سازمان ها و ارگان ها حدود و اختيارات اتحاديه ها را محدود نموده اند/ پتانسيل پشتکار، دانش و تجربه اصناف در حوزه دانش بنيان

اخبار ویژه

تمام گلايه اصناف از شيوه هاي ناصحيح اجراي قانون است/ ضرورت تقويت زيرساخت هاي لازم براي جايگاه اصناف کشور

فعاليت بيش از دو هزار 700 قالب ساز پروانه دار در کشور/ وظيفه يک قالب ساز در صنعت اين است که توليد باکيفيت داشته باشد

پرداخت تسهيلات به چاپخانه‌داران/40 درصد ناوگان صنعت چاپ نيازمند نوسازي هستند

3

نورالدين مهري، رئيس اتحاديه فروشندگان پيج و مهره تهران:

سازمان ها و ارگان ها حدود و اختيارات اتحاديه ها را محدود نموده اند/ پتانسيل پشتکار، دانش و تجربه اصناف در حوزه دانش بنيان

  • کد خبر : 94132
  • 1401/03/11

رئيس اتحاديه فروشندگان پيچ و مهره تهران گفت: هر چند سازمان ها و ارگان هاي مختلف حدود و اختيارات اتحاديه ها را محدود نموده اند، اما اصناف در هر شغل و حرفه اي که هستند داراي تجربه و خبرگي در آن حرفه بوده و بخوبي مي توانند بازوان پرتواني براي سازمان ها و ارگان هايي باشند که در خصوص مسائل اقتصادي دست اندر کار هستند .

نورالدين مهري، رئيس اتحاديه فروشندگان پيچ و مهره تهران با اشاره به ضرورت وجود اتحاديه ها بر اساس قانون نظام صنفي بيان داشت: بر اساس قانون نظام صنفي، تعداد هر صنفي بيش از 30 نفر باشد مي تواند تشکيل اتحاديه اي مستقل را بدهد. اتحاديه ها مي توانند مرجعي براي رسيدگي به خواسته هاي اعضاي خود در چهارچوب قانون باشند.

وي در ادامه تاکيد کرد: در بهترين حالت بايد متوليان اصناف به اتحاديه ها و در نتيجه اعضاي آنها احترام و توجه داشته باشند. از جمله اين موارد به موجب بند 3 ماده 244 قانون نظام صنفي براي رسيدگي به مشکلات اصناف در حيطه ماليات، هيات هاي حل اختلاف تشکيل شده که متشکل از سه عضو يک نفر از قوه قضاييه يک نفر از وزارت صمت و نفر سوم از اصناف است. متاسفانه با تمام تلاشي که نمايندگان اصناف در اين هيات ها انجام مي دهند اما با موافقت راي دو نفر از اين تعداد راي گيري شده که در بسياري از موارد به زيان اصناف تصمميم گيري مي کنند.

رئيس اتحاديه فروشندگان پيچ و مهره تهران تصريح کرد: اگر به اصناف جايگاه حقه خودش داده شود، مي توانيم از عضو خود دفاع کنيم. امروز شرايط به گونه ايي است که سازمان امور مالياتي بدون استعلام از اتحاديه ها به هر مقدار محاسبه اي که مي خواهد اصناف را امر به پرداخت ماليات مي کند. همچنين ماده 186 قانون ماليات هاي مستقيم که به مانع بزرگي بر سر راه صدور و تمديد پروانه کسب تبديل شده و از موارد اجباري است که سازمان امور مالياتي به اصناف تحميل نمود است .

مهري با تاکيد بر لزوم و ضرورت حفظ ارزش هاي اصناف و جايگاه آنها گفت: از ديگر توجهاتي که بايد به اصناف شود در حوزه پژوهش و دانش بنيان است. ما مي توانيم با پشتکار و دانش و تجربه اي که داريم در حوزه دانش بنيان صاحب موفقيت هاي زياد شويم به اين شرط که به اصناف بها داده شود. نمونه آن کميسيون پژوهش اتاق اصناف تهران است. تلاش هاي زيادي توسط اعضاي اين کميسيون انجام مي شود. چه بسا بسياري از امور اقتصادي در کشور توسط اين کميسيون پيش بيني گرديده اما شرايط لازم براي ارزش گذاري به خروجي هاي اين کميسيون هرگز اتفاق نيفتاد تا بتوانيم طرح هاي خود را ارايه دهيم. در کل کشور اين رويه وجود دارد. به اصناف جايگاه مورد لياقت شان داده نمي شود.

وي در خصوص وجود رانت در حوزه مواد اوليه بيان داشت: ما همواره مطيع قانون هستيم اما متاسفانه در همه جا وجود رانت و رانت خوار مانع از اجراي درست قانون مي شود. اين پديده در مورد مواد اوليه بسيار مشهود است؛ همچنين بلوکه کردن انواع توليدات داخلي در دست عده اي سود جو ، اگر قوانين درست اجرا شود اين همه گراني و رانت خواري جايي نخواهد داشت.

رئيس اتحاديه فروشندگان پيچ و مهره تهران در تاثير حذف ارز ترجيحي در حوزه واردات پيچ و مهره افزود: حذف ارز ترجيحي به حال واردکنندگان در حوزه پيچ و مهره هيچ فرقي نداشت چرا که اساساً اين ارز به اين صنعت تعلق نمي گرفت؛ اما آفات آن گريبان اين صنف را بدجور گرفت و به يکباره گمرگي واردات در اين صنعت به 6 برابر افزايش پيدا کرد.

مهري افزود: واردکنندکان اين مبالغ را از جيب خود نمي پردازند و بر روي کالاهايي خود مي افزايند در نهايت اين مصرف کننده است که زيان مي بيند. قبلاً به طور مثال در هر کانتينر 100 ميليون تومان بهاي گمرکي پرداخت مي شد اما اکنون اين رقم به 500 ميليون تومان رسيده است. بهاي گزافي که معلوم نيست چرا و به چه دليل افزايش يافته است. هيچ مسئولي هم پاسخگو نيست.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.