عرضه، تقاضا و رقابت؛ 3 عنصر کليدي تعيين‌ قيمت کالا/ تسهيل واردات مواد اوليه توليد بر همه حوزه‌ها تاثيرگذار است

اخبار ویژه

تسهيلات کرونايي تالاردارداران بر اساس متراژ پرداخت مي‌شود/ ثبت نام متقاضيان از طريق سيستم کارا

تنظيم بازار در گرو تحقق عملي نظرات کارشناسانه اصناف/ براي تنظيم بازار واقعي بايد روند توليد، توزيع و مصرف با هم ديده شود

تحقق تنظيم بازار با نظارت اتحاديه هاي صنفي بر نرخ گذاري ها/ اصناف را هر سازمان و ارگاني مي خواهد هدايت کند، اين بي انصافي است

3

قاسم نوده فراهاني، رئيس اتاق اصناف تهران:

عرضه، تقاضا و رقابت؛ 3 عنصر کليدي تعيين‌ قيمت کالا/ تسهيل واردات مواد اوليه توليد بر همه حوزه‌ها تاثيرگذار است

  • کد خبر : 92950
  • 1400/05/10

رئيس اتاق اصناف تهران عرضه و تقاضا به همراه رقابت را عناصر سه‌گانه و کليدي در تعيين قيمت کالا در بازار برشمرد و گفت: انتظار توليدکننده و مصرف‌ کننده تعيين قيمت‌ ها براساس رقابت و نه قيمت‌گذاري دستوري و رانت‌ خواري است.

قاسم نوده فراهاني، رئيس اتاق اصناف تهران با بيان اين مطلب و تاکيد بر اينکه رقابت حرف اول را در کسب و کار و قيمتگذاريها ميزند و نه رانت خواري، اظهار داشت: با ايجاد رقابت بين توليدکننده ها، زمينه افزايش کيفيت محصولات و بهبود در قيمت گذاري ها فراهم ميشود. زيرا نبود هماهنگي قيمت ها دربازار منجر به خودداري مصرف کنندگان از خريد کالا مي شود

قاسم نوده فراهاني، رئيس اتاق اصناف تهران با اشاره به قيمتگذاري دستوري در کشور تصريح کرد: بايد اقدامي صورت گيرد تا رقابت در بازار تعيين کننده قيمت ها باشد. همچنين بهتر است مسئولان ارشد کشور به جاي قيمت گذاري دستوري، رقابت را تعيين کننده مسير تجارت و کسب و کار کنند تا از اين طريق، توليدکننده و واردکننده از انگيزه بالاتري برخوردار شوند و مردم بتوانند از قيمت هاي منطقي و شفاف ايجاد شده در بازار نهايت بهره را ببرند.

او با تاکيد بر اينکه بايد اقدامي صورت گيرد تا عرضه و تقاضا تعيين کننده قيمت ها در بازار باشند، افزود: اگر قيمت کالايي به نرخ 100 تومان تعيين شود؛ اما آن کالا در بازار به دليل به صرفه نبودن توليد با کمبود مواجه شود، در آن زمان قيمت گذاري دستوري چه فوايدي را مي تواند در اقتصاد کشور با خود به همراه داشته باشد؟ اين در حاليست که اگر همان کالا به ميزان لازم در بازار وجود داشته باشد و توليد براي توليدکننده مقرون به صرفه باشد، قيمت ها به صورت طبيعي و در مسير بازار به دليل رقابت موجود در بازار، کاهشي ميشوند و اين موضوع هم به سود مصرف کنندگان و هم به نفع توليدکنندگان خواهد بود.

رئيس اتاق اصناف تهران به لغو تحريم ها و مزيت هاي آن در کشور اشاره کرد و گفت: لغو تحريم ها، تسهيل واردات مواد اوليه براي توليد کارخانه ها را به همراه خواهد داشت. اين موضوع بر همه حوزه ها تاثيرگذار است و مي تواند در کليت اقتصاد کشور اثرگذار باشد.

او اظهار داشت: با لغو تحريم ها و کاهش قيمت ارز در کوتاه ترين زمان ممکن شاهد تاثير مثبت آن در بازار و کاهش قيمت کالاها خواهيم بود.

منبع : خبرگزاري بازار

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.