تداوم بازار پررونق و فراواني سيب و پرتقال/ نبود الگوي دقيق براي کشت، سرمايه هاي کشاورزي کشور را هدر مي دهد

اخبار ویژه

اصناف بيشترين همراهي را در طي 14 ماه اخير داشته اند/ پيشنهاد بازگشايي اصناف با رعايت شديد پروتکل هاي بهداشتي در دستور کار ستاد ملي مديريت کرونا

تلاشهاي موثري براي بازگشايي صنوف تعطيل صورت گرفته است که در صورت تصويب ستاد ملي مقابله با کرونا از هفته آينده اجرايي خواهد شد/ با دولت بابت لزوم تغيير روال تعطيلي اصناف اتمام حجت کرديم

بازار راکد و کسب وکار نيمه تعطيل؛ دردي را دوا نمي کند/ دولت همانگونه که فقط اصناف را تعطيل مي کند؛ آنها را معاف از ماليات هم کند

3

مصطفي دارايي نژاد، رئيس اتحاديه بارفروشان تهران:

تداوم بازار پررونق و فراواني سيب و پرتقال/ نبود الگوي دقيق براي کشت، سرمايه هاي کشاورزي کشور را هدر مي دهد

  • کد خبر : 92524
  • 1400/01/11

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران از تداوم بازار پررونق و فراواني سيب و پرتقال خبر داد و گفت: با توجه به ذخيره سازي بخش خصوصي در حال حاضر بالغ بر 8 هزار تن سيب و پرتقال براي روزهاي آتي آماده بهره برداري و عرضه به بازار ميوه و تره‎بار است. بالغ بر 240 هزار تن نيز در سردخانه موجود است؛ لذا در سه ماه آينده نگراني در اين حوزه نخواهيم داشت.

مصطفي دارايي نژاد، رئيس اتحاديه بارفروشان تهران در ادامه با اشاره به آسودگي خيال در کنترل بازار ميوه گفت: با توجه به اينکه پيش از شروع سال جديد به ذخيره سازي ميوه هاي سيب و پرتقال در کشور پرداخته شد، بيش از 9 هزارتن از اين دو نوع ميوه به طور کامل به بازار عرضه و قيمت بين 10 تا 12 هزار تومان را به طور کامل حفظ نموده است. فراواني اين دو ميوه باعث شد شب عيد آرامي را براي هموطنان به ارمغان آورد.

وي در ارتباط با شرايط توزيع برخي ديگر از ميوه ها افزود: برنامه ريزي بسيار دقيقي براي کنترل قيمت و فراواني ميوه ها در بازار صورت پذيرفت. براي توزيع خيار رسمي نيز بنا به قولي که به هموطنان داده بوديم خيار جيرفت با 3000 تا 3500 تومان و خيار گلخانه اي با قيمت بين 6 تا 8 هزار تومان عرضه شد، همچنين با مديريت بازار توانستيم موز هندي و اکوادر را با قيمت26 تا 28 هزار تومان عرضه کنيم. ضمن اينکه هندوانه با قيمت 4 تا 4500 تومان در بازار توزيع شد.

وي با اشاره به ضرورت مديريت در اصلاح الگوي کاشت بيان داشت: متاسفانه الگوي بسيار دقيقي براي کشت در کشور وجود ندارد. امسال با توجه به همين بي برنامگي، کشاورزان مبادرت به کشت پياز فراوان نموده اند که مي تواند نه تنها بازار را اشباع؛ بلکه مازاد آن براي صادرات ارز آوري کند؛ اما قيمتي که دولت براي خريد اين پياز به کشاورز ارائه نموده است، بسيار کم بوده و موجب زيان کشاورز مي شود؛ بطوريکه هيچ صرفه اقتصادي براي هزينه کارگر در برداشت محصول را حتي نخواهد داشت، بنابراين کشاورز زيان بسيار خواهد برد.

او تاکيد کرد: اگر الگوي کشت مناسبي در کشور داشته باشيم تکليف کشاورز کاملا مشخص و معلوم است. برآورد نياز بازار، هزينه کشاورز و بازار خارجي و صادرات تنها با يک برنامه ريزي ساده مي تواند در ارزآوري، تامين نياز داخلي و اشتغال کشاورز را موجب شود.

دارايي نژاد با ابراز تاسف از اينکه مسئولان سالهاست که به موضوع الگوي کشت بي توجه هستند تصريح کرد: اگر نظارت بر کاشت و برداشت به همراه عرضه سم، کود و بذر بموقع براي کشاورز صورت بپذيرد مي توان انتظار داشت که الگوي کشت مناسبي را داريم.

دارايي نژاد اضافه کرد: در حال حاضر عرضه چاقاله بادام فراوان شده و قيمت آن به 25 تا 35 هزار تومان در کيلو تنزل پيدا کرده است.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.