اصلاح نظام توزيع و تنظيم بازار بايد به دست کاردانش سپرده شود/ بن بست اصلاح نظام توزيع با تداوم دخالت دولت در بازار

اخبار ویژه

رتبه بندي واحدهاي صنفي در راستاي بهبود ارتباط مردم با اصناف/ ضرورت انعکاس سريع مشکلات صنوف

دومين نمايشگاه بين المللي ساعت تهران آغاز به کار کرد

50 درصد نياز داخلي پارچه بايد از طريق واردات تامين شود/ دود عدم بهره مندي از کارشناسان صنفي به چشم ملت و مصرف کننده بي‎گناه

3

صادق فيض آبادي، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و تعميرکاران تجهيزات الکترونيکي و حفاظتي تهران:

اصلاح نظام توزيع و تنظيم بازار بايد به دست کاردانش سپرده شود/ بن بست اصلاح نظام توزيع با تداوم دخالت دولت در بازار

  • کد خبر : 93085
  • 1400/06/16

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و تعميرکاران تجهيزات الکترونيکي و حفاظتي تهران با تاکيد بر اصلاح نظام توزيع و بهره‎مندي از خبرگان صنفي براي کسب نتايج بهتر در اين مهم بيان داشت: يکي از ارکان مهم اقتصادي هر کشوري نظام توزيع کشور است که اگر درست و اصولي اجرا شود مي تواند به ثبات قيمت ها و نرخ محصولات منجر شود؛ اما عدم اجراي اصولي نظام توزيع به طور قطع، تقاضاي زياد و در نهايت احتکار محصولات را در پي خواهد داشت؛ لذا يکي از کارهاي مهم دولت در شرايط فعلي که رياست جمهوري نيز بر آن تاکيد داشته تنظيم بازار است.

صادق فيض آبادي، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و تعميرکاران تجهيزات الکترونيکي و حفاظتي تهران ادامه داد: در مراحل بعد از تنظيم بازار مي توانيم از تورم و احتکار جلوگيري کنيم؛ پس الزام داريم برنامه دقيق داشته باشيم؛ اما متاسفانه در چند سال اخير بدون توجه به نظام توزيع صحيح و اصولي، بازار حالت افسار گسيخته قيمت ها را شاهد بوده به طور نمونه در توزيع کالاهاي اساسي مانند مرغ هم روش هاي تکراري و منسوخ شده استفاده مي شود که بدترين نوع آن دخالت تعزيرات در تنظيم بازار است.

وي تصريح کرد: در حالي که مي بايستي کار به دست کاردان سپرده شود و از کارشناسان اين امر استفاده گردد. ورود ارگان هاي نظامي تا کنون پاسخ درستي در تنظيم بازار نداده است. نظارت ارگانهاي نظامي و تعزيرات اگر تا کنون پاسخگو بود بازار را به شرايط فعلي نمي رساند؛ پس مي بايستي روشها اصلاح شود.

فيض آبادي با بيان اينکه بايد با تغيير روش و استفاده از نيروهاي خبره حاضر در اتحاديه هاي صنفي تحت پوشش اتاقهاي اصناف وارد عمل شد افزود: در جلسات تصميم گيري براي تنظيم بازار بايد از خبرگان اصناف استفاده شود. سبقه اتاق هاي اصناف به دهه پنجاه برمي گردد. با يک نگاه اجمالي مي توانيم دريابيم که در آن دوره با استفاده از کارشناسان صنفي و ابزارهايي که در دست داشتند سياستهاي درست و اصولي را اجرا مي کردند. دولت تنها نظارت داشت.

وي تاکيد کرد: اگر دولت بخواهد همچنان در نظام توزيع مانند گذشته ورود داشته باشد همچنان نتيجه نخواهيم ديد؛ چرا بايد تجربه را دوباره تجربه کنيم؟

فيض آبادي تصريح کرد: در هر زمينهاي بايد از خبرگان همان صنف در حوزه تصميم گيري ها در دولت استفاده شود. اگر کار را به کاردان بسپاريم قطعا نتيجه مثبت خواهد بود؛ اما متاسفانه دولت خود تصميم مي گيرد و خود اجرا مي کنند و در نهايت انتظار دارد نتيجه مثبت و خوبي را از تصميمات برداشت کند. متاسفانه دولت از خبرگان صنفي در هيچ تصميمگيري استفاده نمي کند در حالي که مي بايستي تمام تمرکز خود را تنها بر نظارت دقيق و اصولي بگذارد.

وي اضافه کرد: تنها بخشي که در بودجه دولتي براي آن هيچ سرفصلي تعيين نشده اتاقهاي اصناف کشور هستند. اين اتاق ها علاوه بر آنکه هزينه هاي خود را تأمين ميکنند در بسياري از موارد کمک دولت بودهاند. اتحاديه هاي صنفي در چهل سال پس از انقلاب عملکرد بسيار خوبي داشته و نمره قابل قبولي گرفته اند.

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و تعميرکاران تجهيزات الکترونيکي و حفاظتي تهران بيان داشت: متخصصيني که در حوزه هاي صنفي فعال هستند تمام روند توليد، واردات و توزيع را مي توانند به خوبي رصد کنند. اگر چه درصدي خطا ممکن است در هر جمعيتي وجود داشته باشد؛ اما اين درصد خطا در اصناف بسيار قليل است و تاکنون نمره عملکرد مثبتي را در حوزه هاي اشتغال زايي، کمک به دولت و سلامت مردم و بسياري از موارد ديگر کسب کرده اند داده اند.

فيض آبادي در پايان با تاکيد بر استفاده از نظرات خبرگان صنفي در امور مربوط به اصناف و تنظيم بازار ادامه داد: درصد خطا در تمام حوزه ها وجود دارد؛ حتي ممکن است در قضات نيز ديده شود؛ اما همانگونه که در بسياري از مباحث، دولت از خبرگان همان حوزه براي تصميمات خود استفاده مي کند در حوزه هاي صنفي و تنظيم بازار نيز اين امر کاملاً واضح است که بايد از خبرگان صنفي در تصميمگيري‎‎ها استفاده شود.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.