قيمت بستني و آبميوه را متريال به کار رفته تعيين مي کند؛ نه صنف/ لزوم تبعيت سازمان ميراث فرهنگي از قانون در حوزه کافه داري

اخبار ویژه

تمام گلايه اصناف از شيوه هاي ناصحيح اجراي قانون است/ ضرورت تقويت زيرساخت هاي لازم براي جايگاه اصناف کشور

فعاليت بيش از دو هزار 700 قالب ساز پروانه دار در کشور/ وظيفه يک قالب ساز در صنعت اين است که توليد باکيفيت داشته باشد

پرداخت تسهيلات به چاپخانه‌داران/40 درصد ناوگان صنعت چاپ نيازمند نوسازي هستند

3

محسن مبرا، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان بستني و آبميوه و نوشابه هاي تهران:

قيمت بستني و آبميوه را متريال به کار رفته تعيين مي کند؛ نه صنف/ لزوم تبعيت سازمان ميراث فرهنگي از قانون در حوزه کافه داري

  • کد خبر : 96413
  • 1401/05/19

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان بستني و آبميوه و نوشابه هاي تهران گفت: با تهيه شکر به نرخ دولتي مي توانيم شاهد تعادل در قيمت محصولات اين صنف باشيم. به جرات مي گويم بيشتر مواد اوليه محصولات اين صنف خارج از کشور تامين مي شود؛ بنابراين با شرايط نرخ ارز، قيمت را ما تعيين نمي کنيم بلکه متريال به کار گرفته شده در محصول تعيين مي کند.

محسن مبرا، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان بستني و آبميوه و نوشابه هاي تهران در آخرين وضعيت صنف متبوع به لحاظ تامين مواد اوليه مورد نياز بيان کرد: قيمت مواد داخلي مورد استفاده در محصولات صنف افزايش سرسام آوري داشته است؛ پسته که قبل از کرونا کيلويي 50 هزار تومان بوده اکنون با 700 هزار تومان در کيلو بايد تهيه کنيم. ضمن اينکه شاهد گراني بيش از حد مواد اوليه خارجي مانند قهوه، پسته و آناناس که بيشترشان پايه اوليه محصولات اين صنف را تعيين مي کند هستيم.

مبرا با اشاره به اهداف و برنامه هاي آينده هيئت مديره جديد اتحاديه بيان داشت: از جمله اهداف و برنامه هايي که در تلاشيم به انجام رسانيم، ايجاد و تشکيل شرکت تعاوني براي اعضاي اين صنف است. از آنجا که برخي از مواد اوليه مورد استفاده کلان اين صنف از جمله شکر در شرايط خاص دچار نوسان قيمت و در برخي مواقع کمبود مي گردد بر آن هستيم تا در اسرع وقت به موضوع تشکيل شرکت تعاوني اقدام نماييم تا در اين شرايط از تسهيلات دولتي براي کمک و حمايت اعضا برخوردار باشيم .

وي با تاکيد بر تاسيس و راه اندازي آموزشگاه در اتحاديه گفت: از ديگر اهداف اتحاديه تاسيس آموزشگاهي در شان و منزلت اعضا و افرادي است که به اين شغل تمايل دارند؛ لذا در اولين فرصت جهت تاسيس آموزشگاه اقدام لازم انجام خواهد شد. تمايل جوانان به صنف خصوصاً در حوزه کافه داري در چند سال اخير موجب شده اين حرفه در شهر گسترش يابد؛ اما افراد بايد طبق قوانين و اصول در اين حيطه کار کنند.

مبرا تاکيد کرد: اتحاديه با اشراف بر اعضاء و تعهدات خود منبي بر ايجاد فضاي امن براي استفاده کنندگان کافه در همه حال با بارزسي و نظارت کامل تا امروز موفق عمل کرده است. متاسفانه برخي از مکان ها به دليل اين که سازمان ميراث فرهنگي مجوز فعاليت شان را صادر کرده است در حيطه اتحاديه نيست و تخلف صريح مي باشد، چرا که صاحبان اين اماکن به عنوان خانه هايي با قدمت طولاني اجازه تخريب ندارند؛ بنابراين از سوي ميراث فرهنگي تبديل به مکان هاي قابل استفاده مي شوند که يکي از آنها تبديل شدن به کافه است. اين اماکن از اتحاديه هيچ مجوزي دريافت نمي کنند در حاليکه کافه داري جزو اين صنف است و همه افراد بايد تابع قانون باشند. سازمان ميراث فرهنگي نيز بايد تابع قانون عمل کند تا اتحاديه بر نظارت خود اشراف داشته باشد.

وي در ادامه با اشاره به موضوع تداخل صنفي بيان داشت: متاسفانه معضل تداخل صنفي در اين صنف بقدري زياد است که مي توان گفت بيشتر زمان هيات مديره را در بر مي گيرد. در چند سال اخير با توجه به شيوع کرونا و بسته بودن واحدهاي صنفي اين اتحاديه برخي بي نظمي ها و تداخلات به وجود آمده است. برخي با تداخل در حقوق صنف ديگر حق الناس را زير پا گذاشته و مانع از کسب و کارشان مي شوند. دخالت و وسعت فعاليت اقتصادي ديگر صنوف در اين صنف بقدري زياد شده که بازرسان هر جايي که تردد مي کنند شاهد اين تداخل هستند.

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و فروشندگان بستني و آبميوه و نوشابه هاي تهران همچنين در ارتباط با مسائل مبتلابه ماده 186 قانون ماليات هاي مستقيم گفت: سامانه ايرانيان اصناف و ماده 186 هر کدام به جاي مساعدت و رفع مشکل، با ايجاد مشکلات، سد بزرگي بر سر راه صدور و تمديد پروانه کسب شده اند. اتحاديه ها و کسبه بقدر کافي مشکلات دارند، سازمان ها بايد با حمايت و همراهي و رفع موانع در تسهيل کار به اتحاديه ها کمک کنند نه آنکه خودشان بار مضاعف بر دوش اتحاديه و جاده را ناهموار نمايند.

مبرا در خصوص کميسيون هاي فعال اتحاديه نيز گفت: اين اتحاديه داراي کميسيون هاي بازرسي- فني- آموزشي- حل اختلاف و رسيدگي به شکايات مي باشد؛ همچنين رسته هاي کافي شاپ- توليد و فروش بستي و آبميوه- توليد و فروش بستي و فالوده- آبميوه فروش- تهيه کنندگان رشته نشاسته‎اي جهت فالوده- توليد نان بستنيفروشندگان مواد اوليه و لوازم بستنيفروشندگان مواد اوليه و لوازم بستني و دفتر کار، رسته هاي اتحاديه را تشکيل مي دهند .

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.