تعطيلي 30 درصد از واحدهاي صنفي بازار فرش ماشيني/ کرونا چگونه فرش را از سبد خانوار حذف کرد

اخبار ویژه

کمبودي در آرد سهميه‌اي وجود ندارد/ نانوايان متخلف مشمول جريمه مي‌شوند

توجه ويژه به بخش اصناف در ساختار جديد وزارت صمت/ برگزاري منظم جلسات با اصناف و بخش خصوصي هر سه ماه يک بار/ ايجاد آرامش براي واحدهاي صنفي با درج قيمت توليد کننده

ثبات قيمت ها در بازار آهن و فولاد/ رکود نسبي حاکم است

3

محمدهادي کماليان، رئيس اتحاديه فروشندگان فرش ماشيني و موکت تهران:

تعطيلي 30 درصد از واحدهاي صنفي بازار فرش ماشيني/ کرونا چگونه فرش را از سبد خانوار حذف کرد

  • کد خبر : 93417
  • 1400/09/06

رئيس اتحاديه فروشندگان فرش ماشيني و موکت تهران گفت: مهم‌ترين علتي که باعث کاهش درآمد صنف فروشندگان فرش ماشيني شد تعطيلي ‌هاي پي‌درپي بود که بعد از نوروز 99 به اصناف تحميل شد.

محمدهادي کماليان، رئيس اتحاديه فروشندگان فرش ماشيني و موکت تهران گفت: بيشترين آسيب دوران تعطيلي هاي طولاني مدت کرونا به کسبه اي خورد که محل کسب شان اجاره اي بود که ديگر توان پرداخت اجاره را نداشتند و مجبور به تعطيلي کسب وکارشان شدند.

رئيس اتحاديه فروشندگان فرش ماشيني و موکت ادامه داد: از ابتداي سال 99 انواع، اقسام بخشنامه ها براي اصناف ارسال شد که حاوي دستورالعمل هاي بهداشتي و مقررات مختلف در پاندمي کرونا بود، اصناف به تمام آنها پاسخ دادند و خود را ملزم به اجراي آن کردند اما واقعا حمايت درخوري از اصناف نشد.

کماليان در ادامه گفت: دولت سعي کرد تا به اندازه توان خود از زيانديدگان حمايت کند اما اين حمايت چندان اثربخش نبود. سازمان تأميناجتماعي براي اينکه صاحبان مشاغل، کارکنان را تعديل نکنند وعده هايي را ارائه کرد اما نتيجهاي نداشت و اقدامي درخوري انجام نشد تنها چند ماه حق بيمه ديرتر از اصناف دريافت شد.

او تصريح کرد: از طرف ديگر اداره دارايي بابت مدتزماني که واحد صنفي (به درخواست ستاد کرونا) تعطيل بود هم ماليات اخذ کرد.

کماليان ادامه داد: در فرش ماشيني بدون شک هم توليدکننده و هم توزيعکننده دچار آسيب شدند؛ در نظر بگيريد بيشتر فروش فروشندگان فرش عملاً 2 سال است که درآمدي ندارند، وقتي فروشي در کار نباشد توليد فرش هم دليل منطقي ندارد.

او ادامه داد: فرش مايحتاج ضروري مردم نيست پس با اولين تغيير درآمدي اين محصول از سبد خريد مردم حذف ميشود. کاهش درآمد بسياري از خانوادهها در دوران کرونا موجب شد تا فرش به راحتي از سبد مصرفي خانوار حذف شود. عروسي و ازدواج هم که بخاطر کرونا کاهش پيدا کرد، نتيجه زيان روي زيان براي بازار فرش بود.

200 واحد صنفي از صنف فرش فروشان خارج شدند

او با اشاره به تعطيلي واحدهاي صنفي در کرونا گفت: قبل از پاندمي کرونا 850 عضو در اتحاديه عضو بودند؛ اما امروز 650 نفر، اين تفاوت 200 نفري يعني جمع شدن 200 واحد صنفي.

کسب وکار در فضاي مجازي بايد مديريت شود

رئيس اتحاديه فرش ماشيني و موکت تهران از فروشهاي بدون پشتوانه در فضاي مجازي گله مي کند و مي گويد: خواسته بيشتر اصناف از وزارت صمت و اتاق اصناف قانونمند کردن اين صفحات و وب سايت هاست تا از وارد شدن زيان به مردم جلوگيري شود.

کماليان گفت: در حال حاضر سايت هايي هستند که با استفاده از تکنولوژي به مردم خدمات زيبايي شناسي و دکور براي خريد فرش مي دهند و در نهايت مشتري را به سوي نزديک ترين فروشگاه سوق مي دهند؛ طراحي اين وب سايت ها بسيار کمککننده است؛ اما درخواست اتحاديه اين است که همه اين سايت ها نظام مند باشد و در چارچوب نظام صنفي کسب درآمد کنند.

منبع : پايگاه اطلاع‌رساني و پايش آثار اقتصادي کرونا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.