مقابل کتابفروشان تعطيل؛ دست‎فروشان فعال شده اند/ بدون کاغذ دولتي به ميزان کافي، ناشران قادر به ادامه نشر نيستند

اخبار ویژه

ملت ايران با انتخابي هوشمندانه، مديريت اجرايي کشور را بدست شخصيتي سپرده است که نماد اجراي عدالت و حفظ کرامت انساني است

اصناف کشور آماده همکاري جدي با دولت سيزدهم براي رفع مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم هستند

پيام رهبر معظم انقلاب به مناسبت حضور حماسي مردم در انتخابات 1400

3

هومان حسن پور، رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران:

مقابل کتابفروشان تعطيل؛ دست‎فروشان فعال شده اند/ بدون کاغذ دولتي به ميزان کافي، ناشران قادر به ادامه نشر نيستند

  • کد خبر : 92620
  • 1400/01/31

رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران در رابطه با شرايط اقتصادي صنف متبوع خود در روزهاي ابتدايي سال 1400 بيان داشت: مغازه ها بسته شده اند تا پروتکل‌هاي بهداشتي رعايت شوند، عدم تردد حاکم شود و اينکه ما از شيوع ويروس کرونا جلوگيري کنيم؛ اما اينطور به نظر مي‌رسد که واحدهاي صنفي بسته شدند تا دستفروشان شروع به فعاليت کنند.


هومان حسن پور، رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران با بيان مطلب فوق افزود: در اين شرايط انتظار مي رود دولت وارد عمل شود و اين دستفروشان که هميشه عامل و مانع بزرگي بر سر راه گردش صحيح اقتصادي کشور هستند را از سر راه بردارند. حال که ديگر خيابانها خلوت تر از گذشته است پس دولت و شهرداري به راحتي اين دستفروشان را از جلوي مغازه هاي صنفي بردارند.

وي با ابراز تاسف از وضعيت صنف مذکور بيان داشت: با توجه به اينکه پس از تعطيلات نوروز ستاد ملي کرونا تعطيلي 15 روزه اي را براي مشمولان گروه هاي دو سه و چهار منظور داشت بايد گفت؛ اگر واحدهاي صنفي قرار است تمامي پروتکل هاي بهداشتي را رعايت کنند، اقتصاد خود خانواده و شهر خود را بچرخانند و از سويي ديگر ماليات را بپردازند چگونه مي توانم با مغازه هاي بسته اين همه مسئوليت را برعهده بگيرند؟

حسن پور افزود: اين در حالي است که دستفروشان به راحتي روبه روي واحدهاي صنفي بسته شده، بساط خود را پهن و خريداران در تجمعات 10، 15 و 20 نفره همه نزديک يکديگر بر روي کتاب ها خم شده در کنارپياده روها از دستفروشها خريد ميکنند، آيا نه اين است که مغازه ها بسته شده اند تا پروتکلهاي بهداشتي رعايت شود، عدم تردد حاکم شود و اينکه ما از شيوع ويروس کرونا جلوگيري کنيم؟ اما اينطور به نظر ميرسد که واحدهاي صنفي بسته شدند که دستفروش شروع به فعاليت کند انتظار مي رفت که اکنون بايد دولت وارد عمل شود و اين دستفروشان که هميشه عامل و مانع بزرگي بر سر راه گردش صحيح اقتصادي کشور هستند را از سر راه بردارند ،حال که ديگر خيابانها خلوت تر از گذشته است پس دولت و شهرداري به راحتي اين دستفروشان را از جلوي مغازه هاي صنفي بردارند.

رئيس اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران در ادامه تاکيد کرد: در حال حاضر اگر کاغذ با قيمت دولتي به ناشران تحويل نشود نمي توانيم انتظار داشته باشيم که بتوانيم به توليد و نشر کتاب ادامه دهيم؛ چراکه نشر کتاب نيازمند برآوردهاي هزينه هاي جانبي غير از کاغذ هم مي باشد. اکنون مهم کاغذ است، اگر دولتي پخش نشود ناشر نميتواند کتابي را که با مواد اوليه گران تهيه کرده است به قيمت ارزان به فروشندگان کتابفروش بفروشد، کتابفروش هم نمي تواند با قيمت مناسب کتاب را به مردم عرضه دارد.

وي ادامه داد: توان مالي مردم در حال حاضر کاهش يافته است؛ چگونه مي توانيم انتظار داشته باشيم براي کتاب مبلغ بالايي اختصاص دهند، پس اگر دولت کاغذ کافي و دولتي در اختيار ناشران قرار ندهد نمي توانيم به نشر ادامه دهيم.

حسن پور با انتقاد از سازمان ها ارگان ها و وزارتخانه هاي وابسته به دولت بيان داشت: از جمله معضلات فعلي قوانين جديد ، سازمان امور مالياتي است اين سازمان شرايط و اوضاع و احوال اقتصادي کسبه را تماشا مي کند اما تصميم عاجلي نمي گيرد به تازگي براي ناشران آموزشي که سالهاي سال از پرداخت ماليات معاف بودند قوانين تعبيه شده تا اين افراد نيز شامل حال ماليات دهندگان باشند اين در حالي است که ناشران آموزشي براي فرهنگ و آموزش کشور تلاش مي کنند و هر کس در حوزه فرهنگ و آموزش تلاش کند از پرداخت ماليات تاکنون معاف شده است تقاضامنديم تا دولت به اين بند توجه ويژه را مبذول نمايد همچنين بانکها که زير نظر دولت فعاليت ميکنند در شرايط فعلي که واحدهاي صنفي کاملا تعطيل هستند بايد از فعاليت باز ايستند اين نميشود که بانکها باز باشند و کسب6 بسته، اما چک به بانک برود و پاس شود، اين چگونه معادله اي است؟ با کدام اعداد رياضي به اين نتيجه رسيدند؟ که ميتوان با مغازه بسته چکهاي واصله به بانکها را پاس نمود ؟دولت پاسخگو باشد.

وي تاکيد کرد: از سال گذشته که دولت به اصناف وعده هايي براي ارائه بستههاي حمايتي داد تاکنون آنچه صنف از بسته هاي حمايتي ارائه شده توسط دولت بهرمند شدند در خور تأمين هزينه ها و زيان هاي وارده به اين صنف هرگز نبوده و نيست بسته هاي حمايتي بايد به صورت عادلانه بررسي و به صنوف آسيبديده واگذار شود.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.