نابساماني و بي برنامگي در حوزه ارز و ميزان اختصاص آن از عمده مشکلات واردات مواد اوليه است

اخبار ویژه

ميوه شب يلدا گران نخواهد شد/ هماهنگي‌ هاي لازم براي عرضه فراوان ميوه شب يلدا

عرضه اينترنتي آبميوه و بستني تنها از طريق اعضاي اتحاديه قابل اعتماد است/ تداخل صنفي مانعي براي فعاليت واحدهاي با پروانه

توليد صنفي نيازمند حمايت دولت/ بيشتر فشارها براي رقابت‌پذير کردن توليدات بر دوش خود اصناف است

3

عزت اله نوازني، رئيس اتحاديه ماشين ساز و فلز تراش تهران:

نابساماني و بي برنامگي در حوزه ارز و ميزان اختصاص آن از عمده مشکلات واردات مواد اوليه است

  • کد خبر : 89653
  • 1399/06/15

رئيس اتحاديه ماشين ساز و فلز تراش گفت: در حال حاضر نابساماني در حوزه ارز و بي برنامگي در ميزان اختصاص آن براي واردات مواد اوليه از مشکلات حوزه توليد است. دولت بايد بسترهاي لازم براي واردات مواد اوليه را بيش از پيش فراهم کند. اگر مواد اوليه مورد نياز نباشد کارخانه تعطيل و کارگران بيکار خواهند ماند.

عزت اله نوازني، رئيس اتحاديه ماشين ساز و فلز تراش تهران با بيان مطلب فوق افزود: وجود اين وضعيت از سوي ديگر موجب گران و گرانتر شدن روزانه مواد اوليه موجود شده و در نهايت قيمت محصول نهايي نيز افزايش مي يابد. با اين شرايط، توليدکننده ديگر توان ادامه کار را از دست مي دهد.

رئيس اتحاديه ماشين ساز و فلز تراش در رابطه آيتم هاي رونق توليد تاکيد کرد: عوامل بسياري در رونق توليد محصولات در کشور نقش حياتي دارند. در حال حاضر دولت به جهت حمايت از توليدات داخلي، بستر واردات برخي از کالاها که در کشور امکان توليد آن وجود دارد را از بين برده که البته اين موضوع در امر توليد بسيار حياتي است؛ اما عوامل موفقيت توليد از يک عامل بيشتر است که از مهمترين آنها مي توان به مواد اوليه، ماشين و سرمايه اشاره داشت.

وي تاکيد کرد: از مهمترين ابزارهاي توليد، پول است. دولت با اختصاص وام کم بهره مي تواند از توليدکننده حمايت کند. اين سياست در تمام دنيا متداول است. دولت ها براي رونق بخش توليد از توليدکننده با پرداخت وام با اقساط بلندمدت و بهره کم، به خريد مواد اوليه و ايجاد کارهاي زير بنايي بسيار کمک مي کنند.

رئيس اتحاديه ماشين ساز و فلز تراش تصريح کرد: متاسفانه اکنون تنها راه واردات بسته شده، اما ساير نيازها براي توليد کم لم يکن باقي مانده است. توليدکننده با وجود توان بالا در تخصص، تجربه، کارگران کارآزموده، مکاني آماده براي توليد، مشتري براي جذب و فروش کالا اما دستانش از پول خالي است و اين نشان مي دهد که سال هاي سال به جهت واردات بي رويه از توليدکننده حمايت نشده و اکنون با تمام شدن نقدينگي دست توليدکننده ها خالي مانده است. اگر مي خواهيم از پيام مقام معظم رهبري تبعيت کنيم بايد از توليد حمايت نماييم.

نوازني در ارتباط با تامين مواد اوليه بيان داشت: هم اکنون در کشور براي تامين مواد اوليه از ضايعات آهن و پلاستيک در امر قطعه سازي استفاده مي کنند؛ اما اين ميزان بسيار کم است. ماشين سازي و قطعه سازي به مواد اوليه زيادي نياز دارد تا بتوان با آن کارخانجات را راه اندازي و اشتغال زايي ايجاد کرد، البته در حال حاضر برخي از قطعات در حوزه خودروسازي از کشور چين وارد مي شود. توليد برخي از قطعات در کشور از واردات آن گران تر تمام مي شود و اين به خاطر ارزان بودن کارگر و ديگر عوامل موجود در کشور چين است که در نهايت قيمت تمام شده آن قطعات ارزان تر تمام مي شود.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.