مردم بايد حق داشته باشند هر نوع گوشي با هر کيفيت و قيمتي خريداري کنند/ لزوم شفافيت در روند واردات تلفن همراه از مبدا تا مقصد

اخبار ویژه

آئين گراميداشت روز ملي اصناف برگزار شد

افزايش 18 درصدي قيمت باتري در سه ماهه اول سال/ اجراي صحيح طرح شناسه کالا دسترسي مصرف کننده به باتري هاي مرغوب و با کيفيت را تسهيل مي کند

تعامل ديگر سازمان ها و مراکز با اتحاديه هاي صنفي بايد جنبه حمايتي داشته باشد/ محاسبات ضرايب مالياتي بايد بر مبناي عملکرد هر صنف انجام شود

3

ابراهيم درستي، نايب رئيس اول اتاق اصناف و رئيس اتحاديه فروشندگان دستگاه هاي صوتي و تصويري، تلفن همراه و لوازم جانبي تهران:

مردم بايد حق داشته باشند هر نوع گوشي با هر کيفيت و قيمتي خريداري کنند/ لزوم شفافيت در روند واردات تلفن همراه از مبدا تا مقصد

  • کد خبر : 94086
  • 1401/03/01

نايب رئيس اول اتاق اصناف تهران و رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم صوتي- ‌تصويري، تلفن همراه و لوازم جانبي تهران از وجود 3000 نوع تلفن همراه در بازار خبر داد و گفت: تنوع تلفن همراه بسيار زياد است و اين تنوع، يعني انتخاب را حق عمومي مي‌دانيم، بنابراين نمي‌توانيم و نبايد حق انتخاب را از مردم بگيريم، بلکه مردم بايد اين حق را داشته باشند که هر نوع گوشي با هر کيفيت و قيمتي که صلاح مي‌دانند و پولش را دارند، خريداري کنند.

ابراهيم درستي، نايب رئيس اول اتاق اصناف و رئيس اتحاديه فروشندگان دستگاه هاي صوتي و تصويري، تلفن همراه و لوازم جانبي تهران از عدم اجراي قانون در زمينه واردات تلفن همراه انتقاد کرد و گفت: انتخاب حق مردم است.

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم صوتي-تصويري، تلفن همراه و لوازم جانبي در خصوص ممنوعيت واردات تلفن همراه با قيمت بالاي 600 دلار گفت: اينکه جلوي تجارت را بگيريم يا مردم را از حق انتخاب محروم کنيم به هيچ عنوان منطقي و درست نيست.

درستي با تاکيد بر اينکه نبايد محدوديت و محروميت بي مورد در عرصه اقتصاد و تجارت ايجاد کنيم گفت: گوشي تلفن همراه نه الکل و مواد مخدر است که ممنوعيت ايجاد کنيم و نه مشابه آن در داخل توليد مي شود، بنابراين بايد واردات آن آزاد باشد.

وي در پاسخ به اينکه وقتي دولت به صراحت اعلام کرده واردات گوشي بالاي 600 دلار ممنوع است، چرا وارد مي شود گفت: سوال اين است که اگر براي واردات گوشي تلفن همراه ممنوعيت قانوني وجود دارد، چرا اجرا نمي شود؟

نايب رئيس اول اتاق اصناف تهران در ادامه گفت: گوشي تلفن همراه از آن سر دنيا روي کشتي حمل و وارد بندر مي شود از گمرک عبور مي کند از مبادي مرزي رد مي شود و هنگامي که در بازار تهران براي فروش عرضه مي شود، تازه مي گويند اين گوشي قاچاق بوده يا واردات آن تخلف است و نبايد فروخته شود.

وي افزود: سوال ما اين است که چرا و چگونه يک کالاي ممنوعه از اين همه مبادي عبور مي کند و آقايان انتظار دارند در بازار تهران به عنوان کالاي قاچاق توقيف يا فروش آن ممنوع شود؟

درستي با اعلام اينکه فقط گوشي هاي آيفون قيمت بالا دارند گفت: اکنون به بهانه اينکه آيفون آمريکايي است با واردات آن مخالفت مي شود و محدوديت ايجاد شده، اما سوال اينجاست که اگر فردا توليدکنندگان کره اي و چيني گوشي هايي با کيفيت بالا توليد کردند که قيمت آن بيشتر از 600 دلار بود، آيا واردات آنها هم محدود خواهد شد يا فقط براي گوشي هاي آمريکايي اين محدوديت را گذاشته ايم؟

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم صوتي-تصويري، تلفن همراه و لوازم جانبي با تاکيد بر شفافيت در تمامي عرصه به ويژه عرصه هاي اقتصادي گفت: روند واردات از مبدا تا مقصد بايد شفاف و روشن باشد و نبايد طوري حرکت يا تصميم گيري شود که بهانه به دست بهانه جويان داد.

وي با اعلام اينکه هزار نفر واردکننده رسمي گوشي در کشور وجود دارد گفت: وقتي صحبت از واردکننده رسمي مي شود، يعني نمي تواند رانت وجود داشته باشد. رانت زماني است که واردات يک کالا در انحصار يک يا چند فرد خاص باشد که همه چيز از آن کانال خاص صورت بگيرد.

نايب رئيس اول اتاق اصناف تهران جلوگيري از ورود کالاي ممنوعه به هر صورت را نيازمند برخورد جدي و محکم دستگاه قضا دانست و گفت: چه دليلي دارد که قانون، با واردات گوشي هاي بالاي 600 دلار مخالفت کرده، اما وارد مي شود و برخوردي صورت نمي گيرد، در حالي که نبايد کار به جايي برسد که مردم گمان کنند در خصوص بعضي کالاها و بعضي افراد سکوت مي شود.

وي با طرح اين پرسش که تاکنون کدام برخورد جدي و مستمر با ورود کالاهاي ممنوعه ديده ايم، گفت: مقام معظم رهبري فرمودند کالاي قاچاق را قبل از آنکه وارد کشور شود، روي دريا آتش بزنيد و نابود کنيد. به راستي در مورد کداميک از کالاهاي قاچاق اين اقدام را انجام داده ايم؟

درستي با تاکيد بر اينکه باز هم اين سوال جدي را مطرح ميکنم و البته بايد پاسخ داده شود که چه دليلي دارد کالاي قاچاق تمامي مسير را طي کند و از بازارهاي تهران سر در بياورد؛ گفت: وقتي بدين اندازه مسير ورود کالا بدون نظارت است، مي توان حدس زد که اشکالاتي در کار وجود دارد.

منبع : نجواخبر

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.