قيمت جديد نان به صورت رسمي از سوي مسئولان اعلام مي شود/ برخي از هزينه‌هاي نانوايان تا صددرصد افزايش داشته است

اخبار ویژه

اصناف کشور آماده همکاري جدي با دولت سيزدهم براي رفع مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم هستند

پيام رهبر معظم انقلاب به مناسبت حضور حماسي مردم در انتخابات 1400

نحوه برآورد مالياتي شرکاء در تبصره ماده 100 مشکل آفرين است/ ناهمخواني ماليات با نادرآمدي و ورشکستگي برخي از صنوف

3

بيژن نوروزمقدم، رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران

قيمت جديد نان به صورت رسمي از سوي مسئولان اعلام مي شود/ برخي از هزينه‌هاي نانوايان تا صددرصد افزايش داشته است

  • کد خبر : 92677
  • 1400/02/13

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران در خصوص تعيين قيمت جديد نان و ميزان افزايش آن گفت: قيمت جديد نان نهايي شده است، اما فعلا مقرر گشته به صورت رسمي از سوي مسئولان اعلام شود و فقط مي‌توانم بگويم که نانوايان چند نرخ مي‌فروشند مثلا نان بربري يارانه‌اي که هزار تومان بود اکنون کمتر از هزار و 500 تومان نمي‌دهند.

بيژن نوروزمقدم، رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران در پاسخ به سوالي مبني بر اين که آيا وجود نان دونرخي يارانهاي و آزاد فساد ايجاد نميکند؟ گفت: بالاخره دولت تاکيد دارد که بايد مراعات حال مردم صورت گيرد و شايد برخي نانوايان سهميه خود را آزاد رد کنند، اما بسيار اين موضوع اندک است

وي افزود: به نظر من اگر نرخي تصويب شود که همه هزينههاي نانوايان را پوشش دهد، اين مشکلات به وجود نميآيد..

نوروزمقدم در خصوص افزايش قيمت نان بويژه از آغاز ماه مبارک رمضان افزود: حدود 20 ماه پيش نرخ نان داده شد و پنج سال قبل از آن (از سال 93 تا 98) قيمت نان افزايش نيافت. در 31 شهريور سال 98 بررسي هايي براي قيمت نان تهيه و مسئولان را قانع کرديم که نرخ را اعلام کنند و از نظر ما بايد صددرصد نان افزايش قيمت ميداشت، اما از ما خواستند براي اين که مردم در فشار قرار نگيرند بيشتر از 45 درصد اين افزايش اعمال نشود و مبناي قيمت 31 شهريور 98 همين توافق بود.

وي گفت: اما در بند آخر بخشنامه آمده بود که اين نرخ تا زماني که قيمت گندم و ساير هزينههاي توليد افزايش نداشته باشد، ملاک عمل خواهد بود و از نظر اتحاديه از ابتداي سال 99 اين نرخ ديگر براي ما ملاک عمل نبود؛ چرا که هزينههاي آب، برق، گاز، بيمه، ماليات، حقوق کارگر و حمل و نقل آرد و هزينه خريد خميرمايه برخي تا صددرصد افزايش يافت و واقعا نانوايان در سال گذشته صورت شان را با سيلي، سرخ نگه داشته بودند.

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي افزود: در سال گذشته پيگيري کرديم و قرار شد بهمن ماه نرخ جديد اعلام شود، اما اين امر در سال 99 محقق نشد و گفتند رئيس جمهور دستور داده است کالايي افزايش قيمت نداشته باشد در حالي که سخن رئيس جمهور در باره افزايش نيافتن کالاهايي بود که چندين بار افزايش قيمت پيدا کرده بود نه ناني که افزايش قيمت نداشت.

نوروزمقدم گفت: ستاد تنظيم بازار بر همين اساس بايد نرخ جديد نان را اعلام ميکرد که اين کار را نکرد و اختيار را به کارگروه ملي آرد و نان داد و اين کارگروه هم اختيار را به استانداري واگذار کرد و ما چندماه است در استانداري پيگيري ميکنيم، اما به نتيجه نرسيده ايم و هنوز رسما قيمت نان اعلام نشده است.

وي افزود: نانوايي يک واحد توليدي است و حتما بايد قيمت تمام شده اش را بتواند تعيين کند و ما به عنوان رئيس و اعضاي اتحاديه مجدد بررسي کرديم و نتيجه را به مسئولان داديم و هم اکنون اعداد و ارقام ما مورد تاييد مسئولان هست، اما به ما ميگويند قيمتها را تعديل کنيد و خودشان هم قيمت جديد را اعلام نميکنند.

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي گفت: در اين شرايط وقتي افزايش قيمت اعمال نميشود واحد توليدي خودش حساب و کتاب ميکند و با توجه به افزايش هزينهها تصميمي در افزايش قيمت نان نميدهد که قطعا مشکلاتي ايجاد ميشود و ما قبول داريم که اين کار قانوني نيست، اما وقتي از ابتداي سال گذشته آنها هيچ قيمتي نداشته اند، چه کار کنند؟

نوروزمقدم گفت: اتحاديه در اين برهه زماني تلاشش را کرد تا نرخ جديد را به مسئولان ذيربط اعلام کند؛ چرا که از ابتداي سال 99 با وجود افزايش هزينهها قيمت نان افزايش پيدا نکرده بود و در سال 1400 مجدد ما با افزايش هزينههاي نانوايان و مثلا افزايش 36 درصدي حقوق کارگر مواجه شديم.

اتحاديه نانوايان سنتي شامل نان لواش، بربري، تافتون، نان اتوماتيک و خراساني است.

منبع : خبرگزاري بازار

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.