کاهش 50 درصدي توليد خشکبار/ منع ثبت سفارش يک محصول موجب افزايش قيمت آن در بازار داخلي مي شود

اخبار ویژه

کمبودي در آرد سهميه‌اي وجود ندارد/ نانوايان متخلف مشمول جريمه مي‌شوند

توجه ويژه به بخش اصناف در ساختار جديد وزارت صمت/ برگزاري منظم جلسات با اصناف و بخش خصوصي هر سه ماه يک بار/ ايجاد آرامش براي واحدهاي صنفي با درج قيمت توليد کننده

ثبات قيمت ها در بازار آهن و فولاد/ رکود نسبي حاکم است

3

مصطفي احمدي، رئيس اتحاديه فروشندگان آجيل و خشکبار تهران:

کاهش 50 درصدي توليد خشکبار/ منع ثبت سفارش يک محصول موجب افزايش قيمت آن در بازار داخلي مي شود

  • کد خبر : 93418
  • 1400/09/06

رئيس اتحاديه فروشندگان آجيل و خشکبار تهران گفت: صادرات تخمه ژاپني به عراق باعث افزايش قيمت اين محصول شده است. کشاورزان تمايل دارند که محصول خود را به بازرگانان عراقي بفروشند تا به مصرف‌کنندگان داخلي.

مصطفي احمدي، رئيس اتحاديه فروشندگان آجيل و خشکبار تهران با اشاره به کاهش توليد خشکبار، گفت: در سال جاري خشکسالي تاثير خود را در ميزان توليد گذاشته و توليد در مقايسه با سال گذشته روند کاهشي به خود گرفته است.

وي با اشاره به افزايش قيمت خشکبار، گفت: کشاورز و آجيلفروشان از تورم حاکم بر بازار و کشور بينصيب نماندند. چراکه هزينههاي جانبي مانند هزينه کارگر، حمل و نقل و .... افزايش پيدا کردند در نتيجه شاهد بالا رفتن قيمت نهايي اين محصولات شديم.

رئيس اتحاديه فروشندگان آجيل و خشکبار تهران با بيان اينکه قيمت تخمه جات از مبدا افزايش پيدا کردند، تصريح کرد: قيمت تخمه ژاپني نسبت به سال گذشته گران تر شده است چراکه کشاورزان سبزوار از مبدا قيمت اين محصول را بالا بردند.

به گفته وي، صادرات تخمه ژاپني به عراق باعث افزايش قيمت اين محصول شده است. کشاورزان تمايل دارند که محصول خود را به بازرگانان عراقي بفروشند تا به مصرفکنندگان داخلي.

رئيس اتحاديه فروشندگان آجيل و خشکبار تهران ادامه داد: عراقي ها در گذشته جنس مورد نياز خود را از تهران تهيه مي کردند؛ اما هم اکنون ساز وکارهاي تجارت در ايران را فرا گرفتند و خود مستقيم با باغداران و کشاورزان وارد معامله مي شوند. در گذشته کشاورز جنس را به تهران ارسال مي کرد و هزينه کارگر و حمل و بار و..... پرداخت مي کرد؛ اما با فروش محصول به بازرگانان عراقي تمام اين مراحل حذف شدند در نتيجه سود بيشتري عايد کشاورز مي شود.

بنا به اظهارات رئيس اتحاديه فروشندگان آجيل و خشکبار تهران، پسته و تخمه ژاپني وارد نمي شود.

وي با اشاره به توقف ثبت سفارش تخمه کدو، بيان کرد: يکي از تبعات منع ثبت سفارش يک محصول افزايش قيمت آن در بازار داخلي است. به نظر من بايد در وضع قوانين منع صادراتي به مصرف کننده داخلي نيز توجه شود. ميزان توليد تخمه کدو نسبت به مشابه سال گذشته 50 درصد افت کرد و اگر اين محصول ثبت سفارش ميشد باز هم شاهد افزايش قيمت آن بوديم؛ اما مي توانستيم با واردات اين محصول افزايش قيمت اين محصول را کنترل کنيم.

احمدي با بيان اينکه خشکسالي در ميزان توليد و کيفيت محصول تاثير مي گذارد، تصريح کرد: گردو، فندق، انجير و کشمش امسال کيفيت لازم را نداشت.

وي با اشاره به تبديل باغات بادام زميني به ويلا، بيان کرد: ميزان توليد اين محصول با ميزان مصرف هماهنگ نيست. بادام زميني آستانه اشرفيه بالاترين کيفيت را در دنيا دارد؛ اما متاسقانه زمين هاي آن تبديل به ويلا شده است. همچنين اين محصول در دشت مغان توليد ميشود؛ اما کيفيت آن مانند آستانه نيست از اين رو با کاهش توليد داخلي براي تامين نياز بازار بايد اين محصول از چين وارد شود.

رئيس اتحاديه فروشندگان آجيل و خشکبار تهران با بيان اينکه 80 درصد توليد تخمه جات در ايران ديمي است، بيان کرد: وقتي نزولات آسماني کم شود تاثيرش را در توليد ميگذارد. خشکسالي امسال باعث شد برخي باغداران توليد را در سال جاري غرقابي کنند. اما اين امکان براي تمام باغداران ميسر نبود کساني که موفق شدند هزينه توليد براي آنها چندين برابر افزايش پيدا کرد.

وي با اشاره به لزوم اصلاح مدل صادرات و واردات آجيل و خشکبار در کشور، بيان کرد: من پيشنهاد مي کنم زمان صادرات را تغيير بدهيم متاسفانه بعد از برداشت محصول سخن از صادرات آن به ميان مي آيد که اين مسئله باعث افزايش قيمت پايه محصول مي شود.

به گفته احمدي در راستاي حمايت از مصرف کننده داخلي صادرات بايد در اواسط فصل برداشت صورت بگيرد. علاوه بر اين صادرات بايد در زمان پيک مصرف داخلي متوقف شود.

رئيس اتحاديه فروشندگان آجيل و خشکبار تهران در پايان بيان داشت: براي تنظيم بازار در مقاطعي که جنس در بازار کم است مي توان به صورت کنترل شده اجناسي را وارد کرد. اين تصور که ما خود توليد داريم از اين رو بايد مانع واردات شويم از اساس با اصول بازار منافات دارد.

منبع : ايلنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.