عرضه شيشه در بورس به نفع اين صنعت نيست/ سهم 40 درصدي صنعت شيشه در صادرات

اخبار ویژه

تمام گلايه اصناف از شيوه هاي ناصحيح اجراي قانون است/ ضرورت تقويت زيرساخت هاي لازم براي جايگاه اصناف کشور

فعاليت بيش از دو هزار 700 قالب ساز پروانه دار در کشور/ وظيفه يک قالب ساز در صنعت اين است که توليد باکيفيت داشته باشد

پرداخت تسهيلات به چاپخانه‌داران/40 درصد ناوگان صنعت چاپ نيازمند نوسازي هستند

3

محمد علي قنبري، رئيس اتحاديه شيشه و آينه تهران:

عرضه شيشه در بورس به نفع اين صنعت نيست/ سهم 40 درصدي صنعت شيشه در صادرات

  • کد خبر : 94138
  • 1401/03/16

محمدعلي قنبري، رئيس اتحاديه شيشه و آينه تهران معتقد است: اگر صنعت شيشه در بورس عرضه شود به نفع آينده اين صنعت نيست.

محمدعلي قنبري، رئيس اتحاديه شيشه و آينه تهران خاطرنشان کرد: امروز حدود 10 استان کشور در صنعت شيشه جام فعاليت داشته و با تمام ظرفيت، مشغول توليد هستند به شکلي که هرروز حدود 600 هزار متر مربع، شيشه جام توسط اين کارخانجات در کشور توليد مي شود.

وي با اشاره به اين که از محاسن اين صنعت تداوم فعاليت آنهاست ادامه داد: اگر کارخانه شيشه و آئينه افتتاح شود تا 20 سال آينده چراغ آن خاموش نمي شود.

به گفته وي، 10 کارخانه اي که در توليد شيشه، نقش حياتي در کشور دارند شامل سه کارخانه در ساوه، دو کارخانه در آذربايجان و در شهر هاي مراغه، مشهد، شهر صنعتي البرز قزوين اردکان يزد، زنجان ، هرکدام يک کارخانه داير است.

رئيس اتحاديه شيشه و آئينه تهران در پاسخ به اين سوال که در تامين مواد اوليه مشکلي نداريد گفت: در حال حاضر 90 درصد مواد اوليه اين صنعت در ايران موجود است و مشکلات مواد اوليه وجود ندارد، اما يکي از مشکلاتي که اخيرا توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ايران براي توليدکنندگان اين صنعت به وجودآمده است. عرضه شيشه در بورس است که نگراني فعالان اين صنف را برانگيخته است.

قنبري با اشاره به اين که اين اتفاق در اسفند ماه کليد خورد، افزود: اين اتفاق تا قبل از اين سابقه نداشته اما از نيمه دوم اسفندماه اين موضوع اجرايي شد و علي رغم اعتراض هايي که در قالب نامه به مسئولان وزارت صمت و مجلس شوراي اسلامي ابلاغ کرديم اما تا به امروز به نتيجه اي نرسيده ايم.

وي يکي از دلايلي مخالفت عرضه شيشه در بورس را خاص بودن آن دانست و ادامه داد: عرضه سيمان ،کاشي و آهن در بورس ميتواند توجيه اقتصادي و منطقي داشته باشد، اما چون شيشه يک کالاي خاص بوده و در بارگيري و حمل و نقل حتي بايد توسط کارگراني خاص انجام شود، عرضه آن در بورس مشکلاتي را به همراه خواهد داشت اين در حالي است که درباره محصولاتي همچون سيمان و آهن و ... چنين محدوديت هايي وجود ندارد.

رئيس اتحاديه شيشه و آينه تهران؛ در بخش ديگري از سخنانش از ديگر مشکلاتي که منجر به ايجاد نگراني در صنف شيشه شده را نوسانات قيمت دانست و ادامه داد: از زماني که شيشه در بورس عرضه شد، قيمت ها به شکل نوساني و اختيار از کارخانجات و خريداران گرفته شده اين در حالي است که ما طي نامه اي که به مسئولان ارجاع داديم ايرادات فني را عنوان کرده و تاکيد کرديم که اين موضوع (عرضه صنعت شيشه در بورس)، در آينده اي نه چندان دور مشکل ساز شده و تبعات ناخوشايندي را به دنبال خواهد داشت.

وي با انتقاد بر اين که با عرضه صنعت شيشه در بورس، يک عده خاصي توانايي خريد آن را خواهند، داشت اذعان کرد: با اين اقدام وزارت صمت، قيمت ها بيشتر شده و يک عده خاصي توانايي خريد و فروش را از طريق حواله خواهند داشت و مابقي بالاخص صنف ضعيف تر عملا کنار گذاشته خواهند شد ايند ر حالي است که پيش از اين بين توليدکنندگان و خريداران اين صنف، تعاملاتي با موضوعيت پرداخت با چک وجود داشت، اما امروز با عرضه اين صنعت در بورس اين تعامل بسيار کمتر خواهد شد.

قنبري در پاسخ به اين سوال که وضعيت صادرات اين صنعت به چه شکلي است عنوان کرد: در کل صنعت شيشه جام کشور علاوه بر خودکفايي کامل در داخل، سهم 40 درصدي هم در صادرات داشته و تا به امروز اين صادرات به قوت خود باقي است.

رئيس اتحاديه شيشه و آئينه تهران ادامه داد: کشورهاي حوزه خليج فارس، آسياي ميانه، حتي اروپا و ترکيه بازارهاي هدف ما محسوب شده و از انجايي که اين صنعت برابر استانداردهاي دنياست براي صادرات به هر کشوري هيچ مشکلي نداريم.

منبع : گسترش نيوز

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.