رستوران‌داران در ورطه ورشکستگي/ عرصه براي فعاليت روز به روز سخت تر مي شود

اخبار ویژه

ضرورت حمايت از توليد در کنار حفظ منافع مصرف‌کننده/ ايجاد هماهنگي بين بخش‌هاي مختلف توليد، توزيع / ضرورت استفاده از ظرفيت شبکه توزيع خرد

اجراي طرح‌هاي سريع براي تامين کالا و مديريت قيمت‌ها/ کوتاه کردن مسير زنجيره توليد تا توزيع کالا/ مديريت امور کشور در سايه هم‌صدايي همه قوا

جشنواره فروش نوروزي اصناف از 20 اسفندماه در تهران آغاز مي شود| حمايت از توليد و حقوق مصرف کننده اولويت هاي اصلي جشنواره

3

سيد علي اصغر مير ابراهيمي، رئيس اتحاديه دارندگان رستوران و سلف سرويس تهران:

رستوران‌داران در ورطه ورشکستگي/ عرصه براي فعاليت روز به روز سخت تر مي شود

  • کد خبر : 92005
  • 1399/09/09

رئيس اتحاديه دارندگان رستوران و سلف سرويس تهران با ابراز تاسف از ورشکستگي اکثريت صنف دارندگان رستوران و سلف سرويس تهران اظهار داشت: با شيوع ويروس کرونا و مصوبات ستاد ملي مبارزه با کرونا و تعطيلي هاي متوالي رستوران ها بيشتر فعالان اين صنف ورشکسته شدند.

سيد علي اصغر مير ابراهيمي، رئيس اتحاديه دارندگان رستوران و سلف سرويس تهران گفت: متاسفانه سال 1399با ويروس کرونا و تعطيلي اکثر واحدهاي صنفي اين اتحاديه همراه بود. ستاد ملي مبارزه با کرونا جهت کنترل شيوع اين ويروس مبادرت به تعطيلي بسياري از صنوف نمود که صنف رستوران نيز از اين قاعده مستثني نبود.

او افزود: تعطيلي هاي مکرر منجر به ورشکستگي بسياري از اين واحدها شد؛ به طوري که اکنون تنها 30 درصد واحدهاي اين اتحاديه فعال هستند. هر چند که ستاد کرونا اجازه فعاليت واحدهاي بيرون بر اين اتحاديه را صادر نمود؛اما اينکه چند درصد از واحدهاي اين اتحاديه بيرون بر هستند بايد گفت تعداد اندکي توانايي فعاليت بيرون بري را دارند و اکثريت داراي سالن براي پذيرايي مي باشند و اين در حالي است که شرايط براي باز بودن واحدهاي صنعتي روزبهروز سخت تر و عرصه تنگ تر شده است.

مير ابراهيمي در ادامه بيان داشت: تعطيلي واحدهاي صنفي رستوران و سلف سرويس نه تنها به کارفرما زيان هاي بسيار جبران ناپذيري وارد کرده است بلکه منجر به بيکاري بسياري از کارگراني شده که در نوع شغل خود سال هاي سال با تلاش فراوان تجربه بسيار ارزندهاي را کسب کرده اند و اکنون با توجه به تعطيلي واحد صنفي قادر به ادامه کار نيستند.

او ضمن ابراز نگراني از تبعات و آثار ادامه تعطيلي اصناف گفت: روند سيل عظيم بيکاران جامعه که هر يک داراي سه تا چهار سرعائله هستند براي اجتماع فعلي بسيار زيان بار است؛ لذا دولت بايد در راستاي کنترل شيوع ويروس کرونا تدابيري بينديشد تا جوابگوي افراد بيکار در جامعه باشد، افرادي که ضمن تامين نيازهاي شخصي، جوابگوي خانواده و افراد تحت تکفل خود را داشته باشند .

وي با اشاره به تعليق ماده 186 ماليات بيان داشت: در راستاي صدور و تمديد پروانه کسب در چند سال اخير سازمان امور مالياتي مبادرت به وضعِ ماده 186 کرد، اين در حالي است که مقام معظم رهبري تاکيد فراوان بر اشتغال زايي دارد. موانعي که ماده 186 درطول صدور و تمديد پروانه کسب ايجاد مي کند منجر به اين خواهد شد که تمايل و اشتياق افراد براي دريافت پروانه کسب از بين برود. ابتدا بايد شغل ايجاد شود و پس از کسب درآمد ماليات پرداخت شود اين در حالي است که هنوز فرد شغل را انتخاب نکرده و فعال نشده موانع بسياري بر سر راه او گذاشته مي شود که از قانونمند شدن دوري مي کند.

او ادامه داد: اکنون که در پي ايجاد بسته هاي حمايتي، تصميم گرفته شده تا ماده 186 را تا پايان سال 99 تعليق کنند مي توان اميدوار بود که جهت صدور و تمديد پروانه کسب بتوانيم قدمهايي را برداريم؛ اما متاسفانه تعليق به همراه تعطيلي هاي بسيار نمي تواند مکمل يکديگر باشد؛ چرا که واحدهاي صنفي فعال هم اکنون تعطيل و تعليق هستند چه برسد به اين که يکسري افراد جديد بخواهند در اين برهه زمان جذب اين اتحاديه شود لذا از مسئولان محترم درخواست مي کنم تا اين ماده به کل از برنامه صدور و تمديد پروانه کسب خارج شود.

وي با اشاره به تعويق ارائه اظهارنامه ماليات ارزش افزوده به يک ماه و نيم آينده بيان داشت: صنف رستوران و سلف سرويس تنها مبادرت به تهيه غذاي پخته از مواد خام مي کند و ارزش افزوده بر کالا نمي افزايد در تمام دنيا بر مواد غذايي و رستوران ارزش افزوده وضع نگرديده است اين کار باعث شده که رستوران از شرايط نظم خود خارج شده و تبديل به رسته بيرون بر شود.

ميرابراهيمي در همين خصوص افزود: بسياري از افراد براي فرار از ماليات ارزش افزوده پروانه هاي خود را به رسته بيرون بر تغيير مي دهند تا شامل ارزش افزوده نشوند. متاسفانه صنف رستوران با اين شرايط وجهه خود را به عنوان صنفي قديمي، پرمخاطب و با ديسيپلين از دست مي دهد، لذا براي همگان ضرورت دارد تا از آداب و صنوف، سنن و فرهنگ خود پاسداري کنيم.

وي از دولت خواست تا با حمايت هاي خود اجازه ندهد صنوف ورشکسته و بيکار شوند.

او تاکيد کرد: اصناف در تمام برهه ها در کنار و همراه دولت بوده است؛ لذا انتظار حمايت دولت از اصناف، توقع زيادي نيست.


ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.