خودکفايي ايران در تامين ماشين آلات توليد نان هاي حجيم/ قيمت ماشين آلات اروپايي 8 برابر ايراني است

اخبار ویژه

اصناف بيشترين همراهي را در طي 14 ماه اخير داشته اند/ پيشنهاد بازگشايي اصناف با رعايت شديد پروتکل هاي بهداشتي در دستور کار ستاد ملي مديريت کرونا

تلاشهاي موثري براي بازگشايي صنوف تعطيل صورت گرفته است که در صورت تصويب ستاد ملي مقابله با کرونا از هفته آينده اجرايي خواهد شد/ با دولت بابت لزوم تغيير روال تعطيلي اصناف اتمام حجت کرديم

بازار راکد و کسب وکار نيمه تعطيل؛ دردي را دوا نمي کند/ دولت همانگونه که فقط اصناف را تعطيل مي کند؛ آنها را معاف از ماليات هم کند

3

محمد جواد کرمي، رئيس اتحاديه نان هاي حجيم و نيمه حجيم تهران:

خودکفايي ايران در تامين ماشين آلات توليد نان هاي حجيم/ قيمت ماشين آلات اروپايي 8 برابر ايراني است

  • کد خبر : 92520
  • 1400/01/10

رئيس اتحاديه نان هاي حجيم و نيمه حجيم(فانتزي) تهران با بيان اينکه ايران در تامين ماشين آلات توليد نان هاي حجيم به خودکفايي رسيده است گفت: ايران به يکي از بزرگترين توليدکنندگان کيفي ماشين آلات پيشرفته توليد نان حجيم تبديل شده است.

محمد جواد کرمي اظهار داشت: پيش از اين ماشين آلات توليد نان هاي حجيم و نيمه حجيم همواره از کشورهاي اروپايي تامين مي شد، اما هم اکنون اين دستگاه ها با کيفيت بالاتري در کشورمان توليد ميشود.

وي اظهار داشت: هم اکنون اگر يک واحد صنفي به دنبال راهاندازي توليد نان هاي حجيم باشد، ميتواند تمام ماشينآلات مورد نياز واحد صنفي خود را از صنايع مختلف داخلي تهيه کند.

رئيس اتحاديه نان هاي حجيم و نيمه حجيم(فانتزي) تهران بيان کرد: قيمت ماشين آلات توليد نان هاي حجيم در مقايسه با دستگاه هاي کشورهاي اروپايي بسيار کمتر است و اگر مقايسه کنيم قيمت يک بسته کامل توليد نان هاي حجيم داخلي اگر 500 ميليون تومان ارزش داشته باشد، مشابه خارجي آن بيش از 4 ميليارد تومان ارزش دارد.

کرمي با بيان اينکه واقعا ماشين آلات ايراني توليد نان هاي حجيم نيمه حجيم از کيفيت قابل قبولي برخوردار است، تاکيد کرد: براي توليدکنندگان نان هاي حجيم کانلا به صرفه است که سرمايه گذاران اين حوزه بتوانند ماشينآلات مورد نياز خود را از محصولات داخلي تامين نمايند.

طبق بررسيهاي مرکز پژوهش هاي غلات ايران ضايعات نان هاي سنتي بيش از 25 درصد است، اما ضايعات نان هاي حجيم و نيمه حجيم حدود 3 درصد برآورد شده است.

رئيس اتحاديه نان هاي حجيم و نيمه حجيم تهران تصريح کرد: طبق بررسيهاي مرکز پژوهش هاي غلات ايران ضايعات نان هاي سنتي بيش از 25 درصد است، اما ضايعات نان هاي حجيم و نيمه حجيم حدود 3 درصد برآورد شده است.

برخي از نان هاي حجيم ضايعات ندارد
اين مقام مسئول در اتحاديه نان هاي حجيم و نيمه حجيم تهران با بيان اينکه حتي برخي از نان ها مثل نان تست ضايعاتي ندارد و به
طور کامل به مصرف ميرسد، گفت: نان تست از جمله نان هايي است که هيچ ضايعاتي ندارد و دور ريختني نيست و در واقع ضايعات آن صفر درصد است.

کرمي افزود: دليل اينکه ضايعات نان حجيم و نيمه حجيم بسيار اندک است اين است که در فرايند توليد اين نوع نان ها در واحدهاي صنفي کاملاً استانداردهاي توليد نان رعايت مي شود و تخمير اوليه و تخمير ثانويه سلامتي اين نان ها را تضمين مي کند.

رئيس اتحاديه نان هاي حجيم و نيمه حجيم تهران با بيان اينکه اين نوع نان ها با حرارت غيرمستقيم توليد شوند، اظهارداشت: چون رطوبت اين نوع نانها حفظ ميشود، لذا ماندگاري آن نيز نسبت به نان هاي سنتي بسيار بيشتر است.

روي با اشاره به برنامه توسعه پنجم توسعه کشور، اظهارداشت: برنامه پنجم توسعه دولت را مکلف کرد که 40 درصد توليد نان در کشور به توليد نان هاي حجيم و نيمه حجيم اختصاص يابد تا ضايعات نان در کشور به حداقل برسد، اما متاسفانه هم اکنون از اين برنامه مهم بسيار عقب هستيم.

کرمي با اشاره به اهميت برندسازي در تمام بخشهاي مختلف اقتصادي در دنيا از جمله نانهاي حجيم و نيمه حجيم يادآورشد: برندسازي در تمام بخش هاي اقتصادي دنيا يک مساله رايج است، ولي متاسفانه در ايران در اين زمينه بسيار عقب هستيم و با توجه به اينکه در اين بخش ما برندسازي را کامل انجام نداده ايم، اين مساله سبب شده است که ما در اين زمينه نقشه راه مناسبي را نداشته باشيم.

متاسفانه در ايران تاکنون در زمينه نان برند سازي نکرديم
به گفته کرمي، اگر ما بتوانيم با برنامهريزي مناسب حدود
30 واحد صنعتي توليد نانهاي حجيم و نيمه حجيم را تحت يک برند قرار دهيم و يک مسئول فني نيز بر اين 30 واحد نظارت کامل داشته باشد، ميتوانيم اميدوار باشيم که در اين زمينه کشور به تدريج داراي برندهاي معتبري در زمينه توليد نان هاي حجيم و نيمه حجيم باشد.

رئيس اتحاديه نان هاي حجيم و نيمه حجيم تهران گفت: در صورتي که ما نتوانيم در افزايش توليد نانهاي حجيم و نيمه حجيم گامهاي اساسي برداريم بايد براي توليد نانهاي سنتي سوپسيد و يارانه هاي بيشتري را بايد اختصاص دهيم.

اين مقام مسئول در اتحاديه نان هاي حجيم و نيمه حجيم تهران تاکيد کرد: بنابراين ضروري است که طبق برنامه پنجم توسعه، 40 درصد توليد نان در کشور اجرايي شود تا ضمن کاهش ضايعات نان هاي سنتي و کاهش پرداخت سوپسيد به اين بخش، توليد نان هاي صنعتي در کشور به صورت گسترده در تمام استان ها عملياتي شود.

رئيس اتحاديه نان هاي حجيم و نيمه حجيم تهران بيان کرد: ما معتقديم که نان حجيم نان سالم با ضايعات بسيار کمتري است که هم به دولت و هم به مردم کمک مي کند و نمونه آن نانهاي جو هستند که باعث کاهش ديابت مي شود.

کرمي با بيان اينکه مصرف نانهاي حجيم و مرغوب باعث سلامتي بيشتر مردم خواهد شد، خاطر نشان کرد: با آموزش و فرهنگ سازي بايد کودکان خود را طوري تربيت کنيم که مصرف نان در کشور به طرف افزايش توليد نانهاي حجيم و نيمه حجيم صنعتي باشد.

20 درصد نان مصرفي مردم تهران به نان هاي حجيم اختصاص دارد
رئيس اتحاديه نان هاي حجيم و نيمه حجيم تهران در ادامه در پاسخ به خبرنگار
بازاردر خصوص اينکه هم اکنون متوسط مصرف نان هاي حجيم و فانتزي در تهران و ساير شهرهاي ايران چقدر است، با اشاره به ميزان مصرف نان هاي حجيم در تهران يادآور شد: هم اکنون در تهران به طور متوسط 20 درصد مصرف نان به نان هاي حجيم و نيمه حجيم اختصاص دارد.

به گفته رئيس اتحاديه نان هاي حجيم و نيمه حجيم تهران، بررسي هاي آماري نشان مي دهد که به طور متوسط 10 درصد مصرف نان در بين مردم به نان هاي حجيم و نيمه حجيم اختصاص دارد.

گفتني است که مزيت هاي مصرف نان هاي حجيم با توجه به اينکه توليد اين نوع نان ها در کارخانه و به صورت صنعتي با استفاده از ماشينآلات خودکار ونيمه خودکار توليد مي شود لذا توليد دستي در اين واحدهاي صنفي وجود ندارد و موازين بهداشتي هم در روند توليد نان هاي حجيم، بيشتر رعايت ميشود.

قابليت نگهداري نان صنعتي به دليل استفاده از بهبود دهنده، شيرخشک، مخمر نانوايي و عرضه به صورت بسته بندي بيشتر است و اتلاف انرژي حرارتي در کارخانههاي توليد نان صنعتي بسيار کمتر است.

منبع : خبرگزاري بازار

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.