چيدن نارنگي سبز متوقف شد/ اجازه رنگ‌آوري به پرتقال را نمي‌دهيم

اخبار ویژه

فصل جديد تفاهم دولت و بسيج در نظارت بر بازار/ بسيج اصناف در تلاش است تا مشکل توليدکنندگان را حل و فصل کند

رايزني هاي دولت راه را براي توليدکنندگان و صادرکنندگان هموار مي کند/ کيفيت کاشي و سراميک ايران، همپاي کشور اسپانيا

19 هزار و 565 بازرسي در آبان ماه 1400 از صنوف تهران انجام يافت/ الزام رعايت پروتكل هاي بهداشتي در واحدهاي صنفي

3

مصطفي دارايي نژاد، رئيس اتحاديه بارفروشان تهران:

چيدن نارنگي سبز متوقف شد/ اجازه رنگ‌آوري به پرتقال را نمي‌دهيم

  • کد خبر : 93094
  • 1400/06/20

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران اظهار داشت: پس از اطلاع‌ رساني ما؛ تعاوني باغداران، استانداري مازندران و کشاورزان به توصيه اتحاديه لبيک گفتند و چيدن سبز نارنگي را تا اول مهر متوقف کردند تا آسيبي به سلامت مردم وارد نشود. همچنين امسال به هيچ وجه اجازه رنگ‌ آوري به پرتقال را نخواهيم داد، بنابراين کشاورزان نبايد زودتر از 10 آبان شروع به چيدن پرتقال کنند.

مصطفي دارايي نژاد، رئيس اتحاديه بارفروشان تهران در مورد وضعيت عرضه و تقاضاي ميوه اظهار داشت: روزانه تقريبا 15 تا 20 هزار تن ميوه، سبزيجات و صيفيجات وارد ميدان ترهبار مرکزي ميشود. براساس آخرين آمار ميزان توليد امسال مرکبات کشور اعم از پرتقال و نارنگي فقط در استان مازندران در حدود 2 ميليون و 500 هزار تن خواهد بود.

وي ادامه داد: البته ميزان توليد پرتقال امسال کشور نسبت به سال گذشته 20 تا 30 درصد کاهش دارد که افزايش 30 درصدي توليد نارنگي ميتواند آن را جبران کند، در واقع همپوشاني هم خواهند بود و از همين روي مشکلي در مصرف داخلي و صادرات نخواهيم داشت.

رئيس اتحاديه بارفروشان در مورد رنگ آوري نارنگي اظهار داشت: متاسفانه اخير تعدادي دلالان با گاز اتيلن اقدام به رنگ آوري نارنگي ميکنند که به سلامت جامعه مضر است. بايد توجه داشت که براساس قاعده، زمان برداشت نارنگي از اول مهرماه است تا هم قند آن بين 7.5 تا 8 برسد و هم شيرين و زردرنگ شود. اما اين دلالان بدون توجه به اين موضوع، از اوايل ماه جاري شروع به چيدن کردند.

وي ادامه داد: البته پس از اطلاع رساني ما؛ تعاوني باغداران، استانداري مازندران و کشاورزان به توصيه اتحاديه لبيک گفتند و چيدن سبز نارنگي را تا اول مهر متوقف کردند تا آسيبي به سلامت مردم وارد نشود. همچنين اطلاع رساني شد که امسال به هيچ وجه اجازه رنگ آوري پرتقال را نخواهيم داد، بنابراين کشاورزان نبايد زودتر از 10 آبان شروع به چيدن پرتقال کنند.

دارايي نژاد در مورد برداشت سيب هم اظهار داشت: براساس برآوردها کل برداشت سيب کشور اعم از دماوند، سلماس، نقده، ميانه، مراغه، اشنويه، سميرم،...در حدود 5 ميليون تن خواهد بود که در اين مورد هم مشکلي نداريم.

رئيس اتحاديه بارفروشان خاطرنشان کرد: اما توليد ليموشيرين جهرم و رودان کشور نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش دارد. رنگ آوري ليموشيرين هم بندرت انجام مي شود چون بازار واکنش منفي نشان مي دهد.

وي در مورد آخرين وضعيت عرضه هويج نيز اظهار داشت: خوشبختانه وضعيت توليد هويج خوب است و به زودي توليد ازنا، اليگودرز، بناب و اقليد فارس وارد بازار خواهد و در حال حاضر نرخ هر کيلو هويج در ميدان ترهبار 10 تا 12 است. با اين شرايط توليد از يک ماه ديگر، وضعيت بگونه اي است که سر نخريدن هويج دعوا مي شود.

دارايي نژاد در مورد افزايش قيمت ميوه هم گفت: قيمت ميوه نسبت به سال گذشته 20 تا 30 درصد افزايش داشته است که دليل آن چندين برابر شدن هزينه حمل، کارگر، سردخانه، جعبه،... است.

منبع : خبرگزاري ايلنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.