کاهش 40 درصدي فروش ساعت مچي/ مردم پول براي خريد ساعت مچي نمي‌دهند

اخبار ویژه

تمام گلايه اصناف از شيوه هاي ناصحيح اجراي قانون است/ ضرورت تقويت زيرساخت هاي لازم براي جايگاه اصناف کشور

فعاليت بيش از دو هزار 700 قالب ساز پروانه دار در کشور/ وظيفه يک قالب ساز در صنعت اين است که توليد باکيفيت داشته باشد

پرداخت تسهيلات به چاپخانه‌داران/40 درصد ناوگان صنعت چاپ نيازمند نوسازي هستند

3

عبدالرحيم احمدي، رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان ساعت تهران:

کاهش 40 درصدي فروش ساعت مچي/ مردم پول براي خريد ساعت مچي نمي‌دهند

  • کد خبر : 94137
  • 1401/03/16

رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان ساعت تهران افزايش نرخ ارز را دليل اصلي گراني ساعت مچي مي‌داند و مي‌گويد؛ اُفت قدرت خريد مردم واستفاده از موبايل و ساعت‌هاي هوشمند، تقاضاي ساعت مچي در بازار را 40 درصد کاهش داده است.

عبدالرحيم احمدي رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان ساعت تهران گفت: نوسان نرخ دلار تأثير زيادي بر قيمت ساعت مچي داشته است. واردات با دلار آزاد، بازار اين کالا را به شدت وارد رکود وگراني کرده است.

وي تصريح داشت: افزايش تعرفه واردات و همچنين نرخ ارز تأثير زيادي بر قيمت نهايي ساعت مچي در بازار داشته است.

احمدي تأکيد داشت: ساعتهاي مچي عموماً از سوئيس و ساير کشورهاي اروپايي وارد بازار مصرف ايران ميشوند که قطعاً اين کالا با برندهاي مطرح دنيا و ساير لوازم جانبي، گارانتي وبسته بنديهاي خاص با قيمت بالا وارد بازار داخل ميشود.

عبدالرحيم احمدي رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان ساعت تهران گفت: هرچقدر نرخ دلار در کشور پايينتر باشد قيمت نهايي ساعتهاي مچي در بازار نيز کاهش مييابد.

عبدالرحيم احمدي رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان ساعت تهران گفت: ساعت مچي با رقمهاي مختلف در بازار به فروش ميرسد که بيشتر ساعتها به دليل برند بودن، قيمتهاي بالايي را دارند اما در همين بازار ساعتهاي فيک به دليل ارزاني نسبت به ساعت مچيهاي اصل، مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

وي تأکيد داشت: همانطور که گفته شد افزايش نرخ دلار باعث گراني ساعتهاي مچي در بازار شده و تقاضاي خريد ساعت مچي در بازار با کاهش 40 درصدي نسبت به سال گذشته مواجه شده است.

احمدي به غير از کاهش قدرت خريد مردم، ورود ساعتهاي هوشمند و موبايل به بازار را عاملي براي کاهش تقاضاي خريد ساعت مچي ميداند وگفت: خانوادهها ساعت مچي را از ليست خريدهاي اصلي خود حذف کرده اند. اما افرادي هستند که براي خريد ساعت مچي مبالغ بالايي را با توجه به سليقه خود پرداخت ميکنند.

عبدالرحيم احمدي رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان ساعت تهران يادآور شد: واردات ساعت مچي به دليل سرعت پايين صدور مجوز واردات از سوي بانک مرکزي 50 درصد کاهش يافته است.

وي تصريح داشت: براي واردات ساعت مچي ابتدا وارد کنندگان بايد در سامانه وزارت صمت ثبت سفارش کنند، سپس در صورت تأييد واردات از سوي بانک مرکزي اجاره ترخيص کالا (ساعت مچي) به گمرک صادر ميشود.

اين فعال صنفي ادامه داد: تمام ساعت مچيهاي موجود در بازار، وارداتي است و متأسفانه ساعت مچي در داخل کشور توليد نميشود. اما ساعتهاي ديواري، روميزي و ايستاده با موتورخارجي و با بدنه ايراني وارد بازار مصرف داخل ميشوند.

احمدي با تأکيد بر اينکه ساعت مچي از قطعات و لوازم متعدد و بسيار دقيق تشکيل شده، گفت: توليد کنندگان و سرمايه گذاران ايراني ظرفيت توليد ساعت مچي را دارند، اما به دليل عدم واردات تجهيزات و دستگاههاي مورد نياز، توليد ساعت مچي در کشور غير ممکن شده است.

وي با بيان اينکه بارها پيشنهاد اشتغالزايي 400 نفر در سولهاي اطراف تهران به دولت مطرح شده، گفت: فعالان عرصه ساعت گام نخست براي ساعت سازي در داخل کشور را با طرح چنين پيشنهادي به دولت برداشته اند، اما متأسفانه تا کنون هيچ جوابي براي آغاز چنين توليدي در کشور اعلام نشده است.

احمدي گفت: اعضاي صنف با دلار آزاد توانايي واردات تجهيزات و دستگاههاي مورد نياز ساعت سازي به کشور را ندارند؛ از اين رو ساعت سازي در کشور تنها منوط به حمايت دولت است.

منبع : اقتصاد 24

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.