علت اصلي گراني مرغ؛ نرخ عرضه از مرغدار به کشتارگاه و از کشتارگاه به واحد صنفي/ با واردات 10 هزارتن تخم مرغ، قيمت به تعادل مي رسد

اخبار ویژه

رتبه بندي واحدهاي صنفي در راستاي بهبود ارتباط مردم با اصناف/ ضرورت انعکاس سريع مشکلات صنوف

دومين نمايشگاه بين المللي ساعت تهران آغاز به کار کرد

50 درصد نياز داخلي پارچه بايد از طريق واردات تامين شود/ دود عدم بهره مندي از کارشناسان صنفي به چشم ملت و مصرف کننده بي‎گناه

3

مهدي يوسف‌خاني، رئيس اتحاديه فروشندگان پرنده و ماهي تهران:

علت اصلي گراني مرغ؛ نرخ عرضه از مرغدار به کشتارگاه و از کشتارگاه به واحد صنفي/ با واردات 10 هزارتن تخم مرغ، قيمت به تعادل مي رسد

  • کد خبر : 93121
  • 1400/06/27

رئيس اتحاديه فروشندگان پرنده و ماهي تهران علت اصلي گراني مرغ را در نرخ عرضه اين کالا از مرغدار به کشتارگاه و از کشتارگاه به واحد صنفي اعلام کرد.

مهدي يوسف خاني، رئيس اتحاديه فروشندگان پرنده و ماهي تهران درباره آخرين تحولات بازار مرغ اظهار کرد: گرچه نرخ مصوب مرغ تغييري نکرده است، اما اين کالا در بازار آزاد با نرخ هاي بالاتري به فروش مي رسد که مورد تاييد وزارت جهاد و اتحاديه نيست.

وي از کاهش عرضه مرغ با نرخ مصوب خبر داد و گفت: با توجه به آنکه تامين مرغ با نرخ مصوب کم است، بخشي از مصرف مردم از بازار آزاد تهيه مي شود.

يوسف خاني با اشاره به اينکه خبري از توزيع مرغ زنده با نرخ مصوب از سوي مرغداران نيست، بيان کرد: در حال حاضر مرغداران به کشتارگاه هاي استان هاي گيلان و مازندران هر کيلو مرغ را با نرخ 18 هزار و 500 تا 19 هزار تومان عرضه مي کنند که با اين وجود کشتارگاه ها داخل استان با نرخ 23 هزار و 700 تا 25 هزار تومان نمي دهند و بخشي از آن را آزاد عرضه مي کنند.

وي افزود: با اين وجود مشکل اصلي در نرخ مرغدار به کشتارگاه و عرضه از کشتارگاه تا واحدهاي صنفي است و اين موضوع هيچ ارتباطي به مغازه ندارد چرا که در صورت خريد با نرخ مصوب، اقدام به عرضه با نرخ 24 هزار و 900 تومان مي کند. هر چند تخلف در برخي واحدهاي صنفي هم وجود دارد.

رئيس اتحاديه فروشندگان پرنده و ماهي تهران با اشاره به اينکه عرضه مرغ با نرخ 37 تا 40 هزار تومان گرانفروشي است، بيان کرد: هم اکنون هر کيلو مرغ در خرده فروشي ها با نرخ 31 هزار تومان عرضه مي شود، هر چند اتحاديه اين نرخ را قبول ندارد.

وي کاهش توليد را علت اصلي گراني مرغ در بازار اعلام کرد و افزود: گرچه در 10 درصد خرده فروشي ها هم تخلف رخ مي دهد، اما با واردات تخم مرغ نطفه دار، کمبود اثر کالاي جايگزين مرتفع مي شود.

يوسف خاني قطعه بندي مرغ هاي تنظيم بازار را تخلف دانست و گفت: سهميه روزانه مغازه داران 130 تن مرغ است که اين ميزان رقمي نيست که مغازه داران بخواهند تخلف کنند.

رئيس اتحاديه فروشندگان پرنده و ماهي تهران با تاکيد بر عرضه مرغ تنظيم بازار با نرخ 24 هزار و 900 تا 25 هزار و 900 تومان بيان کرد: مردم هر گونه تخلف را با سامانه 124 در جريانبگذارند.

کمبودي در عرضه تخم مرغ نداريم

وي در بخش ديگر اظهارات خود در واکنش به افزايش قيمت تخم مرغ در بازار گفت: علي رغم آنکه قيمت مصوب هر کيلو تخم مرغ 14 هزار تومان است، اما با نرخ 20 تا 21 هزار تومان درب مرغداري عرضه مي شود، درحاليکه کمبودي در عرضه وجود ندارد.

يوسف خاني با اشاره به اينکه عرضه هر عدد تخم مرغ با نرخ 2 هزار تومان منطقي نيست، بيان کرد: عرضه هر عدد تخم مرغ با نرخ 2 هزار تومان بيانگر فروش هر شانه تخم مرغ با نرخ 60 هزار تومان است که اين امرگرانفروشي است چرا که حداکثر قيمت هر شانه تخم مرغ 30 تايي در بازار بايد 45 تا 46 هزار تومان باشد.

رئيس اتحاديه فروشندگان پرنده و ماهي تهران در پايان تصريح کرد: با واردات 10 هزارتن تخم مرغ، قيمت به تعادل مي رسد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.