افت 38درصدي حجم معاملات مسکن در سال 99/ آمارهاي متناقض بانک مرکزي و مرکز آمار به گراني مسکن در سال99 منجر شد

اخبار ویژه

اصناف بيشترين همراهي را در طي 14 ماه اخير داشته اند/ پيشنهاد بازگشايي اصناف با رعايت شديد پروتکل هاي بهداشتي در دستور کار ستاد ملي مديريت کرونا

تلاشهاي موثري براي بازگشايي صنوف تعطيل صورت گرفته است که در صورت تصويب ستاد ملي مقابله با کرونا از هفته آينده اجرايي خواهد شد/ با دولت بابت لزوم تغيير روال تعطيلي اصناف اتمام حجت کرديم

بازار راکد و کسب وکار نيمه تعطيل؛ دردي را دوا نمي کند/ دولت همانگونه که فقط اصناف را تعطيل مي کند؛ آنها را معاف از ماليات هم کند

3

مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران:

افت 38درصدي حجم معاملات مسکن در سال 99/ آمارهاي متناقض بانک مرکزي و مرکز آمار به گراني مسکن در سال99 منجر شد

  • کد خبر : 92527
  • 1400/01/14

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران درباره حجم معاملات خريد و فروش ملک در سال 99 گفت: درئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران درباره وضعيت بازار مسکن در سال 99 گفت: بازار مسکن در سال 99 بازار بسيار پرتلاطمي بود و شاهد کاهش 38 درصدي حجم معاملات مسکن بوديم.

مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران افزود: در خرداد 99 بانک مرکزي اعلام کرد 48درصد بر قيمت مسکن افزوده شده در حالي که در واقعيت و کف بازار ميزان افزايش قيمت ملک بين 8 تا 13 درصد بود.

وي تصريح کرد: با توجه به آمارهاي متناقض اعلام شده از سوي بانک مرکزي و مرکز آمار متاسفانه گفته شد عامل گراني مسکن، مشاوران املاک هستند؛ در حالي که ما و همکارانمان در تلاش براي پايين آوردن قيمت مسکن بوديم و در اين راه رسانه ها به ما کمک کردند و اين تلاش منجر به کاهش 10 تا 15 درصدي نرخ مسکن در بازار شد.

وي اظهار کرد: پس از آن، مرکز آمار اعلام کرد که بر قيمت مسکن 9درصد افزوده شده و بدين ترتيب بار ديگر بازار دچار تلاطم شد. وي تاکيد کرد: بازار مسکن در سال 99 به طور مستمر و دائمي در تلاطم قيمتي بود.

خسروي گفت: همچنين در طول سال 99 شاهد اظهار نظر کارشناسان ناشناخته و فراواني در بخش مسکن، حقوق مسکن، حق و حقوق مشاوران املاک و ... بوديم که بر مساله تلاطم نرخ ها در بازار دامن زدند. وي افزود: همه اين موارد سبب ناآرامي و تلاطم بازار مسکن در طول سال 99 شد.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک بيان کرد: متاسفانه شاهد نبود هماهنگي ميان وزارت راه و شهرسازي، بانک مرکزي، مرکز آمار ايران و اتحاديه مشاوران املاک هستيم و اين مساله سبب اظهار نظرهاي مختلف شده که تاثيرات آن در بازار مسکن قابل مشاهده است.

کاهش 38 درصدي حجم معاملات مسکن

وي درباره حجم معاملات خريد و فروش ملک در سال 99 توضيح داد: در بعضي از ماه هاي سال 99 با کاهش 40 تا 45 درصدي حجم معاملات و در برخي ماه هاي نيز شاهد افت 35 درصدي تعداد معاملات مسکن در بوديم.

خسروي ادامه داد: البته به طور ميانگين در طول سال 99 نسبت به سال 98 شاهد افت 38درصدي حجم معاملات در بازار مسکن بوديم.

کاهش 60درصدي جابجايي مستاجران

رئيس اتحاديه مشاوران املاک درباره وضعيت بازار رهن و اجاره مسکن در سال 99 گفت: به خاطر شيوع کرونا، بعضي از مالکان به درخواست ستاد کرونا احترام گذاشتند، قراردادهاي قبلي را تمديد کردند و مستاجران جابجا نشدند.

خسروي بيان کرد: عده اي که با توجه به افزايش حداکثر 25درصدي نرخ اجاره بها ، اقدام به عقد قرارداد با حداکثر 18درصد افزايش نرخ نسبت به قرارداد قبلي کردند.تعداد فايل هاي اجاره و همچنين ميزان جابجايي مستاجران در طول سال 99 نسبت به سال 98 حدود 60 درصد کاهش داشت.

منبع : خبر آنلاين

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.