توليدکنندگان روغن گرانفروشي مي‌ کنند/ سوء استفاده از کد ملي در سامانه تجارت

اخبار ویژه

عرضه اينترنتي محصولات صنف آبميوه و بستني تنها با مجوز اتحاديه قابل اعتماد است/ تداخل صنفي مانعي براي فعاليت واحدهاي با پروانه

توليد صنفي نيازمند حمايت دولت/ بيشتر فشارها براي رقابت‌پذير کردن توليدات بر دوش خود اصناف است

فصل جديد تفاهم دولت و بسيج در نظارت بر بازار/ بسيج اصناف در تلاش است تا مشکل توليدکنندگان را حل و فصل کند

3

محمد آقاطاهر، رئيس اتحاديه بنکداران مواد غذايي تهران:

توليدکنندگان روغن گرانفروشي مي‌ کنند/ سوء استفاده از کد ملي در سامانه تجارت

  • کد خبر : 89656
  • 1399/06/16

رئيس اتحاديه بنکداران مواد غذايي تهران از گرانفروشي روغن توسط توليدکنندگان خبر داد و گفت: در سامانه تجارت، برخي از کد ملي افراد براي ثبت خريد کالا سوء استفاده مي کنند که اين نشان‌ دهنده هماهنگ نبودن بخش هاي مختلف اين سامانه است.

محمدآقا طاهر،رئيس اتحاديه بنکداران مواد غذايي تهران در خصوص وضعيت عرضه اقلام مواد غذايي و کالاهاي اساسي اظهار داشت: هيچ کمبودي در عرضه کالاهاي اساسي از جمله برنج، چاي و حبوبات وجود ندارد و تنها مشکلي که هست، در خصوص روغن است.

وي با اشاره به اينکه کمبود اندکي در روغن جامد وجود دارد، گفت: دليل اين کمبود اين است که توليدکنندگان قيمت را بيش از نرخ مصوب ارائه مي کنند و براي دريافت پول آن نيز دو شماره حساب اعلام مي کنند تا به يک شماره قيمت مصوب را واريز کنند و به يک شماره نيز قيمت مازاد را.

رئيس اتحاديه بنکداران مواد غذايي تهران خاطر نشان کرد: گران بودن قيمت روغن و همچنين الزام بر ثبت در سامانه تجارت براي خريد، دلايلي است که باعث شده خريد از توليد کننده روغن کاهش و در نتيجه در بازار کمبود ايجاد شود. بنابراين قيمت روغن در بازار گران تر از نرخ مصوب است.

سوءاستفاده از کدهايملي در سامانه تجارت

وي در پاسخ به اين سوال که چرا خواربارفروشان از ثبت در سامانه تجارت استقبال نمي کنند، افزود: بايد براي ثبت در سامانه تجارت، کد ملي ثبت شود و با توجه به سوء استفاده هايي که از کد ملي افراد شده و بدون اينکه کالايي خريده باشند، نام آنها در سامانه تجارت ثبت درج شده، برخي از خواربار فروشان نيز از اين موضوع مي ترسند که از کد ملي آنها سوء استفاده شود.

آقا طاهر تأکيد کرد: وقتي کد ملي فردي در سامانه تجارتبه عنوان خريدار ثبت مي شود، بايد پاسخگو باشد که اين کالا را به چه کسي فروخته است، اگر اصلا کالايي خريداري نکرده باشد، دچار مشکل مي شود. البته اين تخلفات قابل پيگيري است ولي وقتي سيستمي را راه اندازي مي کنيم بايد همه جوانب در نظر گرفته شود تا تخلفات به حداقل برسد نه اينکه فقط اقدام به راه اندازي کنيم بدون اينکه آمادگيآن وجود داشته باشد.

به گفته رئيس اتحاديه بنکداران مواد غذايي تهران، چند مورد تخلف در اين خصوص به ما اعلام شده که برخي خطاي خود را مي پذيرند ولي برخي اهميتي نداده و مي گويند هر کاريکه دوست داريد انجام دهيد. ما مخالف ترقي در قوانين و پيشرفت نيستيم ولي بايد بين همه بخش هاي درگير، همخواني وجود داشته باشد تا چنين تخلفات و جرايمي رخ ندهد.

وي ادامهداد: کمبودي در کالاهاي اساسي نيستولي به دليل نوسانات نرخ ارز گراني وجود دارد. هفته گذشته نيز دو قلم از حبوبات (نخود و لوبيا چيتي) و برنج خارجيگرانشد. شايد گراني ها زياد نباشد ولي به هر حال نبايد رخ دهد. بنابراين اميدواريم ابتدا قيمت ارز کاهش پيدا کند و بعد از آن نيز قيمت کالاها کاهش يابد.

آقاطاهر خاطر نشان کرد: يکي از مشکلات ما اين است که جلساتي که براي هماهنگيو تصميمات اين حوزه برگزارمي شود، با انجمن ها است ولي همه کار را از اتحاديه ها مي خواهند و ما در جلسات حضور نداريم.

وي در پايان گفت: مدتي است وزارت صمت به دنبال ادغام اتحاديه ها است که هنوز انجام نشده ولي در خصوص اتحاديه بنکداران، هشت اتحاديه وجود دارد که فعاليت مشابه دارند وقرار است به يک يا دو اتحاديه کاهش يابند.

منبع : خبرگزاري تسنيم

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.