آناليز غيرمنصفانه هزينه هاي نانوايان در برآورد نرخ نان/ کارگروه ملي آرد و نان به عنوان متولي؛ هيچ مسئوليتي را نمي پذيرد

اخبار ویژه

ملت ايران با انتخابي هوشمندانه، مديريت اجرايي کشور را بدست شخصيتي سپرده است که نماد اجراي عدالت و حفظ کرامت انساني است

اصناف کشور آماده همکاري جدي با دولت سيزدهم براي رفع مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم هستند

پيام رهبر معظم انقلاب به مناسبت حضور حماسي مردم در انتخابات 1400

3

بيژن نوروزمقدم، رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران:

آناليز غيرمنصفانه هزينه هاي نانوايان در برآورد نرخ نان/ کارگروه ملي آرد و نان به عنوان متولي؛ هيچ مسئوليتي را نمي پذيرد

  • کد خبر : 92617
  • 1400/01/31

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران با انتقاد ازآناليز غيرمنصفانه مخارج و هزينه هاي نانوايان و برآورد نرخ نان به نسبت تورم روز اظهار داشت: از سال 98 تا کنون مبلغ نان علي‌رغم افزايش قيمت گندم و ساير هزينه‌هاي نانوايان افزايش نداشته است. اميدواريم دولت عادلانه‌تر و با توجه به شرايط اقتصادي نانوايان نرخ نان را منصفانه اعلام نمايد.

بيژن نوروز مقدم، رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران با بيان مطلب فوق گفت: با توجه به اينکه از سال 93 تا 98 نرخ نان به نسبت تمامي کالاهاي مورد عرضه در بازار کاملاً ثابت مانده بود، بعد از پنج سال با تلاش هاي مکرر توانستيم در سال 98 قيمت نان را تغيير دهيم. شايان توجه است در بخشنامه ابلاغيه وزارت صمت به نانوايان موضوع مهمي در بند آخر قيد شد که هزينه توليد افزايش نان تا زماني که نرخ گندم بر همين مبنا باقي بماند و ساير هزينهها نيز ثابت باشد برقرار خواهد بود. اين نشان ميدهد که هرگاه قيمت گندم بالا رود و يا ساير هزينههاي نانوايان افزايش پيدا کند نرخ نان نيز بايد تغيير کند؛ اما متأسفانه اين بخشنامه فقط بند آخر را حفظ کرد و جزو محفوظات آن بخشنامه شد و هيچگاه عملياتي نگرديد؛ لذا از سال 98 تا کنون مبلغ نان عليرغم افزايش قيمت گندم و ساير هزينههاي نانوايان افزايش پيدا نکرده است،.

وي در ادامه با اشاره به افزايش صد در صدي تمام کالاهاي موجود در کشور بيان داشت: با توجه به افزايش روز به روز تمامي اقلام مورد استفاده در کشور توجه تمام عزيزان را به اين نکته معطوف مي دارم که آيا قيمت نان نيز افزايش پيدا کرده است؟ مگر نه اين است که حقوق کارگران هر ساله درصد قابل توجهي افزايش مي يابد؟ حامل هاي انرژي از جمله آب، برق، گاز؛ همچنين اجاره مغازه ها و ساير اقلام مصرفي براي نانوايي ها هر روز گران تر از قبل مي شود. قوت اصلي کشور را نانوايان تشکيل مي دهند و خود مصرف کننده تمام اقلام مورد عرضه در بازار هستند؛ چرا دولت توجه نميکند که نانوايان در شرايط بحراني به سر مي برند. توان ادامه کار براي اين صنف بسيار سخت و دشوار شده است.

نوروزمقدم در ادامه تاکيد کرد: هزينه هاي کارگري بسيار بالاست. هزينه نگهداري واحد صنفي با توجه به شرايط اقتصادي نانوايان بسيار سخت است و هر روزه نانوايان تلاش دارند تا بتوانند واحد صنفي خود را حفظ کند؛ اما هزينههاي جاري اجازه اين تمرکز را به ايشان نمي دهد.

وي تصريح کرد: کارگروه ملي آرد و نان متولي نان است؛ اما تاکنون هيچ گونه مسئوليتي در مقابله با شرايط سخت نانوايان بر عهده نگرفته است. تا مادامي که نان با هزينههاي توليد مقايسه نشود و نرخ آن به صورت عادلانه بررسي نگردد؛ متاسفانه شاهد يکسري از مشکلات خواهيم بود.

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران همچنين اشاره کرد: برخي اظهار ميدارند که تخلفات در صنف نانوايان بيش از ساير صنوف است، سوال اينجاست آيا تردد مراجعه و درخواست افراد براي خريد به نسبت به همان تعداد است که وارد ساير صنوف مي شوند؟ آيا مغازه هاي ديگر همينقدر که نانواييها تردد دارند رفت و آمد مشتري دارند؟ خيلي از مکان ها به نسبت جمعيتي که در آن تجمع کنند ممکن است راضي و يا ناراضي داشته باشد اين که صنف نانوايان را بخواهيم تنها با چوب تخلف مورد هجمه قرار بدهيم کاري است بسيار ناعادلانه.

نوروزمقدم افزود: ازآنجايي که روزانه بين 400 تا 500 مراجعه کننده به واحد صنفي نانوايان مشاهده مي شود بايد تعداد رضايتمندي يا عدم رضايت در اين حجم افراد با ديگر صنوف مقايسه گردد. هر چقدر تردد در يک محل و مغازه اي بيشتر باشد ممکن است افراد ناراضي بيشتري رو در آمار داشته باشيم آيا اين نشان ميدهد که نانوايان متخلف هستند؟

وي تصريح کرد: نانوايان با تمام شرايط و خستگي هايي که ناشي از هزينههاي سربار اين صنف است به کار خود ادامه مي دهند؛ لذا اميدواريم دولت نيز عادلانهتر و با توجه به شرايط اقتصادي نانوايان نرخ نان را عادلانه اعلام نمايد.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.