عطاري هاي بدون مجوز وجهه افراد قانونمند را خدشه دار مي کنند/ عدم نظارت بر فروش اينترنتي گياهان دارويي

اخبار ویژه

به دليل افزايش قيمت قطعات مردم به تعميرات هم روي نياوردند!/ افزايش 10 درصدي مراجعه به تعميرات در سال‌ هاي اخير

کمبودي در عرضه ميوه شب يلدا نداريم/ ذخيره سازي مناسب بخش خصوصي براي شب يلدا

هفته گذشته حباب سکه 100 هزار تومان افزايش يافت

3

مرتضي جعفري، رئيس اتحاديه عطار و سقط فروش و عمده فروشان مواد شوينده و پاک کننده تهران:

عطاري هاي بدون مجوز وجهه افراد قانونمند را خدشه دار مي کنند/ عدم نظارت بر فروش اينترنتي گياهان دارويي

  • کد خبر : 94243
  • 1401/04/07

رئيس اتحاديه عطار و سقط فروش و عمده فروشان مواد شوينده و پاک کننده تهران در نشست خبري با خبرنگاران و رسانه ها اظهار کرد: عدم نظارت بر واحدهاي بدون مجوز عطار باعث شده وجهه واحدهاي مجوزدار که به کار قانوني و حرفه ‌اي خود مي ‌پردازند، نيز خدشه‌ دار شود.

مرتضي جعفري، رئيس اتحاديه عطار و سقط فروش و عمده فروشان مواد شوينده و پاک کننده تهران گفت:5 هزار واحد عطاري در تهران فعاليت دارند که از اين تعداد 1500 واحد عطاري غيرمجاز و بدون مجوز هستند.

رئيس اتحاديه عطار و سقط فروش و عمده فروشان مواد شوينده و پاک کننده تهران گفت: اکنون 5 هزار واحد عطاري در تهران فعاليت دارند که از اين تعداد 1500 واحد عطاري غيرمجاز و بدون مجوز هستند و بايد پروانه کسب دريافت کنند و يا اينکه پلمب شوند.

جعفري اظهار کرد: به طور عمده واحدهاي عطاري غيرمجاز به فعاليت هاي حاشيه اي و فروش انواع قرص هاي متادون، قرص برنج و و يا محصولات چاقي، لاغري فعاليت دارند و يا محصولات گياهي بي کيفيت مي فروشند.

رئيس اتحاديه عطار و سقط فروش و عمده فروشان مواد شوينده و پاک کننده تهران اظهار کرد: عدم نظارت بر اين واحدهاي بدون مجوز باعث شده که وجهه واحدهاي مجوزدار که به کار قانوني و حرفه اي خود مي پردازند، نيز خدشه دار شود.

به گفته وي، در سال 1380 بازرسي ها نشان داد که 1300 عطاري داراي پروانه کسب و 1610 عطاري تقاضاي پروانه کسب در کشور وجود دارند.

جعفري يکي از مشکلات اين صنف را وضعيت نامطلوب عرضه و نوع خام فروشي و فله فروشي دانست و تصريح کرد: تلاش داريم با آگاهي سازي، وضعيت عرضه گياهان دارويي در عطاري ها را ساماندهي کنيم که اين امر نيازمند بسته بندي اين کالاها با درج تاريخ مصرف است.

وي درباره اينکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي صنوف عطاران را متهم به کارهاي درماني ميکند، گفت: درمان هيچ ارتباطي به صنف عطاري ندارد. در حقيقت آنها داروخانه هاي مدرن قديمي هستند که طول قدمت آنها به زمان صفويه بازمي گردد.

عدم نظارت بر فروش مجازي گياهان دارويي

رئيس اتحاديه عطار و سقط فروش و عمده فروشان مواد شوينده و پاک کننده تهران مشکل فروش گياهان دارويي در فضاي مجازي را مشکل عمده اين صنف دانست و افزود: هيچ نظارتي بر فرايند اين کار در فضاي مجازي نيست، بنابراين ممکن است اجناس بي کيفيت به دست مشتريان برسد.

وي از اتاق اصناف خواست تا در خصوص ساماندهي اين وضعيت در فضاي مجازي اقدام شود تا هيچ محصولي بدون نظارت در فضاي مجازي به فروش نرسد.

جعفري از سازمان ميراث فرهنگي کشور خواست تا در خصوص ثبت جهاني عطاري به نام ايران اقدام شود، زيرا ترکيه تلاش دارد صنف عطاري را در يونسکو به نام خودش ثبت کند، در حالي که اين صنف متعلق به ايران است.

صنف عطاران بايد از ماليات معاف شوند

رئيس اتحاديه عطار و سقط فروش و عمده فروشان مواد شوينده و پاک کننده تهران درباره ماليات بر ارزش افزوده گفت: با توجه به مشکلاتي که اين صنف دارد و بر اساس ماده 81 قانون مالياتهاي مستقيم که بخش کشاورزي و باغباني را از پرداخت ماليات معاف کرده، نياز است که اين صنف نيز از پرداخت ماليات معاف شود و يا تخفيفي براي اين صنف در نظر گرفته شود.

وي اظهار کرد: اين اتحاديه به دنبال راه اندازي دانشگاه علمي کاربردي براي ارتقاي سطح علمي و آموزشي فعالان اين حرفه و خانواده هايشان است تا علاوه بر رشد علمي در اين زمينه فرهنگ سازي لازم صورت گيرد.

جعفري به عدم صادرات گياهان دارويي توسط صنف عطاران اشاره کرد و گفت: اين بخش داراي متوليان زيادي است که هرکدام به دنبال انحصاري کردن فروش اين محصولات به نام خودشان هستند درحاليکه طبق قانون فروش محصولات گياهان دارويي متعلق به اتحاديه عطاران است.

مرتضي جعفري، رئيس اتحاديه عطار و سقط فروش و عمده فروشان مواد شوينده و پاک کننده تهران اضافه کرد: با وجود اينکه 13 اقليم از 17 اقليم جهان در ايران وجود دارد و انواع گياهان دارويي با تنوع زياد در کشور به عمل مي آيد، اما مسئولان اين بخش نتوانستند ارزش افزوده اي براي اين سرمايه ملي ايجاد کنند.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.