فعاليت بيش از دو هزار 700 قالب ساز پروانه دار در کشور/ وظيفه يک قالب ساز در صنعت اين است که توليد باکيفيت داشته باشد

اخبار ویژه

نشست مديرکل بازرسي و نظارت بر کالاهاي اساسي وزارت جهاد کشاورزي و رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران با رئيس و نايب رئيس اول اتاق اصناف تهران برگزار شد

سردي هوا علت افزايش قيمت برخي محصولات کشاورزي/ در تعيين قيمت ميوه و سبزي بايد تفاوتي بين فصل گرم و سرد باشد

از واردات مواد اوليه از پاکستان استقبال مي‌کنيم؛ از کفش نه!/ واحدهاي صنعتي با ظرفيت کامل فعال نيستند

3

عزت اله نوازني، رئيس اتحاديه ماشين ساز و فلز تراش تهران:

فعاليت بيش از دو هزار 700 قالب ساز پروانه دار در کشور/ وظيفه يک قالب ساز در صنعت اين است که توليد باکيفيت داشته باشد

  • کد خبر : 96544
  • 1401/07/02

رئيس اتحاديه ماشين ساز و فلز تراش تهران از فعاليت بيش از 2700 قالب ساز پروانه دار در کشور خبر داد و گفت: متخصصان فراواني داريم، اما هزينه ‌ها بالاست طوري که براي توليد کننده صرف نمي ‌کند با احتساب پول قالب سازي که چقدر روي محصول قيمت گذاري کند که آيا مشتري قدرت خريد دارد يا خير!

عزت اله نوازني، رئيس اتحاديه ماشين ساز و فلز تراش تهران گفت: اگر بخواهيد قالب ساز متخصص با مواد اوليه مناسب براي شما قالب بسازد و مشتري کمتر پرداخت کند، قالب ساز قبول نمي کند، براي اينکه اعتبار برند خود را خراب مي کند، مشتري مجبور مي شود قالب سازي را به کسي بدهد که با کيفيت پايين تري توليد مي کند؛ البته وظيفه همکاران اين است که محصول با کيفيت توليد کنند، اما به خاطر صرفه اقتصادي ناچار هستند از سر و ته کار بکاهند و اين کار غلطي است.

وي با تاکيد بر اينکه قالب سازان ميتوانند با کيفيت هم کار کنند اظهار داشت: با جرات مي گويم بهترين قالب زن ها را در ايران داريم، اما زماني که پاي گرفتن وام براي توليد به ميان مي آيد با سود 20 درصدي، بايد گفت که قالب ساز چقدر عايدي دارد که هم 20 درصد به بانک دهد و هم از عهده اداره دارايي و بيمه برآيد.

نوازني تصريح کرد: دولت بايد حمايت کند تا وام هاي بدون سود در اختيار توليدکنندگان قرار گيرد، زيرا که اين کار به سود دولت نيز مي باشد در آن صورت به جاي بيست کارگر 200 کارگر اشتغال خواهند داشت که به سود جامعه نيز ميباشد، اما با فشارهاي مالي که همراه است در حال حاضر 30 تا 35 کارگر از کار بيکار شدند و اين امر به ضرر دولت است. دولت بايد با حمايت از اشتغال و توليد و چشم پوشي از ماليات، ايجاد اشتغال کند و رفته رفته ده ها و صدها نفر مشغول به فعاليت شوند. با اين کار نيروي متخصص تربيت و باز هم به سود جامعه است.

رئيس اتحاديه ماشين ساز و فلز تراش تهران در ارائه تعريف جامع از قالب زني و قالب سازي گفت: از همکاران صنعت ماشين سازي نميتوان تعريف بي جا کرد، ما متخصص زياد داريم، اما چه در محيط سنتي يعني استادکارهايي که در محيط سنتي تربيت شده اند و چه جوانهايي که در دانشگاه تربيت يافته اند چرا نميتوانند با کشورهايي همانند ترکيه يا چين رقابت کنند، دليل آن گراني مواد اوليه که در اختيار صنعتگران قرار ميگيرد و نبود حمايت دولت به طور مثال براي فعال سازي کارگاهي وام درخواست ميشود که هيچ زماني عملي نشده و اگر هم عملي شود با سود 20 درصد همراه است.

نوازني افزود: وظيفه يک قالب ساز در صنعت اين است که توليد باکيفيت داشته باشد، وقتي در کشورهاي اطراف مي بينيم که قالب هاي بي کيفيت توليد مي کنند اين ضعف آن کشور است؛ عمدتا مي بينيد که قالب هاي خوبي وارد کشور مي شود و هر زمان که حمايت از طرف سازمان هاي مربوطه را نداشته باشيم اين کيفيت زير سوال مي رود، زماني مي توانيم يک قالب خوب را توليد کنيم که مواد اوليه و ماشين به روز در اختيار قرار داشته باشيم و در حال حاضر قالب سازان با ماشين هاي از رده خارج اروپايي که 20 يا 25 سال پيش آنها از رده خارج کرده اند و امروز دست ما رسيده است، فعاليت مي کنند.

رئيس اتحاديه ماشين ساز و فلز تراش تهران در خصوص مراحل توليد يک قطعه قالب با توجه به مشکلات موجود بيان داشت: توليدکنندگاني که معرفي اتحاديه را در دست داشته و برند هستند اگر بخواهند قالبي را سفارش دهند، ميتوانند مراجعه يا با يک تلفن و معرفي نامه، قالب با کيفيت تهيه کنيدالبته در نظر داشته باشيد قيمت قالب سازي در ايران کمتر از چين نيست، زيرا که قيمت مواد اوليه و هزينه ها بالاست.

وي در علت متفاوت بودن سايز برخي محصولات مانند چراغ خودروها و اينکه بر اين مسئله نظارتي هست و مشکل از قالب سازي مي باشد گفت: وقتي قالبي را سفارش مي دهيد که داراي برند است مثلا 20 تومان قيمت دارد و مشتري سراغ قالب ساز ارزان تر ميرود حال اين ارزاني علتي دارد. قالب سازي که قيمت بالاتري مي دهد از مواد اوليه مناسب و با نقشه کار تخصصي فعاليت مي کند و قالب سازي که قيمت پايين تر مي دهد قطعا علتي دارد يا نقشه کار تخصصي ندارد يا از مواداوليه بي کيفيت استفاده مي کند.

نوازني در پايان بيان کرد: در حال حاضر 2700 پروانه دار و بيش از 5 تا 6 هزار عضو در تهران فعاليت مي کنند. از اين تعداد حدود 4 هزار قالب ساز با پروانه و بدون پروانه هستند که ميتوانند با کيفيت کار کنند.

منبع : راديو اقتصاد

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.