سردرگمي بازار و آسيب كشاورز در پي افزايش 35درصدي قيمت تراكتور/ تفكر دولتي باعث مي شود افراد بيشترين آسيب را در بخش كشاورزي متحمل شوند

اخبار ویژه

کمبودي در آرد سهميه‌اي وجود ندارد/ نانوايان متخلف مشمول جريمه مي‌شوند

توجه ويژه به بخش اصناف در ساختار جديد وزارت صمت/ برگزاري منظم جلسات با اصناف و بخش خصوصي هر سه ماه يک بار/ ايجاد آرامش براي واحدهاي صنفي با درج قيمت توليد کننده

ثبات قيمت ها در بازار آهن و فولاد/ رکود نسبي حاکم است

3

علي توسطي، رئيس اتحاديه فروشندگان ماشين آلات کشاورزي، صنعتي، ساختماني و لوازم يدکي کشاورزي تهران:

سردرگمي بازار و آسيب كشاورز در پي افزايش 35درصدي قيمت تراكتور/ تفكر دولتي باعث مي شود افراد بيشترين آسيب را در بخش كشاورزي متحمل شوند

  • کد خبر : 93415
  • 1400/09/06

رئيس اتحاديه فروشندگان ماشين آلات کشاورزي، صنعتي، ساختماني و لوازم يدکي کشاورزي تهران با ابراز تاسف و نارضايتي از افزايش بي رويه و ناگهاتي قيمت تراكتور از سوي كارخانه تراكتورسازي تبريز گفت: در چند روز اخير كارخانه تراكتورسازي تبريز به صورت ناگهاني و بدون برنامه اي اقدام به افزايش 35درصدي قيمت تراكتور كرده و موجب سردرگمي بازار و وارد شدن آسيب بسيار کشاورز وكشت پاييزه شده است.

علي توسطي، رئيس اتحاديه فروشندگان ماشين آلات کشاورزي، صنعتي، ساختماني و لوازم يدکي کشاورزي تهران گفت: يكي از گران ترين ماشين آلات كشاورزي که در مرحله كاشت، داشت و برداشت استفاده مي شود و بسيار ضرورت دارد تراكتور مي باشد .با توجه به اينكه واردات تراكتور در سال هاي اخير تقريبا در حد صفر و شايد كمتر از يك درصد آن هم در موارد خاص مي باشد؛ لذا همه كشاورزي كشور وابسته به كارخانه تراكتورسازي تبريز است که افزايش 35 درصدي قيمت تراکتور از سوي اين کارخانه به صورت ناگهاني باعث آشفتگي بازار شده است.

وي بيان کرد: با اين افزايش يعني تراكتوري كه 305 ميليون تومان قيمت کارخانه اش بوده الان به حدود430 ميليون تومان رسيده و طبيعتا در بازار آزاد صحبت از 600 ميليون تومان براي خريد و فروش است.

توسطي با تاکيد بر دشواري تهيه و خريد تراکتور براي عمده کشاورزان اظهار داشت: به جز قشر خيلي محدودي كه مزارع بزرگ يا كشت و صنعت دارند و به صورت تركيبي كار مي كنند براي عمده جامعه كشاورزان ما خريد از بازار آزاد امكان پذير نيست و خريد از كارخانه هم متاسفانه در دور تسلسل باطل افتاده است كه كاملا با نگاه دولتي اداره مي شود.

رئيس اتحاديه فروشندگان ماشين آلات کشاورزي، صنعتي، ساختماني و لوازم يدکي کشاورزي تهران در توصيف مطلب فوق افزود: مثلثي را در نظر بگيريد كه يك ضلع آن بانك كشاورزي، يک ضلعش كارخانه تراكتورسازي تبريز و ضلع ديگرش مركز توسعه مكانيزاسيون كشاورزي وزارت جهاد کشاورزي است كه علي رغم اعتبارات زيادي كه بايد به بخش خصوصي در حوزه همه تجهيزات و ماشين آلات كشاورزي و باغي داده مي شده همه اين اعتبارات را به سمت مركز توسعه مكانيزاسيون كشاورزي در وزارت جهاد كشاورزي سوق داده و وزارت جهاد كشاورزي هم همه اعتبارات را به كارخانه تراكتورسازي تبريز انتقال داده است؛ يعني عملا بخش خصوصي وارد اين رقابت براي تعديل بازار نمي شود و كارخانه هم هر آنچه كه دوست دارد انجام مي دهد كه نمونه بارز آن افزايش 35 درصدي قيمت تراكتور است.

رئيس اتحاديه فروشندگان ماشين آلات کشاورزي، صنعتي، ساختماني و لوازم يدکي کشاورزي تهران تاکيد کرد: در واقع با اين رويه بانك کشاورزي بايد تامين اعتبار كند براي اقساط؛ يعني اگر فرض را بر اين بگذاريم كه يك كشاورز پول خريد تراکتور را به صورت نقدي داشته باشد و بخواهد آن را تهيه کند بايد پول را وثيقه بگذارد تا بتواند بر مبناي اعتبارات و چارچوبي كه تعريف شده تراكتور را تحويل بگيرد.

توسطي با بيان اينکه بحث افزايش قيمت حساسيت برانگيز شده تصريح کرد: در حال حاضر افزايش قيمت تراکتور يك بي نظمي در كشت پاييزه به وجود آورده و سردرگمي و گنگ بودن بازار را فراهم كرده؛ نه فروشنده و نه خريدار نمي داند چه كار كند و براي كشت پاييزه كه اهميت داره چه اقدامي نمايد.

رئيس اتحاديه فروشندگان ماشين آلات کشاورزي، صنعتي، ساختماني و لوازم يدکي کشاورزي تهران در پايان تاکيد کرد: متاسفانه نگاه دولتي بشدت در اين قضيه هم رويت مي شود. تفكر دولتي باعث مي شود افراد بيشترين آسيب را در بخش كشاورزي متحمل شوند. سوء مديريت و سوء رفتارها آسيب جدي به افراد وارد مي كند.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.