تنظيم بازار اصولي و درست در گرو بهره مندي از پتانسيل هاي بالاي اصناف/ مسير درست بايد با حضور کارشناسان خبره و نظارت ايشان ترسيم و طي شود

اخبار ویژه

رتبه بندي واحدهاي صنفي در راستاي بهبود ارتباط مردم با اصناف/ ضرورت انعکاس سريع مشکلات صنوف

دومين نمايشگاه بين المللي ساعت تهران آغاز به کار کرد

50 درصد نياز داخلي پارچه بايد از طريق واردات تامين شود/ دود عدم بهره مندي از کارشناسان صنفي به چشم ملت و مصرف کننده بي‎گناه

3

حميدرضا رستگار، رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران:

تنظيم بازار اصولي و درست در گرو بهره مندي از پتانسيل هاي بالاي اصناف/ مسير درست بايد با حضور کارشناسان خبره و نظارت ايشان ترسيم و طي شود

  • کد خبر : 93110
  • 1400/06/23

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران در خصوص يکي از شعارهاي دولت سيزدهم مبني بر تنظيم بازار گفت: اصناف به عنوان بزرگ ترين فراکسيون اقتصادي و راي دهندگان اصلي رياست جمهوري، خواهان تنظيم بازار به صورت منطقي و با بهره مندي واقعي از پتانسيل هاي بالاي صنوف مختلف هستند.

حميد رضا رستگار، رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران بيان داشت: اگر دولت از ظرفيت هاي موجود در اصناف که خود بزرگترين فراکسيون اقتصادي کشور هستند به بهترين نحو استفاده کند و وقت و انرژي خود را براي ايجاد گروه هايي با اسامي جديد و مختلف نگذارد مي تواند بهترين و سريع ترين راه را براي تنظيم بازار داشته باشد.

وي با تاکيد بر اينکه ظرفيت، علم و اشراف اصناف در حوزه هاي مختلف اقتصادي بر همگان مشخص است و مي دانند که نبض بازار را خوب مي شناسند افزود: با اين وجود بدون حضورشان در جلسات برايشان تصميم گيري مي شود و اين در شان تصميم گيران نيست که از خبرگان صنوف مختلف استفاده نشود و تصميمي را در رابطه با ايشان اتخاذ کنند.

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران ادامه داد: دولت مي تواند براي تنظيم بازار به رفع موانع در حوزه صادرات و واردات بپردازد که به ضرس قاطع موفقيت صد در صد خواهد بود. اگر توازن عرضه، تقاضا و مصرف را مي خواهيم نبايد نقش گروه هاي موثر در اين عرصه را ناديده و يا کمرنگ ببينيم. اصناف با نقش آفريني هاي خود در تمام عرصه ها همواره در کنار نظام و دولت همکاري داشته اند. به عنوان بخش عظيمي از بنگاه هاي اقتصادي در کشور بسيار اثر گذار هستند. محرک موتور اقتصاد در حوزه هاي مختلف بوده و با توجه به تخصص هر يک در توليد، توزيع و صادرات مي توانند با کمک به دولت در اقتصادي پويا و ضابطه مند شدن تنظيم بازار کمک مهمي باشند.

رستگار براي برون رفت از چالش و مشکلات موجود پيشنهاد داد: براي جلوگيري از چالش ها و مشکلات بايد مسيرهاي فعلي به طور قانوني و ضابطه مند تغيير کند و مسير درست خود را با حضور کارشناسان خبره و استفاده از نظارت ايشان ترسيم و طي کند. مي توان با هوشمند سازي شبکه هاي مختلف از ظرفيت هاي موجود استفاده کنيم. اين ظرفيت ها در اصناف کم نيستند.

وي از جمله موضوعات مهم در عرصه تنظيم بازار را ضابطه مند کردن فعاليت هاي مجازي و اينترنتي دانسته و تاکيد کرد: زمان هر چه به جلو مي رود قاعدتا در مسير تکنولوژي هاي پيشرفته تري گام بر مي داريم؛ لذا بايد اين مسير را ياد گرفته و به نحو مطلوب از آن بهره برداري کنيم؛ اما نمي توانيم از نقش قانون و برنامه ريزهاي درست و اصولي چشم پوشي کنيم؛ چرا که بي قانوني قطعاً افسارگسيختگي به دنبال دارد و فعاليت در شبکه هاي مجازي نيز از اين دست است.

وي در همين رابطه تصريح کرد: امروز حضور فعال در اين شبکه ها و مبادلات اقتصادي نقش پررنگي در زندگي مردم دارد تا آنجا که توانسته شغل هايي را ايجاد و بسياري از افراد بيکار را فعال اقتصادي کند. اين در ظاهر بسيار خوب است؛ اما اينکه چگونه مي توان تحت کنترل قانون در آورد و ضابطه مند کرد را دولت و مسئولان بايد برنامه ريزي کنند. مردم تابع قانون هستند.

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران چگونگي صدور پروانه کسب را يکي از چالش هاي موجود در عرصه فعاليت در فضاي مجازي برشمرد و گفت: نکته اي که در اين حوزه مغفول مانده، صدور پروانه کسب براي اين عده فعال در فضاي مجازي است. 134 اتحاديه در حال حاضر در حوزه هاي مختلف فعالند و هزاران واحد صنفي را رصد و به امورشان رسيدگي مي کند. طي طريق مراحل صدور پروانه کسب در اين صنوف نيز داستان خود را دارد که زير نظر قانون نظام صنفي و بتازگي ديگر ارگان ها بايد پروانه صادر شود. فرد صنفي با هزينه هاي متعدد از جمله مالياتعوارضبيمه و ... مواجه و مشکلات خود را دارد، حال آنکه براي فعاليت افراد در فضاي مجازي که همان کالاها و خدمات را مي فروشد، اتحاديه ديگري که مجوز تاسيس آن را وزارت صمت صادر کرده، نظارت دارد.

رستگار افزود: هر اتحاديه اي مي تواند براي در هر رسته فعال در فضاي مجازي پروانه صادر کند و پيگير شاکيان همان حوزه باشد. مبرهن است که در هر حوزه اي همان اتحاديه تخصص دارد و توانايي کنترل را کاملا در دست دارد. يک اتحاديه نمي تواند براي همه پروانه صادر کند و اين حوزه را کنترل کند، لذا ضرورت دارد تا صدور پروانه کسب در فضاي مجازي را هر اتحاديه اي در همان رسته صادر کند. در اين زمينه دولت با تغيير مسير فعلي موفق خواهد شد.

وي ارتقاي جايگاه اصناف را ضروري دانسته و گفت: پويايي هر مجموعه اي نيازمند برنامه ريزي است. اگر مي خواهيم دچار عقب افتادگي نشويم بايد براي آينده برنامه ريزي داشته باشيم. آينده نگري و برنامه ريزي در موضوعات جديد نتيجه اي جز موفقيت نخواهد داشت. بايد از رکود خارج شويم. با نيم نگاهي به ديگر مراکز و سازمان هاي مختلف موفق مانند اتاق بازرگاني در مي يابيم موفقيت در گرو نظم، برنامه ريزي، آينده نگري، ضابطه مندي و مديريت صحيح و اصولي بدون حب و بغض است.

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران با اشاره به نقاط موثر در ارتقاي جايگاه اصناف گفت: اهميت و ارزش گذاري به کميسيون هاي فعال در هر سازماني که به کمک مديريت مي آيند، حمايت و استحکام در مطالبه گري هاي قانوني اصناف، مقاومت و ارتقاي دانش و آگاهي در مقابل تصميمات ديگر سازمان ها و ارگان ها براي اصناف، حضور بموقع و اصولي در مجامع تصميم گيرنده براي اصناف و بررسي مواضع تصميم گيرنده با معرفي کارشناسان صنفي همان حوزه توسط مديريت، ارتقاي سطح دانش و آگاهي و مهارت کارمندان اتاق ها و اتحاديه ها در حوزه هاي فعاليت شان، توجه بيشتر و هزينه براي حوزه پژوهش، آموزش و علوم مختلف کاربردي در حوزه اصناف براي تمامي هيئت مديره ها،کارشناسان و نمايندگان اصناف در سازمان هاي ديگر، برنامه ريزي درست و اصلاحات درون و برون سازماني که تاکنون موجب رکود و عدم پيشرفت علمي جايگاه براي اصناف داشته است، ايجاد کارگاه هاي آموزشي در تمامي حوزه ها از جمله نيروي انسانيمديريت هارفاهخدمات و آناليز رفتار اصولي و ...از اهم مواردي است که مي توان نام برد.

وي با بيان اينکه براي رفع و رجوع مشکلات فعلي که از ارتقاي اصناف جلوگيري مي کند نيازمند بررسي و آسيب شناسي واقعي هستيم افزود: ما بايد حقوق خود را بدانيم و به قانون اشراف داشته باشيم تا در تعاملاتي که با دولت و درکنار آن داريم اجازه ندهيم حقوق مان در ديگر ارگان ها و سازمان ها يک طرفه به نفع آن سازمان قطعي شود و براي پس گرفتن آن هزينه و زمان زيادي صرف کنيم.

رستگار تاکيد کرد: نبايد همه تقصيرها بر گردن حاکميت و دولت باشد؛ چرا که عدم دانش، آگاهي و علم موجب حضور ضعيف و منفعل در جايگاه هاي تصميم گير خواهد بود. اصناف بزرگترين فراکسيون اقتصادي لايق بهترين ها هستند.

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران در خصوص موانع صدور پروانه کسب نيز بيان داشت: روال هميشگي صدور پروانه کسب را دخالت و اختيارات ديگر ارگان ها از اصناف سلب کرده است. ما بموقع از حقوق مان دفاع نکرديم و اختيار صدور پروانه کسب اکنون در دست دولتي ها گرفتار شده و بايد از ايشان در برخي از موارد استعلام بگيريم. قطعا اين حق از دست رفته قابل باز پس گيري است. ما نبايد اختيارمان را که بر پايه قانون نظام صنفي مي باشد به دست حاکميت و دولت بدهيم. بايد خوب بدانيم که کجا حق داريم و کجا حق نداريم و اين تنها بر با ارتقاي سطح دانش و آگاهي اتفاق خواهد افتاد و لاغير.

حميد رضا رستگار، رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران بيان داشت: راي دهندگان به شعارهاي دولت سيزدهم که از جمله تنظيم بازار بود احترام گذاشته و راي خود را به حمايت از اين ايده به صندوق راي انداختند. از جمله راي دهندگان اصناف بودند که حمايت خود را از رياست جمهوري و اهدافش اعلام داشته و خواهان تنظيم بازار بوده و هستند. بازاري که اکنون از حالت افسارگسيختگي نيز خارج شده است بخصوص که وزير صمت در دولت سيزدهم قول تعديل قيمت ها و کنترل مسير اقتصاد در جهت کانال درست و بازار و اصلاح قيمت ها براي معيشت مردم خصوصا کالاهاي اساسي است تا شرايط روان تر و عادي تري براي فعالان اقتصادي با اصلاح و تنظيم بازار ايجاد شود البته احتمال ريزش قيمت ها و رکود را شخصا پيش بيني مي کنم. اينکه دولت تا چه حد در اين راه موفق خواهد بود بستگي به کنترل ضابطه مند و ديگر فاکتورهاي اقتصادي دارد.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.