بدون بهره مندي از نخبگان صنفي؛ تنظيم بازار ره به جايي نخواهد برد/ اختصاص درصدي به واردات؛ حتي با وجود امکان توليد 100 درصد داخلي

اخبار ویژه

رتبه بندي واحدهاي صنفي در راستاي بهبود ارتباط مردم با اصناف/ ضرورت انعکاس سريع مشکلات صنوف

دومين نمايشگاه بين المللي ساعت تهران آغاز به کار کرد

50 درصد نياز داخلي پارچه بايد از طريق واردات تامين شود/ دود عدم بهره مندي از کارشناسان صنفي به چشم ملت و مصرف کننده بي‎گناه

3

محمد ولدخاني، رئيس اتحاديه بنکداران و طاقه فروشان پارچه تهران:

بدون بهره مندي از نخبگان صنفي؛ تنظيم بازار ره به جايي نخواهد برد/ اختصاص درصدي به واردات؛ حتي با وجود امکان توليد 100 درصد داخلي

  • کد خبر : 93086
  • 1400/06/16

رئيس اتحاديه بنکداران و طاقه فروشان پارچه تهران با تاکيد بر حضور نخبگان و خبرگان صنفي اصناف در تصميم گيري هاي مربوط به اصناف گفت: تا زماني که براي اصناف، افرادي غير از حوزه هاي صنفي و بدون حضور نخبگان و خبرگان اصناف، تصميم گيري و تصميم سازي مي کنند تنظيم بازار به همين نحوي که امروزه شاهد آن هستيم ادامه خواهد داشت.

محمد ولدخاني، رئيس اتحاديه بنکداران و طاقه فروشان پارچه تهران بيان کرد: متاسفانه دولت بدون در نظر گرفتن نظر اتاق هاي اصناف، اتحاديهها و هيئت مديره اتحاديه هاي صنفي تصميماتي را در تمام حوزههاي مدنظر خود اتخاذ ميکند، در صورتي که اگر خواهان اصلاح مشکلات امروزي در حوزه توزيع هستند، مي بايستي از نخبگان و خبرگان همان جايگاه بهره مند شوند.

وي در ادامه تاکيد کرد: به طور مثال در حوزه پارچه، تمامي پارچه هاي کشور را بنکداران پارچه تهران تامين ميکنند. بيش از 45 درصد در داخل توليد پارچه داريم و مجبوريم مابقي نياز بازار را خارج از کشور تامين کنيم؛ اما متاسفانه برخي از کارخانجات به طور غير کارشناسانه به وزارت صمت اطمينان خاطر داده اند که مي توانند صددر صد پارچه مورد نياز کشور را تامين کنند. به عنوان کارشناس خبره بنکدار پارچه اعلام مي کنم هرگز چنين موضوعي صحت ندارد. اين رويه باعث ميشود از واردات پارچه جلوگيري گردد و پارچه از مبادي ديگر به صورت قاچاق وارد شود. قاچاقچي در اين ميان سهم بسيار عمده و خوبي را از فروش پارچه ميبرد اما زيان واقعي را مصرفکننده خواهد کرد.

ولدخاني تصريح کرد: اگر در واردات، توليد و توزيع پارچه دولت از کارشناسان خبره که در اين حوزه نهايت صداقت را در زمينه ارائه تجربيات خود به تصميم گيران دارند بگيرند، ميتواند بازار را در مدت بسيار کمي از شرايط فعلي به آرامش برساند. متاسفانه افرادي که براي حوزه اصناف تصميم مي گيرند بدون در نظر گرفتن نظرات صنفي تصميم مي گيرند و انتظار دارند بازار تنظيم خوبي داشته باشد در صورتي که بازار را خبرهاي همين صنوف ميچرخانند.

رئيس اتحاديه بنکداران و طاقه فروشان پارچه تهران در ادامه گفت: اگر از ورود پارچه هاي مورد نياز کشور جلوگيري شود در هيچ شرايطي نمي توانيم حتي شاهد رقابت بين توليدکنندگان داخلي کشور باشيم. صراحتا مي گويم حتي اگر 100 درصد در همه حوزههاي توليدات داخلي موفق باشيم مي بايستي درصدي را به واردات اختصاص دهيم تا قاچاقچي از راه قاچاق پارچه مورد نياز و دلخواه مشتري را وارد نکند و توليدکننده به صورت افسارگسيخته قيمت را در دست خود گرفته و کيفيت را پايين نگه دارد.

وي با بيان اينکه ورود پارچه از کشورهاي ديگر مي تواند منجر به رقابت سالم بين توليدکنندگان و وارد کنندگان گردد و در نهايت مصرفکننده سود خواهد برد افزود: با اين رويه کيفيت پارچه داخلي هر روز بهتر خواهد شد؛ اما نظرات غيرکارشناسانه برخي از توليدکنندگان؛ مسئولان را به اشتباه وادار ميکند؛ بنابراين خواهشمندم اگر واقعاً خواهان تنظيم بازار هستيم از حوزه هاي صنفي در تصميم گيري هاي دولت استفاده شود.

ولدخاني در ادامه با تاکيد بر اينکه اگر مي خواهيم افراد را قانونمند کنيم و براي اخذ پروانهکسب آماده سازيم مي بايستي موانع را برطرف کنيم گفت: يکسري از موارد از جمله ماده 186 مانع از اين مي شود که به راحتي بتوانيم پروانه کسب صادر کنيم. اين ماده در سازمان امور مالياتي منجر به موانعي مي شود.

رئيس اتحاديه بنکداران و طاقه فروشان پارچه تهران به کندي سايت ايرانيان اصناف نيز اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به زمان کمي که داريم اين سايت بسيار کند است در حالي که مي تواند کارايي بيشتري داشته باشد. در طول روز بيشتر کاربران براي ورود به سايت ساعت ها مي بايستي با اختلالات زيادي روبه رو شوند و در نهايت راندمان کار بسيار پايين مي آيد در حالي که رفع آن بسيار سريع، راحت و ممکن است. بار ها اين موضوع را به سازمان صنعت اعلام کرديم اما تاکنون نتوانستيم پاسخ صريحي بگيريم.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.