صنعت اجاره داري حرفه اي به نفع مستاجران است/ روند کاهشي قيمت مسکن

اخبار ویژه

اصناف کشور آماده همکاري جدي با دولت سيزدهم براي رفع مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم هستند

پيام رهبر معظم انقلاب به مناسبت حضور حماسي مردم در انتخابات 1400

نحوه برآورد مالياتي شرکاء در تبصره ماده 100 مشکل آفرين است/ ناهمخواني ماليات با نادرآمدي و ورشکستگي برخي از صنوف

3

مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران:

صنعت اجاره داري حرفه اي به نفع مستاجران است/ روند کاهشي قيمت مسکن

  • کد خبر : 92618
  • 1400/01/31

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران در ارتباط با تاثير اجراي طرح اجاره داري حرفه اي بر وضعيت مستاجران گفت: اين طرح به طور حتم به نفع مستاجران و مردم است؛ زيرا در گذشته نيز تعدادي سازنده حرفه اي واحدهاي مسکوني را خود را اجاره مي دادند و اکنون نيز نياز است تا با برنامه ريزي و تاسيس شرکت هاي اجاره داري مشکل بخش مسکن را ساماندهي کنيم.

مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران درباره تاسيس شرکت هاي اجاره داري حرفه اي در کشور گفت: بنده سالهاست تاکيد کرده ام کهصنعتاجاره داري بايد در کشور فعال شود، اکنون وزارت راه و شهرسازي از اجارهداري حرفه اي سخن مي گويد.

وي درباره تاثير تاسيس شرکت هاي حرفه اي اجاره داري در تعديل نرخ اجاره بهاء توضيح داد: اگر اين طرح انجام شود به صورت 100 درصد نرخ اجاره بهاي مسکن را تعديل خواهد کرد. در کشورهاي پيشرفته، مالکان جرأت ندارند املاک خود را خالي نگه دارند.

خسروي تصريح کرد: اين طرح در صورت اجراي صحيح، بسيار خوب و مناسب است و دولت بسيار زودتر از اکنون مي توانست وارد اين موضوع شود و متاسفانه تقريبا 8 سال از اين مساله عقب هستيم.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران در ارتباط با برنامه دولت براي عملياتي کردن اجاره داري حرفه اي گفت: آيين نامه اجاره داري حرفه اي نگاشته شده و اکنون در کميسيون هاي تخصصيدولتدر حال بررسي است و اميدواريم قبل از پايان ارديبهشت ماه و يا تا نيمه خرداد ماه بتوانيم مصوبهدولترا براي تاسيس موسسه دريافت کنيم.

وي افزود: در همسايگي ما و در کشور ترکيه عده اي در محلات مختلف اقدام به ساخت خانه کرده اند که اين واحدها زير نظر دولت قيمت گذاري شده و به مستاجران داده مي شود؛ در اصل زمين متعلق بهدولتاست که به سازنده واگذار شده و او زير نظر دولت قراردادي با مدت زمان مشخص بين 10 تا 20 سال با وزارتخانه و مراکز مربوطه منعقد کرده و بر اساس آن واحدها را به مستاجران اجاره داده مي شود.

خسروي تصريح کرد: اين روش اجاره داري حرفه اي است و چنين صنعتي در کشور بايد فعال شود و اگر منظور آقاي محمودزاده، معاون وزير از تاسيس شرکت هاي اجاره داري، چنين روشي باشد مي توان گفت طرح خوبي است.

وي تاکيد کرد: البته بايد توجه داشت طرح با اجراي يک پروژه بسيار متفاوت است و فاصله فراواني ميان اين دو وجود دارد؛ متاسفانه مدت زمان زيادي از عمر دولت دوازدهم باقي نمانده؛ البته اميدواريم دوستان در وزارت راه و شهرسازي بتوانند در اين مدت نتايج طرح اجاره داري حرفه اي را مشاهده کنند.

اقدام مناسب دولت در اخذ ماليات از خانه هاي خالي

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران درباره موضوع مهم ثبت املاک و اخذ ماليات از خانه هاي خالي بيان کرد: موضوع ماليات بر خانه هاي خالي از حدود 20 سال پيش در مجلس مطرح و مصوب شد؛ اما در اين سال ها اجرايي نشد. در دولت دوازدهم بر مسئله اجرايي شدن اين مصوبه پافشاري شد و اکنون نيز سامانه اي براي ثبت مشخصات مالکان و املاک تعريف شده و مالکان 2 ماه فرصت براي ثبت نام در اين سامانه دارند.

وي ادامه داد: اگر مالکان در اين سامانه ثبت نام نکنند ، مشمول جريمه ومالياتو... مي شوند.

نتيجه اخذ ماليات از خانه هاي خالي در کشورهاي پيشرفته

وي توضيح داد: بايد توجه داشت که در کشورهاي پيشرفته و جهان اول و دوم سالهاست که براي خانه هاي خاليماليات تعيين کرده و از مالکان اخذ مي کنند.

قلي خسروي عنوان کرد: در آن کشورها، مالکان جرأت ندارند املاک خود را خالي نگه دارند.

وي بيان کرد: اين مصوبه قرار است پس از سال ها در کشور اجرايي شود و بسيار خوب است و حتي اخد ماليات از عايدات مسکن نيز مي تواند طرح موفق ديگري در اين بخش باشد.

وي افزود: اخذ ماليات از خانه ها و خودروهاي لاکچري، طرح بسيار خوبي است و نشان مي دهد مي توان با اخذ صحيح چنين مالياتهايي به سمت اقتصاد بدون نفت حرکت کرد؛ ضمن اينکه ماليات مي تواند تعادل بين ثروت را در جامعه تامين کند.

روند قيمت مسکن کاهشي شد

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران همچنين گفت: قيمت مسکن از ابتداي سال بين 7 تا 8 درصد کاهش داشته است

خسروي با بيان اينکهقيمت مسکندر ماههاي گذشته بين 10 تا 15 درصد کاهش داشته است، گفت: طبق بررسيهاي ميداني که از مشاوران املاک در مناطق مختلف دريافت کرديم و طبق رصد معاملات انجام شده در شهرهاي مختلف شاهد آن هستيم،قيمتمسکن از ابتداي سال بين 7 تا 8 درصد کاهش داشته است.

او ادامه داد: متاسفانهبانک مرکزيبا ارائه آمارهاي غلط سعي دارد گوش سوداگران را در حوزهمسکنتيز کند اما بايد بگويم که قيمت مسکن علاوه بر آنکه در تهران بيش از 10 تا 15 درصد کاهش پيدا کرده، در بسياري از مناطق کشور هم روند کاهشي داشته است.

خسروي با تاکيد بر اينکه بانک مرکزي و اداره آمار به هيچ عنوان آمارهاي درستي ارائه نميدهند و متاسفانه با ارائه چنين آماري بر افزايش قيمت مسکن دامن ميزنند، افزود: متاسفانه زور مشاوران املاک به اين آمارهاي غلط نميرسد در صورتي که اگر کوچکترين تغييري در قيمتها رخ دهد، مشاوران املاک را مقصر گراني ميدانند.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک کشوري توضيح داد: متوسطقيمت مسکندر تهران بين 20 تا 22 ميليون تومان است در صورتي که طبق آمارهايي که اخيرا بانک مرکزي درباره قيمت مسکن استان تهران اعلام کرده، ميانگين قيمت مسکن در تهران 28 ميليون تومان است.

خسروي همچنين درباره پيش بيني قيمت مسکن براي سال 1400 هم گفت: در صورتي که آمارهاي غلط ارائه نکنند و سوداگران هم مشکلي ايجاد نکنند، شاهد کاهش قيمت مسکن خواهيم بود.

او بيان کرد: افزايش عرضه و تقاضا با اجراي طرحهاي مختلف مسکن از طريقدولتزمينه ساز ايجاد ثبات در بازار مسکن خواهد بود.

منبع : گسترش نيوز

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.