براي تامين سلامت جامعه؛ استاندارد تمام مواد مصرفي باغباني و کشاورزي يک نياز است/ لزوم افزايش نظارت براي واردات باکيفيت

اخبار ویژه

کمبودي در آرد سهميه‌اي وجود ندارد/ نانوايان متخلف مشمول جريمه مي‌شوند

توجه ويژه به بخش اصناف در ساختار جديد وزارت صمت/ برگزاري منظم جلسات با اصناف و بخش خصوصي هر سه ماه يک بار/ ايجاد آرامش براي واحدهاي صنفي با درج قيمت توليد کننده

ثبات قيمت ها در بازار آهن و فولاد/ رکود نسبي حاکم است

3

محمد تقي نجم آبادي، رئيس اتحاديه تهيه و توزيع‎کنندگان مواد اوليه کشاورزي و باغباني و بهداشتي دامي تهران:

براي تامين سلامت جامعه؛ استاندارد تمام مواد مصرفي باغباني و کشاورزي يک نياز است/ لزوم افزايش نظارت براي واردات باکيفيت

  • کد خبر : 93214
  • 1400/07/21

رئيس اتحاديه تهيه و توزيع‎کنندگان مواد اوليه کشاورزي و باغباني و بهداشتي دامي تهران با تاکيد بر ضرورت استاندارد بودن کالاها و محصولات وارداتي و توليدي در کشور بيان داشت: اين نياز کاملاً احساس مي شود. زماني که کشاورز خاک را مهيا مي کند بايد براي کاشت از بذر، کود و سم استاندارد استفاده کند تا محصول، تمامي کيفيتي را که از آن انتظار داريم برآورده نمايد. در اين صورت آنچه به دست مصرف‎کننده مي رسد راضي کننده خواهد بود.

محمد تقي نجم آبادي، رئيس اتحاديه تهيه و توزيعکنندگان مواد اوليه کشاورزي و باغباني و بهداشتي دامي تهران بيان داشت: اگر بذر، کود و سم نامناسب براي گياه و زمين استفاده شود مراحل رشد و نمو آن بخوبي انجام نخواهد گرفت و علاوه بر اينکه تمامي زحمات کشاورز طي مراحل و زمان کاشت، داشت و برداشت از بين مي رود، هزينه هاي زيادي نيز در اين بين نابود خواهد شد.

او ادامه داد: بذر، کود و سم مناسب مي تواند در زمين مناسب محصول بدون دورريز و پسماند به بار آورد؛ اما با مواد اوليه نامرغوب و غيراستاندارد علي رغم صرف هزينه ها، زمان، انرژي و آب در نهايت از کاشت 10 کيلو محصول تنها 2 کيلو بخوبي مي تواند قابل مصرف قرار باشد و 8 کيلوي ديگرش يا پسماند خواهد شد و يا در نهايت محصول بي کيفيتي به دست مصرف کننده با قيمت پايين خواهد رسيد.

نجم‎آبادي افزود: از سوي ديگر مواد مازادي که در محصول با مواد اوليه نامرغوب حاصل شده، رسوب کرده و مزه، کيفيت، شکل و ... ديگر خواص آن محصول را از نوع واقعي خارج و غير قابل استفاده مي کند. اين شرايط باعث مي شود يک دفعه با سونامي گوارشي روبه‎رو شويم. براي همين است که برخي از ميوه ها و صيفي جات زماني که به دست مصرف کننده مي رسد طعم واقعي و دلخواه را ندارد و براي همين است که بارها و بارها بر لزوم و ضرورت داشتن استاندارد تمامي مواد مصرفي در باغباني و کشاورزي تاکيد داشته ام اکنون نيز استاندارد را نياز اصلي براي کنترل کيفيت محصولات مي دانم.

نجم آبادي با تاکيد بر ضرورت استفاده از کارشناسان خبره صنفي در زمان بررسي براي واردات و توليدات محصولات و کالا بيان داشت: اداره استاندارد تعامل خوبي با وزارت خانه ها، سازمان ها و ارگان هايي دارد که دست اندر کار واردات و توليدات کالاها و محصولات هستند. درست و اصولي است که اين اداره با اتاق هاي اصناف و اتحاديه هاي ذيربط ارتباط داشته باشد. زمان واردات و توليدات، کارشناسان خبره صنفي که سال هاي زيادي از عمر خويش را در کسب تجربيات اين کالاها سپري کرده اند بخوبي مي دانند که چه محصولي مي تواند در باروري زمين و رويش و تقويت گياه موثر باشد.

وي تصريح کرد: مراکز ذيربط براي واردات استاندارد و توليد خوب در صنف مواد اوليه کشاورزي مي توانند از اتحاديه ها کمک بگيرند. ما با بررسي آنچه مي خواهد وارد يا توليد بشود با اداره استاندارد نهايت همکاري را خواهيم داشت.

نجم‎آبادي با ابراز تاسف از رويه موجود در بهره مندي از پتانسيل اصناف گفت: اصناف حلقه آخر و پس از توليدکننده و واردکننده قرار داشته و نقش توزيع را بر عهده دارد از دولت که تمام اختيارات را در دست دارد انتظار داريم نظارت کافي و کامل بر اين روند داشته باشد اين شرايط در حالي اتفاق مي افتد که بيشتر مواقع اصناف سيبل قرار گرفته و مقصر شناخته مي شوند.

رئيس اتحاديه تهيه و توزيعکنندگان مواد اوليه کشاورزي و باغباني و بهداشتي دامي تهران در پايان تاکيد کرد: دولت و دستگاه هاي نظارتي بايد از ورود هر کالا يا محصولي که استانداردهاي لازم را ندارد به بازار جلوگيري کنند. بيشترين زياني که کالاي غير استاندارد وارد مي سازد بر سلامتي افراد است.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.