فصل جديد تفاهم دولت و بسيج در نظارت بر بازار/ بسيج اصناف در تلاش است تا مشکل توليدکنندگان را حل و فصل کند

اخبار ویژه

کاهش 30 الي40 درصدي قاچاق آرد/ نان بدون کارت بانکي فروخته نمي شود/ نانوايي‌ها در آستانه ورشکستگي

ضرورت ورود تاجران با ارتباطات قوي به بازار تجارت خارجي فولاد/ اتفاقات جهاني فولاد در بازارهاي مربوط به ايران تاثير مي گذارد

بازار «کله پاچه» رونقي ندارد/ فروش کمتر علي رغم افزايش هزينه ‌هاي کارفرماها

3

غلامرضا حسن‌پور، رئيس سازمان بسيج اصناف کشور:

فصل جديد تفاهم دولت و بسيج در نظارت بر بازار/ بسيج اصناف در تلاش است تا مشکل توليدکنندگان را حل و فصل کند

  • کد خبر : 93421
  • 1400/09/07

رئيس سازمان بسيج اصناف با بيان اينکه اخيراً بسيج فصل جديدي را در همکاري با دولت رقم زده است، گفت: تفاهم‌نامه‌اي ميان بسيج و دولت منعقد شده که براساس اين تفاهم‌نامه دولت از بسيج مي‌خواهد در فرآيند نظارت بر بازار کمک کند.

غلامرضا حسن پور، رئيس سازمان بسيج اصناف کشور درباره اهم اقدامات اين سازمان گفت: تمرکز اصلي ما در هفته بسيج بر روي حمايت از واحدهاي صنفي توليدي بود. از 30 ميليون واحد صنفي فعال در کشور حدود 600 هزار واحد صنفي در حوزه توليد فعاليت دارند، به همين جهت حل مشکلات واحدهاي توليد به خصوص رفع چالش هاي موجود در مسير تأمين مواد اوليه مدنظر سازمان بسيج اصناف قرار داشته و همچنان هم قرار دارد.

وي افزود: به دليل کمبود مواد اوليه واحدهاي توليدي، توليدکنندگان مجبور هستند مواد اوليه را گران تهيه کنند که با گران بودن مواد اوليه، کالاي توليد شده با قيمت بسيار زياد به دست مصرف کننده مي رسد. براي تسهيل در روند تأمين مواد اوليه، برنامهريزي ها و جلساتي انجام شده که نمونه آن مربوط به صنعت نخ، نساجي و پوشاک مربوط مي شود. به عنوان مثال در هفته گذشته به کارخانجات بزرگ توليدي در حوزه نساجي مراجعه کرديم و طي جلساتي با مسئولان اين کارخانه ها مقرر شده تا در تأمين مواد اوليه کارخانجات کوچک نساجي کمک کنند.

نظارت بسيج از توليد تا توزيع

رئيس سازمان بسيج اصناف کشور با اشاره به اقدامات اين سازمان در حوزه سروسامان دادن به بازار آشفته توزيع محصولات توليدي يادآور شد: وضعيت توزيع کالاها و محصولات توليدشده خيلي مساعد نيست و موجب ناراحتي همه مردم و مصرف کنندگان شده است. وضعيت توزيع بحدي مملو از ايراد و کاستي است که حتي توليدکنندگان هم از شرايط کنوني گلايه مند هستند؛ زيرا با کاهش قدرت خريد مردم، توليدکنندگان متضرر ميشوند. اخيراً سازمان بسيج اصناف در راستاي ساماندهي به شرايط کنوني در ستاد تنظيم بازار کشور عضويت پيدا کرده و موضوعات متعددي در حوزه تنظيم بازار دنبال ميکند.

حسن پور ادامه داد: يکي از مطالبات اصناف، کمک کرونايي دولت است. دولت وقت در پاسخ به مطالبات اصناف وعده هايي را داد، اما به بخش قابل توجهي از اين مطالبات پاسخ مناسب داده نشد. مجدداً ما از قرارگاه عملياتي کرونا و ستاد ملي کرونا درخواست کرده ايم تا تعهدات شان خودشان را در قبال اصناف عملياتي سازند.

وي درباره توليد دستگاه هاي اکسيژن ساز در کشور گفت: در سال جاري يکي از مسائلي که حاشيه ساز و رسانه اي هم شد، کمبود دستگاه اکسيژن ساز در کشور بود. بخش قابل توجهي از دستگاه هاي اکسيژن ساز وارد مي شود، بنابراين براي اينکه به اين مشکل خاتمه دهيم، از جوانان نخبه و فعال خواهش کرديم در اين امر کمک و مشارکت فعالانه داشته باشند و به اميد و فصل الهي اين مشکل رفع شد و شاهد افزايش توليد دستگاه هاي اکسيژن ساز در کشور بوديم. متأسفانه بعضي ها دستگاه هاي اکسيژن ساز را تحت يک برند آمريکايي با قيمت بسيار گزاف به فروش مي رساندند، اما اين گام مثبت و اثرگذاري که جوانان نخبه انجام دادند، سبب شد تا قيمت دستگاه هاي اکسيژن ساز به طرز قابل توجهي کاهش پيدا کند.

اين مقام مسئول در سازمان بسيج اصناف تأکيد کرد که بسيج اصناف با نامه نگاري ها و مکاتبات در تلاش است تا مشکل توليدکنندگان را حل و فصل کند يا اگر به حمايت هايي در فروش و توزيع دارند، به آنها کمک خواهيم کرد.

فصل جديدي از تفاهم دولت و بسيج در نظارت بر بازار

وي درباره استقبال دولت و ادارات دولتي از نقش مهم بسيج در نظارت بر بازار گفت: اخيراً بسيج فصل جديدي را در همکاري با دولت رقم زده است. تفاهم نامه اي ميان بسيج و دولت منعقد شده که براساس اين تفاهم نامه دولت از بسيج مي خواهد در فرآيند نظارت بر بازار کمک کند. بسيج اصناف هم با دو شرط اين درخواست را پذيرفت؛ نخست اينکه بسيج مبدأ و مقصد را مورد نظارت قرار دهد و دوم اينکه با سامانه هاي جديد عمليات نظارتي خود را انجام دهد. در قرن 21 نيازي نيست که فردي را براي نظارت ارسال کنيم، بلکه با سامانه و سيستم ميتوان چنين نظارتي را انجام داد. سامانه هاي مورد نياز در کشور موجود است و بايد تنها پالايش انجام شود و الحمدالله اين کار هم شروع شده است.

رئيس سازمان بسيج اصناف در پايان به بخشي از اقدامات انجامشده در حوزه ازسرگيري فعاليت برخي واحدهاي اشاره کرد و يادآور شد: بهعنوان مثال کارخانه چادر مشکي ناي زرين در خوانسار به مدت 10 سال بود که فعاليتي نداشت و به ما مراجعه کردند تا در روند حل مشکل قضايي و بانکي به اين کارخانه کمک کنيم. به لطف الهي بسيج کمک کند و اين کارخانه در دهه فجر سال گذشته دوباره به چرخ توليد کشور بازگشت.

منبع : خبرگزاري ايکنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.