کارگاه آموزشي طرح شناسه کالا و کد رهگيري، صدور فاکتور الکترونيکي و ايجاد کد نقش در سامانه جامع تجار توسط اتحاديه باتري و لوازم برقي خودرو برگزار شد

اخبار ویژه

به دليل افزايش قيمت قطعات مردم به تعميرات هم روي نياوردند!/ افزايش 10 درصدي مراجعه به تعميرات در سال‌ هاي اخير

کمبودي در عرضه ميوه شب يلدا نداريم/ ذخيره سازي مناسب بخش خصوصي براي شب يلدا

هفته گذشته حباب سکه 100 هزار تومان افزايش يافت

3

با حضور معاون صنايع عمومي وزير صمت، رئيس و هيئت رئيسه اتاق اصناف تهران:

کارگاه آموزشي طرح شناسه کالا و کد رهگيري، صدور فاکتور الکترونيکي و ايجاد کد نقش در سامانه جامع تجار توسط اتحاديه باتري و لوازم برقي خودرو برگزار شد

  • کد خبر : 94245
  • 1401/04/07

کارگاه آموزشي طرح شناسه کالا و کد رهگيري، صدور فاکتور الکترونيکي و ايجاد کد نقش در سامانه جامع تجارت براي اعضاي صنف سازندگان و فروشندگان باتري و لوازم برقي خودرو با حضور محمدمهدي برادران، معاون صنايع عمومي وزير صمت، قاسم نوده فراهاني رئيس، ابراهيم درستي نايب رئيس اول، خسرو ابراهيمي نيا نايب رئيس دوم، حسين دروديان عضو هيئت رئيسه اتاق اصناف تهران و حسين علي اکبري رئيس و اعضاي اين صنف در محل اتاق اصناف تهران برگزار شد.

در اين جلسه محمدمهدي برادران، معاون صنايع عمومي وزير صمت ضمن تبريک دهه توليد و صنعت و روز ملي اصناف به حاضران گفت: از آنجا که کار شما به نوعي صنفي و صنعتي مي باشد و علم، تخصص و تجربه صنفي را يک جا داريد؛ لذا امين مردم بوده و نظر شما به حق نزديک و براي مردم راه گشاتر است. بر اين اساس در اجراي طرح شناسه کالا و کد رهگيري مي توانيد بسيار موثر و کارساز عمل کنيد.

برادران تصريح کرد: صنعت باتري کشور پتانسيل تامين بيش از 99 درصد از نياز داخلي را دارد؛ پس نه نياز به قاچاق داريم نه واردات بي کيفيت. هم مواد اوليه به اندازه کافي داريم و هم صنعت خوب. از سوي ديگر شبکه اصناف امين، آموزش ديده و متخصصي داريم که بسيار سرمايه ارزشمندي هستند و بايد قدر آن را بدانيم و به شکلي مناسب از ظرفيت آنها استفاده کنيم.

معاون صنايع عمومي وزير صمت گفت: اگر توليدکننده خوبي داريم بايد از آن حمايت کنيم، بايد به توليدکننده خوب افتخار کنيم. توليدکنندگان از خودمان از فرزندانمان و از هموطنانمان هستند؛ يعني همه ما پاي سفره صنعت و توليد نشسته ايم؛ چه کساني که مستقيم از اين بخش حقوق مي گيرند و چه کساني که غيرمستقيم از آن ارتزاق مي کنند.

وي در اهميت توليد و تاثير اجراي طرح مذکور در ساماندهي آن افزود: اگر توليد نباشد نه توزيعي خواهد بود؛ نه کارگر و کارمندي؛ پس بايد ارزش و اهميت توليد بر هر کسي روشن باشد. در مجموعه شما توليدکننده هاي بسيار خوبي در صنعت باتري سازي داريم.

معاون صنايع عمومي وزير صمت گفت: ما نيازمند اعتماد مردم هستيم. بايد فرزندانمان به صنفي بودن ما افتخار کنند. بزرگترين سرمايه توليد؛ هويت ملي و بزرگترين سرمايه اصناف؛ هويت صنفي آنها مي باشد که بايد حفظ شود و يکي از ابزارهاي اين هدف داشتن شناسه کالا و کد پيگيري است.

وي در اهميت داشتن شناسه کالا و کد پيگيري افزود: با همکاري شما به عنوان صاحبان اصلي اين صنف و صنعت و تحقق اجراي دقيق اين طرح، افراد سودجو و فرصت طلب ديگر نمي توانند کالاي تقلبي، بي کيفيت و بدون کد شناسه و پيگيري را در کنار کالاهاي شما عرضه کنند.

معاون صنايع عمومي وزير صمت تصريح کرد: اصلاح و شفاف سازي در حوزه توليد و فروش کالا در بلندمدت به نفع مصرفکننده و توليدکننده است و از قاچاق معکوس و فساد در کشور جلوگيري ميکند.

وي همچنين در اهميت ساماندهي توليدکنندگان اين حوزه ادامه داد: در اين صنف هستند کساني که مجوز ندارند؛ اما ويژگي، پتانسيل، تخصص و آموزش لازم را دارند؛ لذا بايد شرايط لازم براي ساماندهي آنها را فراهم سازيم.

برادران ادامه داد: در حوزه واردات اگر محصولي است که نياز به واردات آن احساس مي شود اول بايستي پتانسيل و شرايط توليدکننده داخلي را ببينيم که آيا توانايي توليد آن را دارد يا نه و اگر موانعي در توليد داخل هست در اين مرحله نيازمند يک واردکننده متخصص و متعهد هستيم که اگر متعهد و متخصص باشد تنها براي کسب سود و منافع شخصي، اجناس بي کيفيت و درجه سه را وارد نمي کند.

وي تاکيد کرد: اگر توليدکننده، واردکننده و توزيع کننده اخلاق صنفي را رعايت و درست کار کنند کمبود و نواقص توليد داخلي همپوشاني پيدا خواهد کرد و ديگر جنس معيوب، تقلبي و قاچاق به دست مصرف کننده نخواهد رسيد.

معاون صنايع عمومي وزير صمت با تاکيد بر اينکه کالاي قاچاق حذف شدني مي باشد گفت: اينکه به مردم اطمينان بدهيم، کالاي قاچاق و تقلبي را حذف کنيم امکان پذير است و در اين حوزه شما مي توانيد کمک بزرگي باشيد.

برادران با تاکيد بر اينکه اصلاح بازار به صورت دستوري امکان پذير نيست ابراز داشت: تحول با تغيير متفاوت مي باشد. تغييرات بايد در افکار اتفاق بيفتد تا به يک تحول اساسي منجر شود و بتواند يک شبکه منسجم، منظم و قانونمند را ايجاد کند و اينها دور از دسترس نيستند و در بسياري از صنوف در توزيع، توليد و خدمات اتفاق افتاده است.

وي ادامه داد: مهمترين نشانه يک بازار خوب و توليد خوب، کيفيت و رضايت مردم و جلب اعتماد آنهاست. هر زمان اين امر تحقق يابد يعني توانسته ايم بازار را سامان دهيم.

معاون صنايع عمومي وزير صمت تاکيدکرد: خواست ما خواست شما، خواست توليدکنندگان و خواست مردم است تا بازار خود را به ديگران واگذار نکنيم و اگر هم به واردات نياز داريم واردات باکيفيت و در شان مردم انجام دهيم و در اين حوزه آموزش بسيار موثر است و بايد در اين صنف بسيار جدي قرار بگيرد.

برادران به فعاليت برخي توليدکننده زيرپله اي در اين صنف اشاره کرد و گفت: برخي از توليدکنندگان زيرپله اي در اين صنف وجود دارند که بايد هدايت و ساماندهي شوند. اين افراد اگر درست کار کنند بايد مورد حمايت قرار گيرند تا رشد يابند و با طي کردن مسير قانوني به يک توليدکننده مطرح تبديل گردند.

معاون صنايع عمومي وزير صمت در پايان تاکيدکرد: شما امين دولت هستيد و ما از نظرات، راهکارها و ايده هاي شما متخصصان استقبال مي کنيم.

حسين علي اکبري، رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان باتري و لوازم برقي خودرو تهران نيز طي سخناني در ارتباط با اجراي اين طرح و اهميت آن گفت: يکي از اهداف پيش بيني شده براي اجراي اين طرح جلوگيري از ورود کالاي قاچاق و تقلبي به بازار مي باشد. در اين راستا تشخيص کالاهاي معتبر و اصل از نامعتبر و قاچاق نيازمند تعريف ساختاري بود که تمام نکته نظرات تخصصي صنف را به وزارت صمت ارايه داديم.

علي اکبري گفت: در طرح شناسه کالا و کد پيگيري بايد تمام توليدکنندگان، بنکداران، توزيع کنندگان و فروشندگان خرد در سامانه جامع تجارت ايران ثبت نام کرده و داراي کد شناسايي باشند؛ يعني چرخه اي تعريف شده است که خارج از آن خريد و فروشي صورت نمي گيرد؛ بنابراين واحدهاي بدون پروانه از چرخه خارج مي شوند چرا که نمي توانند براي ثبت امور خود وارد سامانه شوند.

رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان باتري و لوازم برقي خودرو تهران با بيان اينکه از ابتداي امسال طرح مبارزه با کالاهاي قاچاق و تقلبي در حوزه لوازم يدکي به صورت پايلوت آغاز شد گفت: طبق دستورالعمل جديد باتري هاي خودرو بايد شناسه کالا و کد رهگيري و برچسب قيمت داشته باشند که در مدت اجراي آزمايشي طرح، چالش ها و نواقص آن شناسايي و بسياري از اين موارد رفع شده است.

وي تاکيد کرد: پيگيري و ساماندهي واحدهاي بدون پروانه و تداخل صنفي از مهم ترين اقدامات هيئت مديره اتحاديه است که در دو ماه گذشته 250 واحد بدون پروانه شناسايي و اقدامات لازم براي ساماندهي آنها انجام شده است.

علي اکبري با تاکيد بر اينکه به دنبال اصلاح و ارتقاي سطح اعضاي صنف هستيم بيان داشت: برخورد و پلمب جزو اولويت هاي اتحاديه نمي باشد و آن چيزي که اهميت دارد اصلاح امور صنف و ساماندهي آن با تاکيد بر آموزش و افزايش علوم تخصصي و صنفي اعضاء و فعالان اين حوزه مي باشد.

در پايان با حضور کارشناسان، آموزش لازم در طرح شناسه کالا و کد رهگيري، صدور فاکتور الکترونيکي و ايجاد کد نقش در سامانه جامع تجارت ارائه و به سوالات اعضاي صنف پاسخ داده شد.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.