اگر مشاور املاک اضافه دريافت کرد به اتحاديه شکايت کنيد

اخبار ویژه

تسهيلات بانكي وديعه مسكن براي متقاضيان واجد شرايط افزايش يافت/ برخورد با متخلفان در خصوص رعايت سقف افزايش اجاره بها تشديد مي شود

کاهش 20 تا 30 درصدي مصرف ميوه و سبزيجات/ عرضه سيب ‌زميني با هدف بالا ماندن قيمت اين محصول کاهشي شده است

قيمت باتري خودرو در بازار افزايش يافت

3

مصطفي‌قلي‌ خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران:

اگر مشاور املاک اضافه دريافت کرد به اتحاديه شکايت کنيد

  • کد خبر : 93629
  • 1400/10/26

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران با بيان اينکه قانون نظام صنفي، بازدارندگي کافي را براي برخورد با تخلفات صنف مشاوران املاک ندارد گفت: حق الزحمه مشاوران املاک 25 صدم درصد از هر طرف معامله است که بالغ بر 85 درصد مشاوران به اين نرخ پايبند هستند؛ اما اگر يک واحد صنفي بيشتر از رقم مذکور دريافت کرد، متعاملين به اتحاديه شکايت کنند و حق و حقوق آنها بازگردانده مي‌شود.

مصطفيقلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران درباره اضافه دريافت بالاتر از نرخ مصوب توسط برخي مشاوران املاک اظهار کرد: مهرماه سال گذشته، دولت قبل در يک اقدام غيرکارشناسي و دستوري، حق الزحمه مشاوران املاک را که تا پيش از آن نيم درصد از ثمن معامله از هريک از طرفين بود به 25 صدم درصد کاهش داد که اين اقدام آنها منجر به تشديد تخلفات و دور زدن قانون توسط عده کمي از مشاوران شده است.

خواستار افزايش تعرفه مشاوران املاک هستيم

وي افزود: طبق بررسيهاي ما 85 درصد اعضاي صنف نسبت به نرخ مصوب تمکين دارند. البته هيات مديره و اعضاي صنف نسبت به اين نرخ معترض هستند. اخيرا نيز به اتاق اصناف، نامه نوشتيم و خواستار تجديدنظر در حقالزحمه مشاوران املاک شديم؛ چرا که کاهش دستوري نرخ منجر به افزايش جرم شده است.

خسروي با بيان اينکه قانون نظام صنفي، نرخگذاري براي اصناف را بر عهده کميسيون نظارت گذاشته است گفت: برخي آقايان مسئول، هيچيک از سازمانهاي ايجاد شده را قبول ندارند و دائما با مصاحبه و کوبيدن اصناف، آنها را ضعيف و ضعيفتر ميکنند. حمايت از مصرفکننده، اتاق اصناف و کميسيون تشخيص و نرخگذاري اين اتاق، سازمانهايي عريض و طويل هستند. از وظايف کميسيون نظارت، نرخگذاري براي اصناف است. چرا برخي مسئولان، اينها را قبول ندارند و يک شبه، تمام تشکيلات و قوانين را نقض ميکنند؟ نتيجه نقض قوانين، اين ميشود که معيشت فعال صنفي به مخاطره ميافتد و سعي ميکند خداي نکرده متعاملين را دور بزند.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران تاکيد کرد: اينکه رئيس تعزيرات بيايد درباره نرخ مشاوران املاک صحبت کند را متوجه نميشوم. چرا بزرگان در کار دستگاه‎‎هاي ديگر دخالت مي کنند؟ هرکس کار خودش را انجام دهد.

شماره تلفن 7334 آماده دريافت شکايات و انتقادات است

وي گفت: آقايان تلفن ميزنند و ميگويند فلان مشاور از ما اضافه دريافت کرده است. کجاي دنيا با تلفن، کار حل ميشود؟ تلفن 7334 اتحاديه مشاوران املاک براي دريافت شکايات وجود دارد، اما در مراحل بعد، شاکي بايد بيايد به صورت مکتوب شکايت خود را بنويسد. ما مطابق قانون نظام صنفي، چندين کميسيون در اتحاديه داريم؛ از جمله کميسيون شکايات، کميسيون فني، کميسيون بازرسي، کميسيون آموزش و الي آخر. اينها هرکدام فعاليت خودشان را انجام مي دهند. وقتي شکايتي مبني بر اضافه دريافت به کميسيون شکايات ما ميآيد اول به واحد صنفي تلفن ميزنيم و ميگوييم که رضايت فرد مذکور را حاصل کن. اگر اين کار انجام نداد برابر قانون با او برخورد ميشود. او را به کميسيون شکايات دعوت ميکنيم و اگر تمکين نکرد برابر ماده 28 واحد صنفي را تعطيل ميکنيم.

اتحاديه املاک بيشترين پلمب را در بين صنوف دارد

خسروي اظهار کرد: اينطور نيست که نظارتي در کار نباشد. اتحاديه مشاوران املاک، بنا به اذعان اداره اماکن، بيشترين پلمب را در بين صنوف دارد که نشان ميدهد اغماضي با متخلفان نداريم و جداً با تخلفات برخورد ميکنيم. از اداره اماکن هم بابت همکاري تشکر دارم اما قانون نظام صنفي از بازدارندگي کافي براي صنف مشاوران املاک برخوردار نيست. هفت روز تعطيل کردن واحد، براي شغلي که با زندگي دو نفر سر و کار دارد کافي نيست. معتقدم اولين اشتباه مشاور املاک بايد آخرين اشتباه او باشد.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران با بيان اينکه مشاوران املاک، مولد اقتصادي و مولد مالياتي هستند گفت: بر اساس جوازهاي صادره در شهر تهران بيش از 12 هزار مشاور املاک داراي پروانه کسب و در کل کشور بيش از 130 هزار مشاور وجود دارد. بنابراين صنف ما باعث ايجاد شغل در جامعه شده و به نوعي بار بيکاري ديگر بخشها را به دوش ميکشد. چرا برخي آقايان دائما صنف مشاور املاک را ميکوبند؟ اگر به اصناف قدرت بدهيد، اقتصاد قدرت ميگيرد. دائما با مصاحبه و جنجال، اصناف را تضعيف ميکنند. وقتي بگوييم بچه از ديوار راست بالا ميرود، انتظار داريم ديگر بچه از ديوار راست بالا نرود!؟ صنف بايد تشويق شود نه اينکه دائما آن را سرکوب کنيم.

تعرفه مشاوران املاک در کشورهاي توسعه يافته 6 درصد است

وي، دلال را به معناي دلالت کننده و دليل آورنده دانست و افزود: دلال تلاش ميکند با دلالت، دو نفر ر ا به هم برساند اما بعضي افراد نميخواهند دلال را به اين نام بشناسند. حقوق دلالان در سال 1307 اينطور تعيين شده که حق و حقوقش را خودش بايد تعيين کند. حالا در کشورهاي پيشرفته درصد معقولي را تعيين کردهاند. تعرفه مشاوران املاک در کشورهاي توسعه يافته 6 درصد از فروشنده است. چرا ما نبايد مثل کشورهاي پيشرفته عمل کنيم؟

خسروي، بخش مسکن را پيشران اقتصاد دانست و گفت: مشاوران املاک نوک پيکان بخش مسکن هستند که اگر ضعيف شوند اقتصاد ضعيف ميشود. بخش مسکن با 178 شغل کليدي در ارتباط است. مشاور املاک به معناي ريلاستيت در جهان داراي اعتبار و اهميت است اما در کشور ما برخي افراد نسبت به شاغلان اين بخش، کملطفي ميکنند. اگر ارزش ريلاستيت درک شود اقتصاد رونق خواهد گرفت. اما طي دهههاي گذشته سادهانگارانه و سطحي با اين شغل رفتار شده است.

رييس اتحاديه مشاوران املاک يادآور شد: دولت روحاني، خود را از اصناف جدا کرده بود و به آنها بها نداد. از دولت آقاي رئيسي انتظار داريم با اصناف و بخش خصوصي تعامل و همافزايي داشته باشد. اين کار به نفع دولت و مردم خواهد بود.

وي تاکيد کرد: اتحاديه مشاوران املاک 100 بازرس در سطح شهر تهران دارد که در تمام مناطق فعال هستند. منتها مشکلاتي وجود دارد که بايد با ادارات ديگر حل شود. قانون نظام صنفي براي من حد و حدود را مشخص کرده و اتاق اصناف، صمت و تعزيرات در صنف نظارت دارند. مجلس اگر درد را متوجه شده قانون بگذارد وگرنه اينکه هر روز مصاحبه کنند و بگويند مشاوران املاک، رها هستند هيچ تاثيري جز ايجاد بدبيني و دلسردي نخواهد داشت.

منبع : خبرگزاري ايلنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.