توليد صنفي نيازمند حمايت دولت/ بيشتر فشارها براي رقابت‌پذير کردن توليدات بر دوش خود اصناف است

اخبار ویژه

کمبودي در آرد سهميه‌اي وجود ندارد/ نانوايان متخلف مشمول جريمه مي‌شوند

توجه ويژه به بخش اصناف در ساختار جديد وزارت صمت/ برگزاري منظم جلسات با اصناف و بخش خصوصي هر سه ماه يک بار/ ايجاد آرامش براي واحدهاي صنفي با درج قيمت توليد کننده

ثبات قيمت ها در بازار آهن و فولاد/ رکود نسبي حاکم است

3

رسول شجري، رئيس اتحاديه کفاشان دست ‌دوز تهران:

توليد صنفي نيازمند حمايت دولت/ بيشتر فشارها براي رقابت‌پذير کردن توليدات بر دوش خود اصناف است

  • کد خبر : 93422
  • 1400/09/07

رئيس اتحاديه کفاشان دست ‌دوز تهران درباره اهميت صنايع کوچک و متوسط گفت: صحبت‌هاي فراواني در اهميت اين صنايع شده و به بهانه‌هاي مختلف بر لزوم حمايت از آنها تاکيد مي‌شود؛‌ اما بسياري از اين حمايت ‌ها تا امروز در حد حرف باقي مانده و صنايع کوچک حتي در بازارهاي داخلي نيز نتوانسته‌اند جايگاه خود آنچنان که بايد و شايد پيدا کنند.

رسول شجري، رئيس اتحاديه کفاشان دست دوز تهران بيان داشت: در حالي که بسياري از اصناف توليدي کشور در حال حاضر توانايي و قابليت رشد صنعتي را دارند و ميتوانند با صنايع روز دنيا رقابت کنند؛ اما براي رسيدن به اين هدف بايد به مولفه هاي صنعتي شدن نيز توجه کرد.

رئيس اتحاديه کفاشان دست دوز تهران افزود: اصناف توليدي کشور در صورتي مي توانند به فعاليت در حد و اندازه هاي صنعتي بپردازند و به بازارهاي خارجي راه پيدا کنند که از حمايت دولت در بخش هاي مختلف برخوردار باشند؛ اما متاسفانه بيشتر فشارها براي رقابت پذير کردن توليدات بر دوش خود اصناف است.

وي تصريح کرد: نمايندگان اصناف حتي در صورت راهيابي به بازارهاي خارج از کشور، با وجود تمام مشکلات به حال خود رها مي شوند و دولت و سفارت حمايت خاصي از آنها نمي کنند. اين وضعيت اصناف توليدي کشور در حالي است که در موارد حضور اصناف کشورهاي ديگر در کشور دوم نظارت و حمايت دولت و سفارت اين کشورها از نمايندگان شان تا آخرين لحظه ادامه دارد.

شجري با بيان اينکه رشد کمي و کيفي توليد کفش در کشور تنها يکي از مواردي است که ميتوان در اين زمينه به آن اشاره کرد ادامه داد: در حال حاضر بيش از 70 توليدکننده کفش در شهرک صنعتي قرچک زمين هايي را خريداري کرده اند تا براي توليد صنعتي اين محصول و عرضه به بازارهاي داخلي و خارجي اقدام کنند؛ اما در اين شرايط اقتصادي، تحريم ها و همين طور همه گيري ويروس کرونا، رسيدن به چنين هدفي نياز به حمايت هاي نهادهاي بالادستي دارد.

رئيس اتحاديه کفاشان دست دوز تهران تاکيد کرد: اصناف توليدي کشور حرف هاي زيادي در زمينه صنعتي شدن براي گفتن دارند و حتي مي توانند نيم نگاهي به صادرات داشته باشند؛ اما مشکلاتي مثل انتقال پول مانعي جدي در مسير اين نگاه ملي است.

وي با اشاره به اينکه صنايع بزرگ که زير سايه دولت هستند مشکلات کمتري در اين زمينه دارند افزود: صنايع کوچک و متوسط که در قالب اصناف در حال فعاليت هستند، براي نقل و انتقالات مالي خود به ساز کارهايي نياز دارند که مديريت آنها بايد از طريق دولت انجام شود.

شجري در خصوص ديگر مشکلات اصناف توليدي اظهار داشت: مشکل ديگر اصناف حوزه توليد براي حرکت مستمر در کنار صنايع بزرگ، موضوع تامين مواد اوليه و افزايش هزينه هاست که آن هم به نوعي تحت تاثير تحريم هاي اقتصادي کشور است

وي ادامه داد: افزايش هزينه تامين مواد اوليه در نرخ تمام شده کالاها تاثير مي گذارد به همين دليل کالاي توليدي را از حالت رقابت پذيري خارج مي کند و طبيعي است که در اين صورت نمي توان به افزايش توليد و ورود به فاز صنعتي اين کسب وکارها اميد داشت.

رئيس اتحاديه کفاشان دست دوز تهران گفت:اکنون بسياري از فعالان اصناف توليدي به دليل نبود توازن در بازار و حاشيه سود نامناسب، ميل چنداني به ادامه فعاليت ندارند؛ ضمن اينکه اين صنايع به دليل توان مالي محدود نمي توانند در برابر تورم 40 و 50 درصدي مقاومت کنند و در فرآيندهاي خريد و فروش کالا دچار مشکلات فراواني مي شوند.

شجري تسهيل روابط مالي و روابط بين المللي را بهترين کار براي کمک در شرايط فعلي به ادامه فعاليت اين بنگاه ها برشمرد و افزود: دولت بايد در اين حوزه نقش حمايت کننده داشته باشد. سياستگذاران اين حوزه بايد واقعيت ها را در نظر بگيرند و با توجه به اينکه کشور ما ظرفيت هاي زيادي در اين زمينه دارد با رويکردي مناسب برنامه هاي جديد، مدون و حساب شده اي را براي چشم اندازهاي بعدي کشور تعريف کنند تا اصناف توليدي بتوانند به عنوان يک واحد صنعتي قابل رقابت در بازار به فعاليت ادامه دهند.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.