آماده اقدامات لازم براي تنظيم بازاريم / رابطه غيرمنطقي مازاد 12 ميليون تني توليد داخلي با کمبود و افزايش قيمت محصولات فولادي

اخبار ویژه

کاهش 30 الي40 درصدي قاچاق آرد/ نان بدون کارت بانکي فروخته نمي شود/ نانوايي‌ها در آستانه ورشکستگي

ضرورت ورود تاجران با ارتباطات قوي به بازار تجارت خارجي فولاد/ اتفاقات جهاني فولاد در بازارهاي مربوط به ايران تاثير مي گذارد

بازار «کله پاچه» رونقي ندارد/ فروش کمتر علي رغم افزايش هزينه ‌هاي کارفرماها

3

حميدرضا رستگار، رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران:

آماده اقدامات لازم براي تنظيم بازاريم / رابطه غيرمنطقي مازاد 12 ميليون تني توليد داخلي با کمبود و افزايش قيمت محصولات فولادي

  • کد خبر : 93975
  • 1401/01/29

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران ضمن اعلام آمادگي اتحاديه براي تنظيم بازار گفت: افزايش قيمت محصولات فولادي با توجه به داخلي بودن آن غيرمنطقي است.

حميدرضا رستگار، رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران با بيان اينکه از 15 اسفندماه سال گذشته شاهد گران شدن بيش از هزار توماني آهن و فولاد به دليل افزايش قيمت شمش در تابلوي فروش بورس بوديم، افزود: پس از تعطيلات نوروز و همزمان با آغاز فعاليت بازار شاهد افزايش 2 هزار توماني در انواع محصولات فولادي هستيم که دليل آن عرضه کم کالا در بازار عنوان شده است! اين در حالي است که ما سالانه حدود 30 ميليون تن فراورده هاي فولادي در کشور توليد مي کنيم که با توجه به نياز سالانه 18 ميليون تن به اين محصول در کشور و مازاد 12 ميليون تني، کمبود کالا در بازار به نظر غيرمنطقي به نظر مي رسد.

وي در ادامه گفت: البته برخي جنگ بين روسيه و اوکراين و گراني حامل هاي انرژي را از علل اين گراني مي دانند که اصلا به ما ربطي ندارد.
رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران افزود: علت اين گراني به نظر غيرمنطقي، بدون توجيه اقتصادي و به نوعي اجحاف در حق مصرف کننده است.

رستگار با اشاره به افزايش 40 تا 50 درصدي حقوق کارگران که قرار است در سال جديد اتفاق بيفتد، گفت: با افزايش حقوق، هزينه کارگر در سال جديد افزايش پيدا کرده و بر قيمت تمام شده هم تاثير خواهد گذاشت که بايد با محاسبات دقيق کارشناسي مانع از افزايش قيمت ها شويم.

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: اولويت نخست در کشور بايد تامين بازار داخلي و پس از آن تمرکز بر صادرات باشد. نميتوان بازار داخلي را دچار رکود کرد و تقاضاي صادرات داشت.
وي گفت: زنجيره توليد تا مصرف حلقه اي دارد به اسم توزيع، اين حلقه توزيع کننده بايد موقعيت مصرف و بازار و مطالبات توليدکننده را به طور دقيق رصد کند.

رستگارگفت: افرادي به دنبال سودجويي و ايجاد تنش دربازار هستند. وقتي به اقتصاد لطمهاي وارد ميشود توليدکنندگان نخستين گروهي هستند که زيان مي بينند. يعني اگر هر گروهي خارج از چارچوب برنامه ريزي و تنها به سهم خودش فکر کند اين جريان به ضرر همه خواهد بود. ما آمادگي داريم با برگزاري جلسات مشترک هر اقدامي که براي تنظيم بازار و حمايت از طرح هاي ملي مانند طرح ملي مسکن لازم باشد را انجام دهيم.

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران در ادامه با بيان اينکه مسئوليت هاي تفويض شده به اين اتحاديه کامل نيست، افزود: متاسفانه در برخي موارد توافقات پشت پرده بدون اطلاع ما انجام ميشود و ما تنها مجري تصميمات گرفته شده ايم.

رستگار درباره تاثير شکست مذاکرات برجام و افزايش نرخ نهاده هاي انرژي و قيمت کالاها بر صنعت فولاد گفت: خوشبختانه با توجه به اينکه توليد محصولات فولادي در کشور صد در صد داخلي است تنها بحث افزايش حقوق کارگران و حامل هاي انرژي مي تواند بر روند قيمت ها در اين حوزه تاثيرگذار باشد که با نظارت و برنامه ريزي دقيق ميتوان از آن جلوگيري کرد.

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران با بيان اينکه با گران شدن محصولات فولادي بسياري از صنايع مانند مسکن، خودرو، لوازم خانگي و... تحت تاثير قرار مي گيرند، افزود: بايد با برنامه ريزي دقيق و استفاده از امکانات توليدکنندگان ازافزايش قيمت ها و فشار بر مردم جلوگيري کرد.

منبع : خبرگزاري صدا و سيما

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.