نانوايان منتظر نرخ‌نامه جديد هستند/ تشريح دلايل کاهش کيفيت نان غذايي و کشاورزي

اخبار ویژه

کمبودي در عرضه ميوه شب يلدا نداريم/ ذخيره سازي مناسب بخش خصوصي براي شب يلدا

هفته گذشته حباب سکه 100 هزار تومان افزايش يافت

قاچاق پوشاک به کشور رو به کاهش است/ توانايي توليدکنندگان بيش از نياز بازار

3

بيژن نوروزمقدم، رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران:

نانوايان منتظر نرخ‌نامه جديد هستند/ تشريح دلايل کاهش کيفيت نان غذايي و کشاورزي

  • کد خبر : 94241
  • 1401/04/06

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران گفت: کاهش کيفيت نان به دلايل زيادي همچون آرد، نوع نمک، افزودني ‌هاي مجاز و در نهايت ندادن نرخ جديد بستگي دارد. وقتي نانوا نتواند هزينه‌‌ هاي جانبي واحد صنفي خود را تامين کند رغبت چنداني براي پخت نان با کيفيت ندارد.

بيژن نوروزمقدم، رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران با بيان اينکه بانک سپه متولي تجهيز نانوايان به دستگاه هاي پز هوشمند است، گفت: طرح تجهيز نانوايان به کارتخوان هاي هوشمند از سه روز پيش آغاز شد. در حال حاضر بانک سپه آماري از تعداد واحدهايي که مجهز به اين دستگاه شده اند به اتحاديه را ارائه نکرده است.

وي ادامه داد: اين بانک دستگاه ها را درب نانوايي ها نصب و به نانوايان نحوه استفاده از آن را آموزش ميدهد. بايد در اين زمينه فرهنگ سازي و آموزش مردم به سرعت انجام شود تا شاهد صف هاي طولاني درب نانوايان نباشيم.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا نانوايان از اين طرح استقبال کردند؟ گفت: اگر اين طرح طبق برنامه پيش برود و با سرعت وارد فازهاي بعدي يعني آزادسازي نرخ آرد شويم بدون ترديد نانوايان از آن استقبال خواهند کرد؛ اما اگر اين حالت ادامه يابد و همچنان نانوايان بايد با نرخ سابق نان را عرضه کنند بدون ترديد آنها ناراضي خواهند شد از اين رو نانوايان منتظر نرخ نامه جديد هستند؛ چراکه نرخ کارگر، هزينه هاي جانبي، حامل هاي انرژي، بيمه و ماليات گران شده در حالي که نرخ فروش نان همچنان ثابت مانده است.

نوروزمقدم با بيان اينکه نانوايان موافق آزادسازي نرخ آرد هستند، خاطر نشان کرد: نانوايان هم اکنون متضرر مي شوند و 15 درصدي که قرار است براي فروش پرداخت شود نمي تواند هزينه هاي آنها را جبران کند.

وي در پاسخ به اين پرسش که چرا بعد از اصلاح نظام يارانه اي شاهد کاهش کيفيت نان هستيم؟ تاکيد کرد: کاهش کيفيت نان به دلايل زيادي چون آرد، نوع نمک، افزودني هاي مجاز و در نهايت ندادن نرخ جديد بستگي دارد. وقتي نانوا نتواند هزينه هاي جانبي واحد صنفي خود را تامين کند رغبت چنداني براي پخت نان با کيفيت ندارد.

نوروزمقدم با بيان اينکه نانوايان تغييري در نرخ ها اعمال نکردند، افزود: رئيس جمهور اعلام کردند که نرخ نان، دارو و بنزين تغيير نمي کند.

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران نرخ نان را واقعي ندانست و افزود: اگر نرخ آرد آزاد شود قيمت آرد از کيلويي 800 تومان به کيلويي 16 هزار تومان مي رسد. نان تنها کالايي است که از سال 90 تا به امروز چهار مرتبه تعديل قيمت داشته است اين در حالي است که ساير اقلام 8 تا 10 برابر شده اند. مي دانيم کالاي ما استراتژيک است و قوت غالب مردم است اما نانوايان نبايد همواره در تنگنا باشند.

وي تاثير قيمت آرد در نرخ نان را حدود 8 درصد دانست و افزود: دو سال پيش اين تاثير حدود 25 درصد بود؛ اما با افزايش هزينه هاي جانبي طبخ نان اين تاثير کاهش پيدا کرده است.

رئيس اتحاديه نان هاي سنتي تهران در پايان با بيان اينکه نانوايان نقشي در قاچاق آرد ندارند، گفت: وزير اقتصاد اعلام کردند نانوايان شريف هستند و ممکن است يک درصد از آرد از اين واحدها خارج و قاچاق شود.

منبع : خبرگزاري ايلنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.