افزايش 20 درصدي قيمت کليه محصولات کشاورزي نسبت به سال گذشته/ نرخ ميوه در ارديبهشت نسبت به فروردين کاهشي خواهد بود

اخبار ویژه

کاهش 30 الي40 درصدي قاچاق آرد/ نان بدون کارت بانکي فروخته نمي شود/ نانوايي‌ها در آستانه ورشکستگي

ضرورت ورود تاجران با ارتباطات قوي به بازار تجارت خارجي فولاد/ اتفاقات جهاني فولاد در بازارهاي مربوط به ايران تاثير مي گذارد

بازار «کله پاچه» رونقي ندارد/ فروش کمتر علي رغم افزايش هزينه ‌هاي کارفرماها

3

مصطفي دارايي نژاد، رئيس اتحاديه بارفروشان تهران:

افزايش 20 درصدي قيمت کليه محصولات کشاورزي نسبت به سال گذشته/ نرخ ميوه در ارديبهشت نسبت به فروردين کاهشي خواهد بود

  • کد خبر : 93981
  • 1401/01/30

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران گفت: قيمت کليه محصولات کشاورزي نسبت به سال گذشته افزايش 20 درصدي خواهد داشت به دليل اينکه هزينه ‌ها 100 تا 200 درصد افزايش داشته است.

مصطفي دارايي نژاد، رئيس اتحاديه بارفروشان تهران در خصوص افزايش قيمت گوجه فرنگي گفت: سال گذشته به علت سرما کشت اين محصول عقب افتاد و تنها محصول ميناب را داشتيم و کشت جيرفت هنوز انجام نشده بود. از اين مقدار گوجه کشت شده و با وجود کمبودي که در بازار وجود داشت کشاورزان ضرر کردند و مجبور شدند مقداري از گوجه هاي خود را به کارخانه بدهند، به همين علت با رسيدن محصولات ديگر شهرستان ها ميزان صادرات افزايش يافت.

وي افزود: ايران جز معدود کشور هايي است که کشت چهار فصل دارد. در حال حاضر گوجه فرنگي ميناب بندرعباس و جيرفت را داريم. چند روز آينده گوجه فرنگي دزفول به دست ميآيد و از 5 ارديبهشت صادرات گوجه فرنگي آغاز مي شود و در بازار به وفور يافت مي شود به همين دليل مي توان ادعا کرد، هيچ مشکلي در بازار گوجه فرنگي نداريم.

او اضافه کرد: امسال صادرات داريم وگوجه فرنگي به بازار هايي چون حوزه خليج فارس، روسيه، عراق و افغانستان صادر مي شود.

وي در ادامه توضيح داد: نرخ گوجه فرنگي در ميادين ميوه و تره بار از 7 تا 12 هزار تومان است. قطعا از 5 ارديبهشت نرخ گوجه فرنگي کاهش پيدا کرده و به زير 10 هزار تومان مي رسد. همچنين روز گذشته 1500 تن گوجه فرنگي به ميادين ميوه و تره بار وارد شد در صورتي که قبلا 400 تن بود.

دارايي نژاد اضافه کرد: درحال حاضر گوجه گلخانه هاي شامل گلخانه يزد، ورامين، جلفا و اصفهان به دست آمده و از هفته آينده قيمت ها مي شکند.

رئيس اتحاديه بارفروشان پيرامون نرخ ميوه هاي نوبرانه موجود در بازار بيان کرد: درحال حاضر گوجه سبز موجود در بازار از سرپل ذهاب و گرمسار است. تا 10 روز آينده گوجه سبز شهريار وارد و نياز کشور را تامين ميکند. همچنين بايد در نظر داشت که قيمت گوجه سبز بايد زير 100 هزار تومان بيايد.

وي نرخ گوجه سبز در مياد ين ميوه و تره بار را اعلام و تصريح کرد: روز گذشته در ميدان ميوه و تره بار از 70 هزار تومان تا 110 هزار تومان فروخته شده است و قيمتي بالاتر از اين فروخته نشد. همچنين قيمت گوجه سبز از 10 ارديبهشت قطعا زير 100 تومان مي آيد و با نرخ حدودا 80 هزار تومان به فروش مي رسد.

دارايي نژاد در ادامه ضمن اعلام نرخ توت فرنگي، افزود: توت فرنگي هاي بازار درحال حاضر از کرج و مازندران تامين مي شود که دو نوع گلخانه اي و پلاستيکي هستند. با وجود سردي هوا در ميادين روز گذشته توت فرنگي گلخانه اي 65 هزار تومان و توت فرنگي پلاستيکي 50 الي 60 تومان فروخته شد. همچنين توت فرنگي هواي آزاد از 15 ارديبهشت به دست مي آيد که با وجود آن نرخ به زير 40 هزار تومان نيز مي رسد.

رئيس اتحاديه بارفروشان با بيان اينکه قيمت هاي سطح بازار کذايي است گفت: طبق قانون نظام صنفي، خرده فروشان سطح شهر مي توانند روي فاکتور ميدان از 20 تا 35 درصد اضافه کنند که 20 درصد شامل ميوه هايي چون پرتقال، سيب، کيوي و 35 درصد صيفي جات که دور ريز بيشتري دارند. در صورتي که افزايش 35 درصدي روي نرخ فاکتور ميدان را هم براي نرخ توت فرنگي حساب کنيم ديگر نبايد بالاي 90 هزار تومان برسد و صد در صد گرانفروشي است.

وي در ادامه بيان کرد: مردم مي توانند با شماره 124 وزارت صنعت، سازمان تعزيرات و اتحاديه خرده فروشان تماس گرفته و گزارش گرانفروشي بدهند.

دارايي نژاد در خصوص صحبت هاي اخير معاون وزير جهاد که وعده کاهش نرخ در بازار ميوه داده است گفت: در ابتدا نظرات بايد کارشناسي باشد، فرقي نمي کند چه شخصي بگويد. دليل ارزاني نرخ ميوه، کشت بيش از اندازه در سراسر کشور است. به عنوان مثال نرخ توت فرنگي در ميدان 50 الي 60 هزار تومان است ديگر کاهش نرخ براي اين ميوه امکان دارد؟! قيمت کليه محصولات کشاورزي نسبت به سال گذشته افزايش 20 درصدي خواهد داشت بدليل اينکه هزينه ها 100 تا 200 درصد افزايش داشته است. اما مي توان گفت نرخ ميوه ارديبهشت ماه نسبت به فروردين کاهشي خواهد بود.

رئيس اتحاديه بارفروشان در پايان پيرامون گراني نرخ بادمجان اظهارکرد: بادمجان موجود در بازار از گلخانه ورامين و يزد است و بيشتر آن صادر ميشود. در ميادين ميوه و تره بار قيمت بادمجان 15 الي 16 هزار تومان است. زيرا محصول گلخانهاي است وهزينه بالايي دارد. اما در نيمه ارديبهشت ميزان بادمجان در بازار افزايش پيدا ميکند و کاهش نرخ قيمت ها را پيش رو داريم. قيمت بادمجان دزفول از 8 تا 12 هزار تومان و بادمجان بندري کيلويي5 الي 6 هزار تومان فروخته مي شود.

منبع : گسترش نيوز

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.