از کاهش عرضه روانکارها تا فروش روغن هاي تقلبي در بازار/ واگذاري قيمت تاير و روغن به انجمن هاي صنفي توليدکنندگان درست و کارشناسي نيست

اخبار ویژه

غوغاي افزايش قيمت مواد اوليه و دستگاه هاي فتوکپي و اوزاليد/ سازمان ها و وزارت خانه؛ کار اين صنف را از اعضايش گرفته اند

ميوه شب يلدا گران نخواهد شد/ هماهنگي‌ هاي لازم براي عرضه فراوان ميوه شب يلدا

عرضه اينترنتي آبميوه و بستني تنها از طريق اعضاي اتحاديه قابل اعتماد است/ تداخل صنفي مانعي براي فعاليت واحدهاي با پروانه

3

داود سعادتي ‌نژاد، رئيس اتحاديه فروشندگان لاستيک، روغن و پنچرگيري تهران:

از کاهش عرضه روانکارها تا فروش روغن هاي تقلبي در بازار/ واگذاري قيمت تاير و روغن به انجمن هاي صنفي توليدکنندگان درست و کارشناسي نيست

  • کد خبر : 93136
  • 1400/06/29

رئيس اتحاديه فروشندگان لاستيک، روغن و پنچرگيري تهران در خصوص کاهش عرضه و فروش تحميلي ساير کالاها در کنار روغن موتور گفت: با تداوم کاهش عرضه و رشد بيشتر قيمت روغن موتور در بازار، اين دغدغه وجود دارد که بازار تن به فروش روغن هاي تقلبي دهد.

داود سعادتي نژاد، رئيس اتحاديه فروشندگان لاستيک، روغن و پنچرگيري تهران با اشاره به کاهش عرضه روغن موتور در بازار گفت: درخواست توليدکنندگان روانکار افزايش 72 درصدي قيمت روغن موتور بوده است؛ اما سازمان حمايت با 41 درصد آن موافقت کرد و به نظر مي رسد که علت کاهش سطح عرضه نيز همين موضوع است تا تغيير قيمت دوباره اعمال شود.

وي همچنين به فروش تحميلي ساير محصولات در کنار روغن موتور اشاره و تاکيد کرد: با وجود اينکه قيمت روغن موتور چه براي خودروهاي بنزيني و چه ديزلي 41 درصد افزايش يافته است، اما کارخانه ها بازهم عرضه را کمتر کرده اند و يا محصولات ديگر خود را در کنار روغن خودرو به صورت تحميلي مي فروشند.
سعادتي نژاد بيان کرد: فروش تحميلي کالا از سوي کارخانه ها به طور قطع مشکلات زيادي براي واحدهاي صنفي و مردم به وجود مي آورد.
رئيس اتحاديه فروشندگان لاستيک، روغن و پنچرگيري تهران با انتقاد از تبعات فروش تحميلي کالا بر مصرف کنندگان و فروشندگان بازار افزود: به عنوان مثال بسياري از توليدکنندگان به توزيع کنندگان و فروشندگان در بازار تاکيد مي کنند در کنار يک کارتن روغن موتور بايد پنج کارتن ضد يخ يا شيشه شور نيز براي عرضه ببرند که اين فشار و تحميل شرايط سختي را براي واحدهاي صنفي و همچنين مردم ايجاد خواهد کرد.


دغدغه جديد فروش روغن هاي تقلبي در بازار

سعادتي نژاد با توجه به الزام اخير سازمان حمايت در خصوص ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت و شفاف سازي در اين بخش تصريح کرد: اميدواريم با اين تصميم دولت، کارخانه ها سطح عرضه را زياد کنند تا مردم دچار مشکل نشوند.
رئيس اتحاديه فروشندگان لاستيک، روغن و پنچرگيري تهران با اشاره به اينکه مشکلي براي ميزان توليد روغن موتور در کشور وجود ندارد، تاکيد کرد: در صورت تداوم کاهش عرضه توليدکنندگان روانکار ضمن اينکه بازار به سمت افزايش قيمت خواهد رفت بلکه دغدغه جدي تر فروش روغن هاي تقلبي است چراکه با اين شيوه عرضه، بازار تن به فروش روغن هاي تقلبي مي دهد.
سعادتي نژاد در ادامه با توجه به مشکلات ناشي از واگذاري قيمت تاير و روغن به انجمن هاي صنفي توليدکنندگان بيان کرد: تا پيش از اين قيمت گذاري اين کالاها توسط سازمان حمايت و ستاد تنظيم بازار صورت مي گرفت اما اين مسئله به انجمن هاي توليدي واگذار شد که به نظر تصميم درست و کارشناسي نيست و بايد در اين خصوص بررسي و فکر اساسي تري شود.


خروج دلالان از بازار تاير/ بازار تاير کششي براي افزايش قيمت ندارد

رئيس اتحاديه فروشندگان لاستيک، روغن و پنچرگيري تهران در ادامه به آخرين وضعيت بازار تاير اشاره و با توجه به برنامه توليد کنندگان براي افزايش قيمت تاير اظهار کرد : خوشبختانه افزايش 15 درصدي قيمت لاستيک از سوي توليدکنندگان پس از مخالفت سازمان حمايت از مصرف کنندگان منتفي شده است چرا که با اشباع لاستيک ، بازار هيچ گونه کششي براي بالا بردن قيمت ها را ندارد .
سعادتي نژاد در پايان به کاهش فاصله قيمت کارخانه و بازار و خروج دلالان از بازار لاستيک اشاره و اضافه کرد : در شرايطي که بازار تاير به تعادل رسيده است هر گونه افزايش بيشتر قيمت به جريان تقاضا آسيب زده و بازار را با رکود سنگيني روبرو مي کند.

در حالي رئيس سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان به منظور شفاف سازي نظام توليد و توزيع روغن موتور و همچنين کنترل قيمت ها، دستورالعمل ضرورت ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبارها از سوي اين سازمان را ابلاغ کرده است که گفته مي شود بازار روغن موتور به دليل کاهش عرضه با کمبود مواجه شده، اقدامي که پيش تر نيز با هدف افزايش قيمت روغن موتور از سوي توليدکنندگان روانکار انجام شده است.
اين در شرايطي است که سازمان حمايت به دنبال طرح مشکلات توليدکنندگان روانکار و افت توليد روغن موتور و خواست روانکاران مبني بر افزايش قيمت روغن موتور در سال جاري در اواخر تيرماه پس از 9 ماه از آخرين افزايش قيمت، مجوز افزايش 41 درصدي قيمت روغن موتورهاي بنزيني و ديزلي را صادر کرد.
با اين وجود و در روزهايي که بازار بسياري از کالاهاي مصرفي متاثر از شوک هاي اقتصادي و تورم هاي شديد ناشي از نرخ مواد اوليه توليد، رشد عحيب قيمتي را تجربه مي کنند و در شرايطي که بازار کالاهاي مصرفي با افت توان خريداران با کاهش شديد تقاضا روبرو است روانکارها پس از گذشت کمتر از دو ماه از آخرين افزايش قيمت باز هم با استفاده از فشار عرضه به بازار به دنبال افزايش مجدد قيمت ها هستند.

منبع : پايگاه خبري خودرو پارسي

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.