50 درصد نياز داخلي پارچه بايد از طريق واردات تامين شود/ دود عدم بهره مندي از کارشناسان صنفي به چشم ملت و مصرف کننده بي‎گناه

اخبار ویژه

فصل جديد تفاهم دولت و بسيج در نظارت بر بازار/ بسيج اصناف در تلاش است تا مشکل توليدکنندگان را حل و فصل کند

رايزني هاي دولت راه را براي توليدکنندگان و صادرکنندگان هموار مي کند/ کيفيت کاشي و سراميک ايران، همپاي کشور اسپانيا

19 هزار و 565 بازرسي در آبان ماه 1400 از صنوف تهران انجام يافت/ الزام رعايت پروتكل هاي بهداشتي در واحدهاي صنفي

3

محمد ولدخاني،رئيس اتحاديه بنکداران و طاقه فروشان پارچه تهران:

50 درصد نياز داخلي پارچه بايد از طريق واردات تامين شود/ دود عدم بهره مندي از کارشناسان صنفي به چشم ملت و مصرف کننده بي‎گناه

  • کد خبر : 93251
  • 1400/07/28

رئيس اتحاديه بنکداران و طاقه فروشان پارچه تهران با انتقاد از مراحل ورود پارچه بيان داشت: توليد داخلي پارچه بين 45 تا 50 درصد نياز داخلي را تامين مي کند و 50 درصد ديگر بايد از مبادي ورودي تامين شود و واردکنندگان اين حوزه سال ها تجربه ورود و تامين اين ماده اوليه براي تهيه انواع پوشاک را بر عهده دارند.

محمد ولدخاني،رئيس اتحاديه بنکداران و طاقه فروشان پارچه تهران در ادامه تاکيد کرد: 95 درصد مواد اوليه پوشاک پارچه است و تنها 5 درصد ديگر را انواع اکسسوري ها تکميل مي کنند. برخي از کارخانجات توليدي داخل پس از اينکه واردات توليد داخلي ممنوع شد در توليد برخي از پارچه هاي مورد نياز فعاليت چشم گيري دارند؛ اما اين مقدار نمي تواند نياز داخلي را تامين کند؛ لذا بايد منابع ورودي کالا را در تامين کالاي مورد نياز فعال کنيم.

وي ادامه داد: متاسفانه برخي از توليدکنندگان به شناسايي نياز بازار از طريق توزيع کنندگان که نبض اطلاعات توزيع و نياز کشور را مي دانند، توجهي نداشته به وزارت صمت اعلام کرده اند که به طور مثال در فلان پارچه توان توليد نياز داخل را دارند در حاليکه با آمار مشخص و متقني که داريم و در کف بازار نياز سنجي انجام داده ايم، توليدات داخلي نه تنها نياز بازار را تامين نمي کند؛ بلکه منجربه کمبود پارچه مي شويم.

ولدخاني تصريح کرد: در حاليکه واردکنندگان قانوني ميزان قابل توجهي از نياز بازار را تامين مي کنند و توزيع کنندگان مي دانند چه ميزان نياز به پارچه داريم دولتمردان و مسئولان براي واردات از توزيعکنندگان و اتحاديه بنکداران و کارشناسان خبره اين اتحاديه نظر کارشناسي نمي خواهند .

رئيس اتحاديه بنکداران و طاقه فروشان پارچه تهران تاکيد کرد: انجمن توليدکنندگان داراي 300 تا 400 عضوي است که با ورود به قيمت گذاري ها براي ورود پارچه سعي در سياه نمايي و تاثير منفي بر نظارت مسئولان تصميم گيرنده دارند. قيمت ها را طوري ارزيابي مي کنند که واردکننده نتواند فعاليت کند. اين نوع تصميم گيري ها به نفع تنها 400 عضو انجمن و به زيان 80 ميليون جمعيت کشور است.

ولدخاني اظهار داشت: اگر قيمت گذاري ها با کارشناسي از طريق اتحاديه براي واردات انجام شود، قيمت هاي کاملا منصفانه و معقول ارائه مي دهيم تا واردکننده بتواند فعاليت کند. اتحاديه ها داراي قانون نظام صنفي و اعضاي زياد و فعال در کف بازار هستند و کاملا مي توانند نيازسنجي و کارشناسي کنند در حاليکه يک انجمن با تعداد کمي مي تواند نظر مسئولان تصميم گيرنده را جلب کند و اين منصفانه نيست.

وي تاکيد کرد: کشور به کالايي که ندارد، نياز دارد؛ لذا يا بايد توليد شود يا وارد شود. اگر توليد به اندازه نيست بايد کسري آن وارد گردد؛ وگرنه کالاي داخلي بسيار گران خواهد شد. از سوي ديگر در صورت عدم ورود پارچه که مواد اوليه است، قاچاقچي فعال مي شود و از تمامي مبادي که مي تواند، پوشاک آماده وارد مي کند. اين کار باعث مي شود هزاران نفر که دست اندکار توليد پوشاک هستند بيکار شده و ارز کشور بابت پوشاک بي کيفيت خارجي مصرف شود. زماينکه از کارشناسان خبره استفاده نگردد بايد تبعات آن را ملت و مصرف کننده بيگناه پس بدهد.

ولدخاني پروسه واردات پارچه که همان مواد اوليه براي توليد پوشاک است را بسيار زمان بر و زيانده خوانده و گفت: پروسه ثبت سفارش و طي مراحل ترخيص ارز که اساساً به واردکنندگاني که با ارز آزاد واردات دارند هيچ ارتباطي ندارد و اجازه براي واردات و گمرک آنقدر زمان بر و زيان ده شده که تاجر را با ضررهاي زياد و مشتريان را متضرر مي کند.

رئيس اتحاديه بنکداران و طاقه فروشان پارچه تهران در پايان تصريح کرد: گاها مجوز واردات تا چهار ماه به طول مي کشد و در زمان ترخيص در گمرک نيز ماه ها بايد معطل شد؛ بنابراين پارچه، رنگ، مدل و جنس آن از به روز بودن خارج شده و در بسياري از موارد زيان هاي سرسام آوري را به دنبال دارد. از مسئولان مي خواهم تا اين پروسه کوتاه شود تا شاهد اين زيانهاي سرسام آور نباشيم.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.