دولت مي توانست از اصناف ماليات نگيرد/ لزوم اختصاص حساب تجاري مستقل براي هر فرد صنفي

اخبار ویژه

کاهش 30 الي40 درصدي قاچاق آرد/ نان بدون کارت بانکي فروخته نمي شود/ نانوايي‌ها در آستانه ورشکستگي

ضرورت ورود تاجران با ارتباطات قوي به بازار تجارت خارجي فولاد/ اتفاقات جهاني فولاد در بازارهاي مربوط به ايران تاثير مي گذارد

بازار «کله پاچه» رونقي ندارد/ فروش کمتر علي رغم افزايش هزينه ‌هاي کارفرماها

3

مراد علي شعبانلو، رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم بهداشتي و ساختمان تهران:

دولت مي توانست از اصناف ماليات نگيرد/ لزوم اختصاص حساب تجاري مستقل براي هر فرد صنفي

  • کد خبر : 94218
  • 1401/04/01

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم بهداشتي و ساختمان تهران بيان داشت: اصناف طي چند سال اخير با توجه به صدمات ناشي از تحريم و کرونا تا مرز ورشکستگي و باطل شدن پروانه هاي کسب شان رفتند. با توجه به منابع درآمدي متعدد، دولت به راحتي مي توانست اين سهم را که در کل براي سازمان کم و کوچک؛ اما براي اصناف بزرگ و زياد است ناديده گرفته و ماليات نگيرد.

مراد علي شعبانلو، رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم بهداشتي و ساختمان تهران با اشاره به سهم ماليات در بودجه کشور بيان داشت: در بودجه کل کشور منابع تامين از مبادي مختلفي چون فروش نفت، پتروشيمي و صنايع بزرگ پيش بيني شده است، حال آنکه هر سال به خاطر سهم اصناف در پرداخت ماليات، تمامي دستگاه ها، سران سه قوه و کل اصناف را با دغدغه هاي بي شماري رو به رو کرده است.

شعبانلو تاکيد کرد: در جلسه ايي از وزير اقتصاد و دارايي درخواست کردم سهم اصناف را در اخذ ماليات صفر کنند؛ از نظر مسئولان سهم کوچکي از بودجه کشور را اصناف تامين مي کنند اما براي اصناف اين سهم زياد و با توجه به مشکلات موجود در بسياري از مواقع سخت است.

وي تصريح کرد: بسيارند مواردي که هر ساله بودجه و درآمد مستقل و وسيعي دارند؛ اما هيچ گونه مالياتي را پرداخت نمي کنند.

شعبانلو در خصوص محاسبات تراکنش هاي موديان صنفي گفت: در محاسبات تراکنش ها بايد هر يک از افراد صنفي داراي حساب تجاري مستقلي باشند تا فقط معاملاتشان را در آن حساب پرداخت و دريافت کنند. دستگاه هاي پز در واحدهاي صنفي استفاده هاي زيادي دارند و تنها براي معامله استفاده نمي شود. در حاليکه سازمان هر ورود و خروجي را جزو معامله واحد صنفي به حساب مي آورد که کاملاً ناعادلانه است.

وي همچنين بيان داشت: انتظار داريم با کاهش ضرايب مالياتي قدمي مثبت در محاسبات مالياتي به نفع اصناف برداشته شود.

شعبانلو در بخشي از صحبت هاي خود با تبريک روز اول تير "روز اصناف" در خصوص فلسفه تشکيل اتحاديه هاي صنفي بيان داشت: هدف اصلي اتحاديه صنفي همانگونه که از نامش معلوم است، اتحاد تمامي افراد آن حوزه فعاليت است؛ حال چه اقتصادي باشد چه فرهنگي و يا ... از سوي ديگر اتحاديه ها براي ارتباط مردم با حکومت هستند؛ اما اکنون طوري اين اختيار و قدرت چرخيده که رابط بين حکومت و مردم شده اند.

وي تاکيد کرد: جايگاه و قدرت اجرايي اتحاديه صنفي هر چقدر بيشتر باشد به همان ميزان مي تواند به اعضاي صنف خود خدمت کند. در بسياري از موارد اتحاديه ها بايد به جاي ديگر سازمان ها کار کنند مانند سازمان امور مالياتي که با اجراي ماده 186 قانون ماليات هاي مستقيم اتحاديه ها را ملزم به شناسايي موديان مالياتي نموده است.

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم بهداشتي و ساختمان تهران ادامه داد: اتحاديه وظيفه دارد تا افراد بدون پروانه را شناسايي کند نه اينکه به دنبال افرادي باشد که يا ماليات مي دهند يا نمي دهند. چرا کار اتحاديه ها بايد به خاطر نياز سازمان به تعويق بيفتد،. متاسفانه به محض ارسال اطلاعات براي صدور ويا تمديد پروانه کسب بلافاصه سازمان عدم تاييد مي زند.

وي تصريح کرد: به جاي اينکه در اين شرايط اقتصادي، کار سهل تر شود با ماده و تبصره، کار را سخت تر مي کنند. همانگونه که در گذشته براي صدور پروانه کسب مي بايستي از اداره اماکن عدم سوء پيشينه مي گرفتيم اما اين بند براي سهولت کار حذف شد سازمان هم با حذف ماده 186، شرايط را سهل کند.

شعبانلو حذف نمايندگان اصناف در شعبات تعزيرات را اشتباه خواند و تاکيد کرد: متاسفانه حضور موثر نمايندگان اصناف را در شعبات تعزيرات حذف کرده اند در حاليکه راي و نظرات شان به نفع اصناف، حکومت و تعزيرات بود؛ چرا که با دقت به موضوع اجازه نمي دادند حقي پايمال شود. از سوي ديگر در بسياري از موارد وزارت کار با صدور مجوز براي انواع انجمن ها ، اجازه موازي کاري را مي دهند در حاليکه همه بايد زير يک پرچم براي رشد افراد قدم برداريم.

وي همچنين افزود: در حال حاضر اين اتحاديه داراي 525 عضو با پروانه کسب است و160 نفر نيز شناسايي و در دست اقدام هستند، اما متاسفانه بيش از 5000 واحد صنفي بدون پروانه در تهران داريم که بايد با سازماندهي و بازرسي قوي در پي قانونمند شدن اين افراد باشيم. بيشتر فعالان در حوزه نقاشي خودرو در غرب و شرق متمرکز هستند.

رئيس اتحاديه نقاشان خودرو تهران حمايت و راهنمايي اعضا در خصوص امور مالياتي را از ديگر اهداف خواند و گفت: سعي داريم تا جايي که مي توانم از اعضا در مقابل مشکلات مالياتي دفاع نمايم.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.