کمبود در توليد لوازم خانگي ريز/ لوازم خانگي قاچاق، بامجوز وارد کشور مي‌شود

اخبار ویژه

کمبودي در عرضه ميوه شب يلدا نداريم/ ذخيره سازي مناسب بخش خصوصي براي شب يلدا

هفته گذشته حباب سکه 100 هزار تومان افزايش يافت

قاچاق پوشاک به کشور رو به کاهش است/ توانايي توليدکنندگان بيش از نياز بازار

3

اکبر پازوکي، رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران:

کمبود در توليد لوازم خانگي ريز/ لوازم خانگي قاچاق، بامجوز وارد کشور مي‌شود

  • کد خبر : 96539
  • 1401/06/30

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران خاطر نشان کرد: توان و قدرت خريد مردم تقليل پيدا کرده است از اين‌رو در خريد اشتباه مي‌کنند و کالاهايي که در سمساري‌ها و امانت‌فروشي‌ها مي‌خرند کالاهاي استوک، رنگ‌شده و تعميري بوده و به نوعي دور ريختن پول است.

اکبر پازوکي، رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران با اشاره به رکود حاکم در بازار لوازم خانگي، تصريح کرد: کاهش توان مالي مردم ريزش تقاضا براي خريد را بههمراه آورده است.

اين فعال صنفي ورود واردات در شرايط فعلي را اشتباه دانست و افزود: واردات بايد بهصورت هوشمند صورت بگيرد به اين معنا که بايد مجوز واردات کالاهاييکه توان توليد داخلي آنها وجود ندارد داده شود تا در نهايت واردات منجر به توليد در کشور شود؛ از سوي ديگر واردات لوازم خانگي که توانايي توليد داخلي آن وجود دارد اشتباه است.

وي با بيان اينکه لوازم خانگي بهصورت قاچاق و بامجوز دولت وارد کشور ميشود، گفت: اگر دولت واردات را هدفمند کند؛ علاوهبر اينکه به حقوق خود در گمرکات و دارايي ميرسد باعث خواهد شد مردم کالاي بدون کيفيت خريداري نکنند.

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران ادامه داد: قاچاقچيان لوازم خانگي کالاهايي که سود دارند را وارد ميکند اين کالا در بيشتر مواقع خدمات پس از فروش ندارند.

پازوکي در پاسخ به اين پرسش که آيا تمايل مردم براي خريد جنسها دسته دوم افزايش پيدا کرده است؟ گفت: قدرت خريد مردم تقليل پيدا کرده است از اينرو در خريد اشتباه ميکنند و کالاهايي که در سمساريها و امانتفروشيها ميخرند کالاهاي استوک، رنگشده و تعميري است و به نوعي دور ريختن پول است. قيمت کالاهاي استوکپايين نيستو هزينه تعمير اين کالاهاو کالاهاي دسته دوم بالاست چراکهواردات قطعه نداريم.

وي با اشاره به سختگيريهاي مردم در هنگام خريد لوازم خانگي، تصريح کرد: کارخانههاي توليدي بازار مناسبي دارند از سوي ديگر کيفيت توليدات نيز افزايش پيدا کرده است اماشرايط مالي مردم باعث شده است که آنها هرکالايي را خريداري نکنند و علاوهبر داشتن خدمات پس از فروش شکل ظاهر آن نيز براي خريداران اهميت دارد.

پازوکي با بيان اينکه در توليد کالاهاي ريز خانگي باکمبود مواجه هستيم، گفت: کولرگازي، تلويزيون آل اي دي، سايد باي سايد، سرخ کن، همزن برقي، پنکه، ميوه خشک کن، پلوپز، گوشت کوب برقي، غذاساز، چرخ گوشت، آرامپز و .... با مارکهاي مختلف به صورت قاچاق وارد کشور ميشود چراکه در اين زمينهها کمبود داريم و توليد داخليسليقه مردم را جواب نميدهد از اينرو اين اقلام از طريقماشينهاي شوتي، کولهبرها و تهلنجيها وارد ميشود.

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران تاکيد کرد: کارخانههاي توليدکننده لوازم ريز لوازم خانگي بايد نوع توليدات و انواع توليدات خود را افزايش بدهند.

وي در پاسخ به اين پرسش که چند درصد بازار را کالاي قاچاق تصاحب کرده است؟ گفت: من آماري در اين زمينه ندارم و متولي آن يعني سازمان مبارزه با کالاي قاچاق بايد در اين زمينه اظهارنظر کند.

اين فعال صنفي با بيان اينکه احداث خط توليد جديد براي لوزام خانگي منطقي به نظر نميرسد، گفت: واحدهاي توليدي که در گذشته سرمايهگذاري کردند بايد آنها را ساماندهي کرد. توليد بايد به سمت صادرات هدايت شود؛ توليد قطعات بهجاي کالاهاي درشت در دنيا به يک اولويت تبديل شده است هزينه راهاندازي يک خط توليد يخچال هزار ميليارد تومان است.

پازوکي ادامه داد: کالاهاي صادراتي عبارتند از بخاري، آبگرمکن، کولر، يخچال، فريزر، لباسشويي صادر ميکنيم اما اين کالاها به چه کشورهاي صادر ميشود؟ عراق و افغانستان مقصد صادراتي ما هستند. آيا امارات و عربستان خواهان يخچال توليدي ما را ميخرند؟ بدون ترديد پاسخ منفي است چراکه قيمت تمام شده کالاي ايراني بالاست و آنها ميتواند کالاهاي مشابه مارا با قيمت مناسب ازاروپا وارد کند.

اين فعال اقتصادي با اشاره به نرخ لوازم خانگي پرکاربرد در بازار، گفت: سايدباي سايد از 22 تا 60 ميليون تومان،و يخچالهاي معمولي 6 تا 20 ميليون تومان،گاز طرح فر 3 تا 5 ميليون تومان، گاز فردار 7 تا 20 ميليون تومان، گاز تو کار 5 تا 11 ميليون تومان و اتو 600 تا 1 ميليون تومان است.

منبع : خبرگزاري ايلنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.