گل فروشي‌ها بايد حمايت شوند/ بازار کشورهاي همسايه را از دست داديم

اخبار ویژه

تنظيم بازار در گرو تحقق عملي نظرات کارشناسانه اصناف/ براي تنظيم بازار واقعي بايد روند توليد، توزيع و مصرف با هم ديده شود

تحقق تنظيم بازار با نظارت اتحاديه هاي صنفي بر نرخ گذاري ها/ اصناف را هر سازمان و ارگاني مي خواهد هدايت کند، اين بي انصافي است

لزوم مشارکت همه جانبه اصناف در تصميم گيري هاي حوزه صنفي/ نظارت بر بورس از مهمترين راهکارها براي تنظيم بازار است

3

اکبر شاهرخي، رئيس اتحاديه فروشندگان گل و گياه تهران:

گل فروشي‌ها بايد حمايت شوند/ بازار کشورهاي همسايه را از دست داديم

  • کد خبر : 92942
  • 1400/05/06

رئيس اتحاديه فروشندگان گل و گياه و گل‌هاي تزييني تهران با بيان اينکه کرونا در 18ماه اخير بازار فروش گل و گياه را با زيان‌هاي بسيار زيادي روبرو کرده،گفت: پيش از شيوع بيماري، بازار کشورهاي منطقه تقريبا در انحصار توليدکنندگان ايراني بود اما متاسفانه بسته شدن مرزها در کنار تعطيلي بازارهاي داخلي،درآمد گلفروشي‌ها را به صفر رساند.

اکبر شاهرخي رئيس اتحاديه فروشندگان گل و گياه تهران گفت: يکي از آسيبپذيرترين اصنافي که در پاندمي کرونا ضربه خورد صنف گلفروشان بودند، در نظر بگيريد بيشتر مردم گل را در مراسمهاي گوناگون مانند جشنها، عروسيها، اعياد، عزاداريها، تولد، ميهمانيها استفاده ميکنند اما به دلايلي که ميدانيم اين مراسمها برگزار نميشود و همين موضوع باعث شد تا ضربه زيادي به صنف گلفروشان وارد شود.

شاهرخي در ادامه گفت: متأسفانه در 18 ماه گذشته بسياري از خرده توليدکنندگان ما فعاليت خود را متوقف کردند که درنهايت منجر به تعطيلي واحد توليدي شد. همانطور که ميدانيد يکي از ويژگيهاي گل فاسدشدني بودن آن است يعني نهايتاً يک گل يک هفته عمر دارد به همين علت محصولات در گلخانهها توليدشده اما در بازار عرضه نشد و توليدکنندگان زيانهاي هنگفتي مواجه شدند.

رئيس اتحاديه فروشندگان گل و گياه تهران تصريح کرد: شروع کرونا دقيقاً مقارن با شب عيد بود طبعاً شب عيد هم اوج فروش گل در کشور است، همان سال بسياري از توليدکنندگان در کشور سبزه و سنبل کاشتند اما با نگراني مردم و ترس استرس بابت بيماري کرونا، کسي ديگر دغدغه خريد سبزه يا سنبل را نداشت، همين عدم تقاضا و ازدياد عرضه در بازار باعث شد بسياري از محصولات زير قيمت معامله شود؛ در نظر بگيريد قيمت تمامشده يک سنبل در سال 98 معادل 20 هزار تومان بود اما در روز 28 اسفند 98 همان سنبل به قيمت 5 تومان در خيابان فروخته ميشد.

شاهرخي گفت: در فروردين سال 99 صنف گلفروشان جز مشاغل گروه 1 نبود و در اوج فروش گل و اولين فصل بهار تعطيل بود و بعد از آن هم تعطيليهاي پيدرپي باعث شد که به گلفروشان آسيب جدي وارد شود.

اين مقام مسئول ادامه داد: نهتنها هيچ تسهيلاتي از سمت دولت به اين صنف داده نشد بلکه بيمه و ماليات ما افزايش هم پيدا کرد، چند بار اعضاي اتحاديه به ديدار وزراي کشاورزي و صمت رفتند که نهايتاً صنف ما در گروه 1 قرار گرفت، بهجز اين هيچ تسهيلاتي اعم از وام و ... به اين صنف اعطا نشد.

شاهرخي در ادامه گفت: يکي ديگر از ضربههايي که کرونا به صنف گلفروشان زد کاهش صادرات بود، بعد از همهگيري اين ويروس مرزهاي کشور بسته شد و عملاً صادرات ما به صفر رسيد، قبل از پاندمي کرونا، به دليل کاهش ارزش پول ملي خريد گل از کشور ما براي همسايهها مقرونبهصرفه بود و گلخانهها مازاد مصرف را به کشورهاي همسايه صادر ميکردند. اين موضوع سود خوبي براي توليدکنندگان داخلي به همراه داشت.

منبع : پايگاه اطلاع‌رساني و پايش آثار اقتصادي کرونا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.