ضرورت حمايت از فرش دستباف براي رونق اقتصادي و اشتغال/ تا کنون دولتي روي کار نيامده که بهاي درستي به فرش دستباف دهد

اخبار ویژه

تمام گلايه اصناف از شيوه هاي ناصحيح اجراي قانون است/ ضرورت تقويت زيرساخت هاي لازم براي جايگاه اصناف کشور

فعاليت بيش از دو هزار 700 قالب ساز پروانه دار در کشور/ وظيفه يک قالب ساز در صنعت اين است که توليد باکيفيت داشته باشد

پرداخت تسهيلات به چاپخانه‌داران/40 درصد ناوگان صنعت چاپ نيازمند نوسازي هستند

3

محمدعلي زرينه‌کفش، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان فرش دستباف تهران:

ضرورت حمايت از فرش دستباف براي رونق اقتصادي و اشتغال/ تا کنون دولتي روي کار نيامده که بهاي درستي به فرش دستباف دهد

  • کد خبر : 94131
  • 1401/03/11

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان فرش دستباف تهران گفت: حمايت دولت از فرش دستباف موجب ايجاد اشتغال و رونق توليد مي ‌شود؛ اما متأسفانه تا کنون دولتي روي کار نيامده که بهاي درستي به فرش دستباف دهد.

محمدعلي زرينه کفش، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان فرش دستباف تهران گفت: متأسفانه تاکنون دولتي روي کار نيامده که بهاي درستي به فرش دستباف دهد. فرش دستباف مي تواند پتانسيل مؤثري در اقتصاد داشته باشد؛ چرا که با ايجاد اشتغال باعث رونق توليد مي شود.

وي در علت بالا بودن قيمت بيان داشت: به نظر من قيمت فرش گران نيست، چرا که فرش کالاي دست است و اگر قيمت فرش دستبافي گران به نظر مي آيد به دليل انجام کار زياد دست بر روي آن است. با توجه به تنوع بسيار بالاي فرش دستباف در ايران همه نوع رنج قيمتي در اين صنف مشاهده مي شود.
هم اکنون قيمت برخي از فرش هاي دستباف با قيمت فرش ماشيني برابري مي کند. گاهي اوقات فرش هايي در کشور موجود است که قيمت شان خيلي پايين است و ما اطلاع نداريم.
رئيس اتحاديه توليدکنندگان و بافندگان فرش دستباف ادامه داد: فرش معمولي ماشيني از متري يک تا يک و نيم ميليون شروع مي شود که قيمت آن با قيمت فرش دستبافي که گره خورده، براي آن زحمت کشيده شده است و از مواد طبيعي بافته شده، برابر است. به طور مثال يک فرش دستباف 6 متري را با قيمت 12 ميليون تومان مي توانيد خريداري کنيد و هم اکنون فرش ماشيني هم به همين قيمت عرضه مي شود، اين در حالي است که فرش دستباف را مي توانيد چندين سال با ارزش افزوده استفاده مي کنيد و يا حداقل با قيمت خودش به فروش برسانيد.
وي در ارتباط با سهم قالي باف در فرآيند بافت فرش گفت: 48 تا 50 درصد سهم قالي باف و 20 درصد به طور تقريبي قيمت مواد است.
زرينه کفش در خصوص زمان مورد نياز براي بافت يک فرش 12 متري بيان کرد: اين زمان بستگي دارد براي کدام منطقه باشد، حدود هشت ماه تا يک سال طول مي کشد تا بافته شود.
وي در مقابل اين ارزيابي که از بافت دو تخته فرش 50 ميليون توماني، قاليباف ماهانه يک تا يک و نيم ميليون تومان کسب درآمد مي کند، اعداد و ارقام عجيب و غريب نيست گفت: با توجه به زمان کم برنامه، نميتوانيم روشن کنيم فرش چه قيمتي دارد. مناطق بافت مختلفي در کشور وجود دارد به عنوان مثال ارزش قيمتي يک فرش يک متر و نيم، بيش از 50 ميليون تومان است. در هر استان ميتوان 7،8 نوع بافت مختلف با قيمت و متريال مختلف داشته باشيم. در برخي فرش ها ابريشم کار شده و يا ريز بافت تر است و به تناسب تبحر بافنده، درآمد هم متفاوت خواهد بود.

زرينه کفش در خصوص وضعيت هزينه هاي توليد، نخ، پشم، ابريشم، رنگ و ساير مواد اوليه گفت: مواد اوليه فرش دستباف پشم طبيعي است و در ايران مناطق مختلف زيادي وجود دارد که داراي پشم هاي کاملاً فراخور فرش دست‎باف است اما استفاده کامل از آنها نمي شود، يعني فناوري نمي شود و پشم يا به صورت خام صادر مي شود و يا به صورت نخ به خودمان بازمي گردد.
وي افزود: متأسفانه کارخانه هاي ريسندگي کامل و درستي نداريم که همين پشم ها را دسته بندي کند تا بتوانيم به طور صحيح از آن استفاده کنيم. حدود صد در صد از ابريشم مصرفي کشور وارد مي شود، البته بيست سال پيش، ابريشم صومعه سرا مواد اوليه فرش هاي دستباف را تأمين مي کرد، اما به طور کامل تعطيل شد و ما انتظار داشتيم حمايت هاي ويژه اي از طرف دولت شکل مي گرفت تا امروز شاهد تعطيلي اين کارخانه نبوديم.
زرينه کفش در پاسخ به اينکه چرا ما به عنوان باني صنعت فرش در جهان به اينجا رسيديم و علي رغم سابقه چندهزار ساله فرش ايراني، پشم را صادر و براي بافت فرش، نخ وارد مي کنيم؟ اظهار داشت: متأسفانه تا کنون دولتي روي کار نيامده که بهاي درستي به فرش دستباف دهد، فرش دستباف مي تواند پتانسيل مؤثري در اقتصاد داشته باشد؛ چرا که با ايجاد اشتغال باعث رونق توليد مي شود.
او ادامه داد: امروز بايد ببينيم براي ترويج فرش دستباف، اشتغالزايي که ايجاد مي کند و همچنين براي صادرات آن چه کرديم؟ آيا موانع آن را برطرف کرده ايم؟ قانون هاي درستي مدون کرده ايم؟ آيا قانون هايي که نوشتيم، درست اجرا مي شود؟

وي تصريح کرد: بخش اعظم مشکلات ما به دولت ها بازمي گردد، دولتي که روزي احساسي برخورد مي کند و از بافنده ها حمايت مي کند و روزي ديگر بدون دليل مي گويد بودجه نيست، مشخص است پشم صادر مي شود و نخ بازمي گردد.

زرينه کفش در ادامه بيان داشت: به بافندگان وعده دادند؛ تمام بافنده ها بيمه مي شوند و بعد از دو سال گفتند بودجه نداريم! يعني آن روز با وجود اين همه اقتصاددان نمي توانستند محاسبه کنند اين تعداد بافنده چه مقدار هزينه دربردارد و چگونه بايد بيمه شود؟ اتفاق خاصي است که کارخانه اي تسهيلاتي بخواهد و کمکي به آن نشود؟!


منبع : خبرگزاري صدا و سيما

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.