بازار «کله پاچه» رونقي ندارد/ فروش کمتر علي رغم افزايش هزينه ‌هاي کارفرماها

اخبار ویژه

تمام گلايه اصناف از شيوه هاي ناصحيح اجراي قانون است/ ضرورت تقويت زيرساخت هاي لازم براي جايگاه اصناف کشور

فعاليت بيش از دو هزار 700 قالب ساز پروانه دار در کشور/ وظيفه يک قالب ساز در صنعت اين است که توليد باکيفيت داشته باشد

پرداخت تسهيلات به چاپخانه‌داران/40 درصد ناوگان صنعت چاپ نيازمند نوسازي هستند

3

حسين رواسي،رئيس اتحاديه طباخان، فروشندگان کله و پاچه و سيرابي( طبخ شده و خام) تهران:

بازار «کله پاچه» رونقي ندارد/ فروش کمتر علي رغم افزايش هزينه ‌هاي کارفرماها

  • کد خبر : 96415
  • 1401/05/19

رئيس اتحاديه طباخان، فروشندگان کله‌‌ و پاچه و سيرابي (طبخ‌شده و خام) تهران در مورد وضعيت فعلي اين بازار گفت: در روزهاي اخير طباخان بازار خوبي ندارند و کار آنها مانند فصل زمستان پررونق نيست.

حسين رواسي، رئيس اتحاديه طباخان، فروشندگان کله و پاچه و سيرابي (طبخ شده و خام) تهران با مقايسه رونق اقتصادي ايام تابستان به نسبت زمستان در اين صنف بيان کرد: استقبال مردم در روزهاي تابستان خصوصا در تير و مرداد ماه بسيار کمتر از ساير ماه هاي سال است. تعداد مراجعان 60 درصد نسبت به فصل سرما کمتر شده است.

وي در ادامه با اشاره به قيمت کله و پاچه و ديگر آلايش هاي اين صنف گفت: قيمت خريد کله و پاچه به نسبت سال گذشته تغيير نکرده است؛ اما قيمت فروش با توجه به افزايش مزد کارگر، بيمه تامين اجتماعي، حامل هاي انرژي و اجارهبهاي مغازه ها افزايش 15 درصدي داشته است. اين در حالي است که مزد کارگر و هزينه بيمه کارگران بر کارفرما بسيار سنگين است.

رواسي ادامه داد: فروش و ميزان آن تغيير نکرده که کمتر هم شده؛ اما هزينه هاي کارفرماها بالا رفته است. هر واحد صنفي بين دو تا هشت کارگر دارند. سازمان تامين اجتماعي از هر کارگر يک ميليون و 200هزار تومان بابت سهم بيمه از کارفرما مي گيرد، در حالي که درآمد به جاي افزايش، کاهش پيدا کرده، چطور مي تواند اين دو را سازماندهي کند؟

رئيس اتحاديه طباخان، فروشندگان کله و پاچه و سيرابي (طبخ شده و خام) تهران با اشاره به لزوم ساماندهي واحدهاي بدون پروانه کسب تاکيد کرد: بارها صنوف بدون پروانه کسب را شناسايي و به اماکن معرفي کرده ايم، اما اماکن پلمب نکرده است. واحدهاي بدون پروانه بدون هيچ هزينه اي در حال درآمدزايي هستند و تاوان آنها را صنوف با پروانه کسب بايد بدهند. صنوف قانونمند اشتغال‎زايي ايجاد کرده اند و بايد مورد حمايت قرار گيرند.

وي تصريح کرد: اين صنف مستقيم با مواد غذايي سر و کار دارد، اما نه اداره بهداشت و نه اماکن توجهي به افراد غيرقانونمند نمي کنند و دائم چوب لاي چرخ صنوف با پروانه کسب مي گذارند.

رواسي در خصوص قيمت کله پاچه بيان کرد: در حال حاضر پرس 4 نفره کله پاچه بين 280 تا 350هزار تومان است؛ البته اين قيمت ها در شهرهاي مختلف نيز متفاوت است.

منبع : دنياي اقتصاد

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.