نوساني خاصي در بازار به شرط عدم ورود در بحث ذخيره سازي متصور نيستيم/ با صادرات کيوي نارس، بازار روسيه را از دست داديم

اخبار ویژه

کمبودي در آرد سهميه‌اي وجود ندارد/ نانوايان متخلف مشمول جريمه مي‌شوند

توجه ويژه به بخش اصناف در ساختار جديد وزارت صمت/ برگزاري منظم جلسات با اصناف و بخش خصوصي هر سه ماه يک بار/ ايجاد آرامش براي واحدهاي صنفي با درج قيمت توليد کننده

ثبات قيمت ها در بازار آهن و فولاد/ رکود نسبي حاکم است

3

مصطفي دارايي نژاد، رئيس اتحاديه بارفروشان تهران:

نوساني خاصي در بازار به شرط عدم ورود در بحث ذخيره سازي متصور نيستيم/ با صادرات کيوي نارس، بازار روسيه را از دست داديم

  • کد خبر : 93416
  • 1400/09/06

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران گفت: با توجه به فراواني و کيفيت بالاي سيب و پرتقال نوساني خاصي در بازار به شرط عدم ورود در بحث ذخيره سازي متصور نيستيم؛ چرا که عرضه روزانه براي کنترل قيمت بازار در حال افزايش است.

مصطفي دارايي نژاد، رئيس اتحاديه بارفروشان تهران گفت: بازار محصولاتي همچون پرتقال، سيب، کيوي، انار و نارنگي آرام بوده و نسبت به هفته قبل تغييري نداشته است.

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران بيان داشت: با ورود تعزيرات و نظارت بر انبارها قيمت هر کيلو سيب زميني نسبت به هفته گذشته کاهش يافته است.

او گفت: هم اکنون قيمت هر کيلو سيب زميني نسبت به هفته گذشته در ميدان حدود يک هزار تومان کاهش يافته است؛ چرا که بنابر هشدارهاي اخير مبني بر دپوي سيب زميني، انبارها توسط تعزيرات در حال بررسي است.

به گفته دارايي نژاد، در هفته هاي اخير دلالان با خريد محصول و دپوي آن در انبارها، عرضه را کاهش دادند که همين امر منجر به افزايش قيمت سيب زميني در بازار شد که با ورود دستگاه هاي مسئول، قيمت هر کيلو محصول همدان، اردبيل و همدان به 5 هزار و 500 تا 8 هزار تومان رسيده است.

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران ادامه داد: در حال حاضر گوجه فرنگي پيش رس بوشهر به دست آمده و مقداري هم گوجه فرنگي کال رنگ آوري در بازار عرضه مي شود.

او قيمت هر کيلو گوجه فرنگي رنگ آوري شده را 6 تا 6 هزار و 500 تومان، گوجه فرنگي بوته رس شيراز را 8 تا 9 هزار تومان و گوجه فرنگي بوشهر را 10 هزار تومان اعلام کرد.

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران گفت: صادرات گوجه فرنگي به عراق، افعانستان و پاکستان همچنان در حال انجام است، اما برآورد مي شود که تا 10 روز آينده بازار به تعادل برسد.

او درباره قيمت ميوه در شب يلدا گفت: طبق روال همه ساله با ازدياد تقاضا براي انار و هندوانه در شب يلدا، قيمت تا حدودي دچار نوسان مي شود و در ساير ميوه ها التهابي در بازار نداريم.

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران تصريح کرد: با توجه به فراواني ميوه، اگر دولت براي ذخيره سازي اقدام نکند، مشکلي نداريم و تنها در برج 11 سردخانه ها بايد براي برآورد بازار رصد و بررسي شود.

قيمت کيوي افزايش يافت

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران همچنين خاطر نشان کرد: باغداران براي اينکه سريع تر محصول خود را روانه بازار کنند کيوي را زمانيکه هنوز قند آن نرسيده برداشت مي کنند و همين مسئله باعث شد که بازار روسيه را از دست بدهيم.

دارايي نژاد با بيان اينکه کيوي در شهرهاي شمالي توليد مي شود، گفت: کيوي استان گيلان بويژه آستارا و تالش نسبت به ديگر شهرهاي ديگر مرغوبيت بيشتري دارد. بايد بگويم که 90 درصد از باغات تالش به توليد کيوي اختصاص دارد.

به گفته وي، در فصل بهار استان مازندارن کيوي مرغوبي توليد ميکند که قابليت صادرات دارد.

وي با اشاره به بالا رفتن نرخ کيوي در بازار داخلي، خاطر نشان کرد: باغداران قيمت کيوي را روي درخت بين 10 تا 12 هزار تومان اعلام کردند و همين مسئله باعث شد تمايل براي خريد اين محصول کم شود تا جايي که ماه آذر هنوز محصول سر درخت چيده نشده است؛ اما تجربه بازار به ما ثابت کرده است که در روزهاي آينده قيمت اين محصول شکسته خواهد شد .

دارايي نژاد افزود: باغدار بايد اجازه بدهد تا قند کيوي برسد و کيوي را زماني که هنوز ترش است برداشت نکند. ما همواره به باغداران توصيه ميکنيم که زمان برداشت را تعويق بياندازند اما متاسفانه دلال ها براي اينکه نرخ خريد شکسته شود باغداران را ترغيب مي کنند که زودتر از زمان مشخص محصول چيده مي شود.

وي با اشاره به کشورهاي هدف صادراتي، گفت: کيوي به هند، افغانستان، پاکستان و روسيه صادر مي شود. قند کيوي بايد به 6.5 تا 7.5 درصد برسد تا محصول قابليت صادراتي پيدا کند اما همانگونه که اشاره کردم کيوي زودتر از زمان برداشت شد از اينرو اين محصول بازارپسندي خود را براي روسيه از دست داد. مسدود کردن مسير ترانزيتي ايران به روسيه از سوي جمهوري آذربايجان کاهش صادرات کيوي به روسيه را تشديد کرد.

بنا به اظهارات اين فعال اقتصادي؛ کيوي ترکيه بازار روسيه را از ما گرفت.

دارايينژاد بابيان اينکه کيوي از تالش بارگيري مي شود، تصريح کرد: کيوي دوقلو و کم قالب ما به هند صادر ميشود.

وي با اشاره به بالا رفتن نرخ کيوي در ميدان ميوه و ترهبار، گفت: قيمت کيوي هايوارد طلايي با توجه به کيفيتي که دارد در ميدان بين 12 تا 18 هزار تومان خريد و فروش شد.

دارائي نژاد با بيان اينکه کيفيت کيوي در سال جاري نسبت به سال گذشته کمتر شده است، بيان کرد: سال گذشته به محصول هورمون داده مي شد در نتيجه وزن کيوي سال گذشته بالاي 100 گرم بود و گاهي به 180 تا 200 گرم هم مي رسيد؛ اما در سال جاري کيفيت و وزن کيوي کاهش پيدا کرده است.

وي در پاسخ به اين پرسش که کيوي ميوه اي است که مي توان آن را نارس برداشت و به آن زمان داد که برسد پس مي توان آن را برداشت و در سردخانه ها دپو سپس صادر کرد؟ گفت: بله کيوي هر چقدر که بيشتر بماند نرم تر و شيرينتر ميشود؛ اما هزينه نگهداري آن در سردخانه بالاست از اين رو تمايل چنداني براي نگهداري آن در سردخانه ها وجود ندارد.

به گفته دارايي نژاد، کيوي قابليت توليد در شهرهاي جنوبي را ندارد چرا که اين محصول در آب و هواي معتدل و مرطوب کشت مي شود.

وي در پايان بيان کرد: همانگونه که اشاره کردم هنوز محصول تمام باغات برداشت نشده است. اما تا آذر حدود 200 هزار تن کيوي برداشت کرديم.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.