احتمال گراني مجدد چلوکباب و خورشت در رستوران ها/ هيچ کمکي از سوي دولت براي کاهش هزينه ها به صاحبان واحدهاي صنفي نمي شود

اخبار ویژه

تمام گلايه اصناف از شيوه هاي ناصحيح اجراي قانون است/ ضرورت تقويت زيرساخت هاي لازم براي جايگاه اصناف کشور

فعاليت بيش از دو هزار 700 قالب ساز پروانه دار در کشور/ وظيفه يک قالب ساز در صنعت اين است که توليد باکيفيت داشته باشد

پرداخت تسهيلات به چاپخانه‌داران/40 درصد ناوگان صنعت چاپ نيازمند نوسازي هستند

3

علي اکبر نريماني- اتحاديه چلوکباب و چلوخورش تهران:

احتمال گراني مجدد چلوکباب و خورشت در رستوران ها/ هيچ کمکي از سوي دولت براي کاهش هزينه ها به صاحبان واحدهاي صنفي نمي شود

  • کد خبر : 94134
  • 1401/03/11

رئيس اتحاديه چلوکباب و چلوخورش تهران با بيان اينکه چلوکباب و چلو خورش 20 درصد افزايش قيمت داشته است، گفت: اگر کالا و اقلام مورد نياز تهيه غذا گران‌ تر شود، احتمال افزايش قيمت چلوکباب و چلو خورش در ماه‌ هاي آينده زياد است.

علي اکبر نريماني، رئيس اتحاديه چلوکباب و چلوخورش تهران گفت: کاهش 60 درصدي تقاضاي خريد چلوکباب و چلو خورش در سال جاري نشان از اُفت قدرت خريد مردم دارد و اگر وضعيت اقتصادي مردم با همين شرايط پيش برود، شايد در آينده بچه هاي ما در سفره هاي خود غذايي به نام چلوکباب و چلوخورش نداشته باشند.

نريماني با اشاره به اينکه کارگران و اقشار ضعيف جامعه همواره تقاضاي خريد خورش را به دليل قيمت پايين داشتند، گفت: امروز با توجه به افزايش يکباره قيمت گوشت، مرغ، برنج و روغن، خورش ديگر غذاي مرقون به صرفه نيست و مردم توان خريد چلوخورش را ندارند.

رئيس اتحاديه چلوکباب و چلوخورش تهران ادامه داد: همزمان با افزايش قيمت کالاي اساسي قيمت چلوکباب و انواع چلو خورش در سال جاري گران تر شده است.

وي تصريح کرد: برخي از اقلام مورد استفاده در تهيه چلو خورش و چلوکباب مانند برنج بيش از 100 درصد افزايش قيمت داشته است. برخي اقلام نيز با توجه به وضعيت توليد يا واردات مانند گوشت، مرغ و روغن بين 50 تا 70 درصد گرانتر شده است.

به گفته نريماني؛ وضعيت اقتصادي مردم طوري شده که اجازه گراني بيش از 20 درصد را به صاحبان واحدهاي صنفي فعال در تهيه چلوکباب و چلوخورش نمي دهد. حداقل قيمت تعيين شده براي چلوکباب کوبيده، بسته به کيفيت و وزن غذا قيمت گذاري شده است.

رئيس اتحاديه چلوکباب و چلوخورش تهران ادامه داد: تعيين قيمت انواع چلوکباب و چلوکباب کوبيده به حداقل و حداکثر کيفيت و وزن غذا بستگي دارد، اما در همين شهر تهران متأسفانه درکنار خيابان و سطح شهر برخي افراد اقدام به تهيه چلوکباب کوبيده و چلوخورش با کيفيت پايين مواد اوليه و حداقل ترين وزن ممکن مي کنند و با قيمت حداقل 30 هزار تومان به مردم مي فروشند.

وي تصريح کرد: اين واحدها فاقد پروانه کسب از سوي اتحاديه ميباشند و اکثر اين افراد زيرزميني اقدام به تهيه غذا با کيفيت بسيار پايين و در نهايت قيمت ارزان تر مي کنند.

رئيس اتحاديه چلوکباب و چلوخورش تهران با تأکيد بر اينکه 1000 واحد صنفي مجوز دار در سطح شهر تهران فعال ميباشند، گفت: اخطارهاي اتحاديه به فعاليت غير مجوزها بي اثر بوده و متأسفانه در اين راستا هيچ ارگاني اتحاديه را حمايت نمي کند.

نريماني در پاسخ به اين سوال که چقدر احتمال گراني دوباره قيمت چلوکباب و چلوخورش وجود دارد؟ گفت: فعالان تحت پوشش اتحاديه چلوکباب و چلوخورش تهران در سال جاري به دليل وضعيت اقتصادي مردم، فقط 20 درصد قيمت ها را افزايش داده اند، اما اگر قيمت کالاهاي اساسي و اقلام مورد نياز در اين صنف روند صعودي داشته باشد قطعاً قيمت چلوکباب و چلوخورش افزايش خواهد يافت.

وي تأکيد داشت: خريد کالاها و اقلام مورد نياز واحدهاي صنفي آن هم با نرخ گران باعث افزايش قيمت ها شده است. از سوي ديگر هزينه هاي مربوط به انرژي، دستمزد کارگران و بيمه و ماليات تا 70 -80 درصد افزوده شده است. اين در حالي است که از سوي دولت هيچ کمکي در راستاي کاهش هزينه ها به صاحبان واحدهاي صنفي نمي شود.

وي ادامه داد: در صورت افزايش هزينه ها و اقلام مورد نياز واحدهاي صنفي، قيمت چلوکباب و چلو خورش گرانتر خواهد شد. همين مسئله باعث مي شود مردم براي سير کردن شکم خانواده خود به سراغ واحدهاي بدون مجوز بروند؛ چراکه اين واحدها با پايين ترين کيفيت و وزن، اقدام به تهيه چلوکباب و چلو خورش هايي مي کنند که قطعاً سلامت مردم را به خطر مي اندازد.

منبع : گسترش نيوز

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.