کاهش 30 الي40 درصدي قاچاق آرد/ نان بدون کارت بانکي فروخته نمي شود/ نانوايي‌ها در آستانه ورشکستگي

اخبار ویژه

تمام گلايه اصناف از شيوه هاي ناصحيح اجراي قانون است/ ضرورت تقويت زيرساخت هاي لازم براي جايگاه اصناف کشور

فعاليت بيش از دو هزار 700 قالب ساز پروانه دار در کشور/ وظيفه يک قالب ساز در صنعت اين است که توليد باکيفيت داشته باشد

پرداخت تسهيلات به چاپخانه‌داران/40 درصد ناوگان صنعت چاپ نيازمند نوسازي هستند

3

بيژن نوروز مقدم، رئيس اتحاديه نانوايان تهران:

کاهش 30 الي40 درصدي قاچاق آرد/ نان بدون کارت بانکي فروخته نمي شود/ نانوايي‌ها در آستانه ورشکستگي

  • کد خبر : 96417
  • 1401/05/19

رئيس اتحاديه نانوايان تهران از کاهش 30 الي 40 درصدي قاچاق گندم و آرد بعد از اجراي طرح مهيا خبر داد و گفت: با وجود افزايش 20 درصدي تقاضاي نان تغييري در سهميه آرد نانوايي ها صورت نگرفته است.

بيژن نوروزمقدم، رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران اظهار کرد: گراني هاي اخير تقاضاي خريد نان را دست کم بين 15 الي 20 درصد افزايش داده است. حال آنکه سهميه آرد نانوايي ها تغييري نکرده و در صورت ادامه اين روند ممکن است که با کمبود نان در برخي از مناطق مواجه شويم.

وي بيان کرد: در تهران تغييري در مقدار سهميه تحويلي به نانوايي ها رخ نداده و سهميه هاي در نظر گرفته شده مطابق سال هاي قبل است. اين در حالي است که تقاضا براي خريد نان نسبت به گذشته خيلي بيشتر شده و صف هاي طولاني مقابل نانوايي ها هم به خوبي اين ادعا را ثابت مي کند.

نوروزمقدم با اشاره به گزارش مرکز آمار مبني بر رشد حدود 84 درصدي قيمت گروه خوراکي ها، گفت: تنها کالايي که قيمت آن ثابت مانده نان است. بخصوص اينکه رشد قيمت برنج شرايط زندگي مردم را بشدت سخت کرده و مردم ترجيح مي دهند که از نان در وعده هاي غذايي خود استفاده کنند. به همين دليل خريد نان نسبت به گذشته دست کم 15 الي 20 درصد بيشتر شده است.

وي معتقد است در صورتي که دولت طرح مديريت هوشمند يارانه آرد را هر چه سريع تر اجرايي نکند ممکن است در برخي از مناطق با کمبود نان مواجه شويم. چرا که در حال حاضر تخصيص سهميه آرد به نانوايي ها به صورت سنتي و بدون توجه به سطح تقاضا صورت مي گيرد.

رئيس اتحاديه نانوايان درباره چرايي تعطيلي زود هنگام برخي از نانوايي ها معتقد است: نانوايي مجبور هستند که مطابق با سهميه اي که براي آنها در نظر گرفته شده، زمان پخت نان و مقدار عرضه را مديريت کنند. چرا که در برخي از مناطق که تقاضا بالاست امکان عرضه در دو نوبت صبح و عصر وجود ندارد. در غير اين صورت در روزهاي پاياني ماه ديگر سهميه آردي براي آنها باقي نمي ماند و مجبور به تعطيلي نانوايي مي شوند.

وي با اشاره به اينکه متوسط سهميه در نظر گرفته شده براي نانوايي ها بين 5 الي 12 کيسه يا 200 الي 480 کيلو است، ادامه داد: در جاهايي همچون شمال تهران که تعداد نانوايي ها کمتر است، با کمبود آرد مواجه هستيم.

نوروزمقدم همچنين در پاسخ به ادعاهاي مطرح شده در خصوص قاچاق سهميه آرد نانوايي ها، گفت: وزير اقتصاد حدود يک ماه پيش به صورت رسمي اعلام کرد که قاچاق آرد از طرف نانوايي ها نبوده است. ضمن اينکه بر اساس آمار موجود کمتر از يک درصد نانوايي ها دچار تخلف شده اند.

رئيس اتحاديه نانوايان تهران در پاسخ به اين سوال که آزادسازي قيمت گندم و آرد تا چه اندازه مصرف را در کشور را کاهش داده است، گفت: آنگونه که برخي از مسئولان کشوري اعلام کرده اند، مصرف آرد و گندم در کشور بين 30 الي 40 درصد کاهش يافته است. با توجه به اينکه تغييري در قيمت و سهميه آرد نانوايي ها صورت نگرفته، اين کاهش مصرف حاصل آزاد شدن قيمت آرد صنف و صنعت است. به عبارتي مي توان گفت که قاچاق آردي که صورت مي گرفت از محل سهميه هايي بود که به اين بخش ها اختصاص پيدا مي کرد.

به گفته نوروزمقدم، قيمت هر کيسه آرد نانوايي هاي دولتي حدود 40 هزار تومان است و نرخ هر کيسه آرد در نانوايي هاي آزاد پز به 650 تا 700 هزار تومان مي رسد.

رئيس اتحاديه نانوايان تهران درباره زمان اجراي طرح سامانه هوشمند نان، گفت: بر اساس ابلاغيه صورت گرفته به اتحاديه براي اجراي طرح مهيا بايد تمامي نانوايي ها به کارت خوان تجهيز شوند. بعد از اتمام اين کار توسط بانک عامل که همان بانک سپه است، مشکلي براي اجراي اين طرح از طرف نانوايي ها وجود ندارد.

وي بيان کرد: در حال حاضر بيش از 90 درصد نانوايي ها به دستگاه هاي کارت خوان مجهز هستند. البته اين نسبت در تهران 75 الي 80 درصد بوده و حدود 20 الي 25 درصد نانوايي ها در تهران هنوز مجهز به کارت خوان نشده اند.

نوروزمقدم در بخش ديگري از سخنان خود به مشکلات فعالان اين صنف اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نانوايان هيچ سودي از فعاليت و کار خود کسب نمي کنند و درآمدهاي آنها حتي هزينه هايشان را هم به سختي پوشش مي دهد.

او با اشاره به اين نکته که حدود 90 درصد هزينه هاي نانوايي ها دستمزد، آب، برق، بيمه و خمير مايه و غيره و 10 درصد باقي مانده را آرد تشکيل مي دهد، ادامه داد: به عنوان مثال از ابتداي امسال هزينه دستمزد کارگر 57 درصد افزايش يافته، تعرفه آب، برق و گاز افزايش يافته، اجاره بها به شدت بالا رفته با اين وجود قيمت نان در کشور تغييري نکرده است. افزايش هزينه ها موجب شده که فروش نان ديگر در کشور صرفه و توجيه اقتصادي نداشته باشد.

رئيس اتحاديه نانوايان تهران که معتقد است که قيمت نان بايد واقعي شود، ادامه داد: بسياري از نانوايي ها به اميد وعده هايي که مسئولان دولتي داده اند، سرپا مانده اند.

رئيس اتحاديه نانوايان تهران با بيان اينکه بسياري از نانوايي ها در آستانه ورشکستگي قرار گرفته اند، گفت: وقتي درآمد فردي تغيير نمي کند؛ اما هزينه هاي او چند برابر شده، معني جز ورشکستگي ندارد. اما متاسفانه گوش برخي از مسئولان بدهکار نبوده و همچنان قيمت نان دستوري تعيين مي شود.

منبع : خبرگزاري بازار

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.