نشست بررسي مشکلات و ارايه راهکارهاي بازگشايي صنوف تالارهاي پذيرائي، آرايشگران زنانه و قهوه خانه داران و سفره خانه هاي سنتي برگزار شد

اخبار ویژه

آئين گراميداشت روز ملي اصناف برگزار شد

افزايش 18 درصدي قيمت باتري در سه ماهه اول سال/ اجراي صحيح طرح شناسه کالا دسترسي مصرف کننده به باتري هاي مرغوب و با کيفيت را تسهيل مي کند

تعامل ديگر سازمان ها و مراکز با اتحاديه هاي صنفي بايد جنبه حمايتي داشته باشد/ محاسبات ضرايب مالياتي بايد بر مبناي عملکرد هر صنف انجام شود

3

با حضور معاون استاندار، رئيس و هيئت رئيسه اتاق اصناف تهران و دستگاه هاي ذيربط:

نشست بررسي مشکلات و ارايه راهکارهاي بازگشايي صنوف تالارهاي پذيرائي، آرايشگران زنانه و قهوه خانه داران و سفره خانه هاي سنتي برگزار شد

  • کد خبر : 92014
  • 1399/09/11

در راستاي تبيين و بررسي مشکلات اصناف بويژه صنوف آرايشگران زنانه، قهوه خانه داران و سفره خانه ها سنتي و تالارهاي پذيرايي و ارايه راهکارهايي براي بازگشايي اين صنوف، نشستي با حضور معاون امنيتي و انتظامي استاندار تهران، رئيس و هيئت رئيسه اتاق اصناف تهران، معاون نظارت بر اماکن عمومي فاتب ، رئيس اداره اصناف و تشکلهاي سازمان صمت استان تهران و نماينده قرارگاه ثارالله(ع)، در اتاق اصناف برگزار شد.

در راستاي تبيين و بررسي مشکلات اصناف بويژه صنوف آرايشگران زنانه، قهوه خانه داران و سفره خانه ها سنتي و تالارهاي پذيرايي و ارايه راهکارهايي براي بازگشايي اين صنوف، نشستي با حضور دکتر حميدرضا گودرزي معاون امنيتي و انتظامي استاندار تهران، قاسم نوده فراهاني رئيس اتاق اصناف تهران، خسرو ابراهيمي نايب رئيس دوم و رئيس اتحاديه تالارهاي پذيرايي، حسين دروديان عضو هيئت رئيسه و نماينده اتاق در اتحاديه قهوه خانه داران و سفره خانه هاي سنتي تهران، سرهنگ نادر مرادي معاون نظارت بر اماکن فاتب ، محمد جعفرنيا رئيس اداره اصناف و تشکلهاي سازمان صمت استان تهران،شهربانو عابدي رئيس اتحاديه آرايشگران زنانه تهران و حاتمي نماينده قرارگاه ثارالله(ع)، در اتاق اصناف برگزار شد.

در اين نشست قاسم نوده فراهاني رئيس اتاق اصناف تهران ضمن اشاره به وضعيت بحراني اصناف بويژه اتحاديه هاي آرايشگران زنانه، قهوه خانه داران و سفره خانه ها سنتي و تالارهاي پذيرايي گفت: ادامه روند تعطيلي اين اتحاديه ها به طور حتم اثرات جبران ناپذيري را در بر خواهد داشت.

فراهاني با تاکيد بر چاره انديشي اساسي براي حل مشکلات اصناف در دوران کرونايي گفت: اوضاع اصناف بسيار سخت و دشوار شده است از يک سو رعايت پروتکل ها و مصوبات ستاد ملي مبارزه با کرونا براي اصناف ارزش حياتي و ملي دارد از سوي ديگر وضعيت کسب و کار و تعطيلي هاي مداوم، آنها را در شرايط سختي قرار داده است؛ لذا بايد شرايط اصناف به صورت کارشناسي بررسي و چاره اي اساسي و کاربردي براي رفع اين معضلات ديده شود.

او تصريح کرد: بايد تصميم گيران به هنگام تصميم گيري کف جامعه را نيز در نظر بگيرند. بسياري از افراد جامعه و کسبه خرد و ضعيف با بحران اقتصادي مواجه شده اند که اين رويه در سه صنف تالارهاي پذيرايي، قهوه خانه داران و آرايشگران زنانه به شکل فاجعه باري در حال خودنمايي مي باشد و ضرورت دارد فکر اساسي براي بازگشايي فعاليت آنها انديشيده شود.

فراهاني متذکر شد: براي جلوگيري از تبعات ناخواسته تعطيلي ها، پروتکل هاي بهداشتي را سختگيرانه تر کنيد و اجراي دقيق آن را از ما بخواهيد.

در جريان اين جلسه همچنين خسرو ابراهيمي رئيس اتحاديه تالارداران و نايب رئيس دوم اتاق اصناف تهران با انتقاد از تعطيلي تالارهاي پذيرايي به صورت کاملا غيرکارشناسانه و اثرات نامطلوب آن گفت: تعطيلي تالارها که متخصص برگزاري مراسم ها و ميهماني هاي گوناگون هستند و به تمام اصول بهداشتي واقف و مجهز مي باشند يک تصميم بسيار نادرست و خطرناک بود که موجب شد برگزاري جشن ها و ميهماني ها به مکان هاي غيرقانوني، غيربهداشتي و به دست افراد غيرمتخصص انتقال يابد؛ لذا ادامه اين تعطيلي ها نه تنها کمکي به کنترل بيماري نمي کند؛ بلکه با بيکاري دهها هزار پرسنل فعال در اين مراکز تبعات به مراتب خطرناکتر را به دنبال خواهد داشت.

او همچنين تاکيد کرد: نزديک به يک سال از تعطيلي تالارها مي گذرد اما شهرداي همچنان به اخذ عوارض پسماند و مشاغل و سازمان ماليات به دريافت ماليات خود مصر مي باشد. دريغ از کمک و حمايتي از اين صنف بسيار آسيب ديده. بايد فکري اساسي کرد.

حسين دروديان عضو هيئت رئيسه اتاق اصناف و نماينده اتحاديه قهوه خانه داران گفت: واحدهاي صنفي بسته هستند؛ اما فعاليت ها به خانه ها و اماکن بدون مجوز و غير بهداشتي انتقال پيدا کرده است. لذا واحدهاي صنفي بايد داير باشند البته با رعايت پروتکل هاي اساسي و دقيق که در اين صورت داير بودن واحدها بهتر از بسته بودن آنها براي کنترل ويروس و نيز ديگر ناهنجاري ها جواب مي دهد.

او تاکيد کرد: کار و شرايط اصناف بويژه در صنف قهوه خانه داران فراتر از چيزي است که بتوان بيان کرد. سرمايه هاي افراد به دليل تعطيلي ها که 9 ماه به طول انجاميده از بين رفته؛ اما نه تنها مشکل حل نشده بلکه لايه هاي زيرزميني و غيرقانوني افزايش پيدا کرده است.

دروديان متذکر شد: با باز شدن و ايجاد پروتکل هاي بهداشتي کامل و جامع مي توان شرايط را کنترل کرد. بايد تصميم عاجلي در اين خصوص گرفته شود و گرنه چالش هايي را شاهد خواهيم بود که جبران ناپذير خواهند بود. بايد در تصميم گيري هاي مربوط به اصناف از کارشناسان و متخصصان صنفي بهتر و بيشتر بهره مند گردد.

در ادامه عابدي رئيس اتحاديه آرايشگران زنانه تهران ضمن هشدار به تبعات ناشي از ادامه تعطيلي ها در اين صنف گفت: 95 درصد فعالان اين صنف بانوان سرپرست خانوار و کارآفرينان هستند که تقريبا يک سال است که تعطيل شده اند. اينها بايد نان و درآمدي براي خانواده داشته باشند يا نه.

او با ابراز تاسف از گسترش فعاليت هاي زيرزميني در اين صنف گفت: متاسفانه با اين تعطيلي ها شاهد گسترش فعاليت ها به صورت غيرقانوني و زيرزميني هستيم که به دليل غيربهداشتي و عدم کنترل و نظارت بر آنها به مراتب خطرات جبران ناپذيري دارند.

همچنين سرهنگ مرادي نماينده اداره اماکن در اتاق اصناف تهران با اشاره به مشکلات اين اداره به دليل ازياد فعاليت هاي زيرزميني در اين ايام گفت: ادامه تعطيلي ها بويژه در صنوف آرايشگران زنانه و قهوه خانه داران و تالارهاي پذيرايي براي اداره اماکن نيز مشکلات متعددي را به وجود آورده؛ ضمن اينکه تداوم اين شرايط موجب افزايش پرونده هاي قضايي بي شماري نيز خواهد شد.

او با تاکيد بر پيش بيني شرايط کف جامعه در تصميمات مسئولان گفت: متاسفانه آن چيزي که در کف جامعه مي بينيم گسترش فعاليت ها و لايه هاي زيرزميني و غيرقانوني مي باشد که به طور حتم نه تنها موجب ازياد بيشتر شيوع ويروس است بلکه منجر به تبعات ناگواري براي کليت جامعه خواهد بود؛ پس بايد فکري اساسي انديشيد.

در اين جلسه همچنين دکتر گودرزي معاون استانداري تهران پس از شنيدن صحبت هاي مسئولان صنفي حاضر در جلسه، ضمن تشکر و قدرداني از همکاري تمام اصناف در رعايت تعطيلي هاي اخير گفت: به طور حتم بسياري از کسبه در طول چند ماه اخير آسيب هاي بسياري ديده و متاسفانه تعدادي از آنها حتي ورشکسته و بسياري نيز با مشکلات سختي روبه رو شده اند؛ اما با تمام اين اوصاف با توجه به کاهش آمار مرگ و مير در روزهاي اخير متوجه مي شويم که رعايت همگاني موجب مي شود تا حدود زيادي از گسترش ويروس جلوگيري کنيم؛ لذا اگر مي خواهيم فعاليت اصناف را به همراه کنترل شيوع ويروس داشته باشيم بايد التزام و تعهد را در ميان خودمان افزايش دهيم.

دکتر گودرزي در ارتباط با پيشنهاد رياست اتاق اصناف تهران مبني بر تدوين پروتکلي با شرايط ويژه جهت بازگشايي فعاليت اصناف بيان کرد: تدوين اين پروتکل بايد کاملا کارشناسي شده و التزام آور براي تمام واحدهاي صنفي باشد. بايد در اين پروتکل براي متخلفان شرايط سختي ديده شود تا همه اصناف خود را ملزم و مقيد به رعايت آن بدانند.

او با اشاره به تبعات گفته شده از سوي روساي اتحاديه هاي صنفي حاضر در جلسه ناشي از ادامه روند تعطيلي ها تاکيد کرد: براي همه واضح و مبرهن است که اگر نتوانيم شرايط را کنترل کنيم با تبعاد ناگواري از تعطيلي ها مواجه خواهيم شد و شاهد نافرماني هاي اجتماعي خواهيم بود که اين خود فاجعه بار خواهد شد لذا کنترل اين وضعيت با همکاري همگان ميسر و امکان پذير است.

در اين جلسه مقرر شد تا اتاق اصناف به همراه اتحاديه هاي صنفي، پيشنهادات و راهکارهاي خود را در قالب پروتکلي با اصول کارشناسانه و التزام آور براي همه واحدهاي صنفي تهيه و جهت ارايه به مقامات مسئول و تصميم گير در اختيار استاندري گذاشته شود.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.