بورس کالا با نظرات کارشناسانه مواد اوليه را توزيع کند

اخبار ویژه

رتبه بندي واحدهاي صنفي در راستاي بهبود ارتباط مردم با اصناف/ ضرورت انعکاس سريع مشکلات صنوف

دومين نمايشگاه بين المللي ساعت تهران آغاز به کار کرد

50 درصد نياز داخلي پارچه بايد از طريق واردات تامين شود/ دود عدم بهره مندي از کارشناسان صنفي به چشم ملت و مصرف کننده بي‎گناه

3

بورس کالا با نظرات کارشناسانه مواد اوليه را توزيع کند

  • کد خبر : 89452
  • 1399/05/01

رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان پلاستيک، نايلون و ملامين تهران درخصوص تامين مواد اوليه اين صنف گفت: ترخيص سهيمه‌هاي کارخانجات پلاستيک‌سازي با نظرات کارشناسان همراه نيست. اين مساله موجب شده تا بازار سياه ايجاد شود. کساني که تخصص دارند مي‌توانند التهاب بازار را از بين ببرند و به اين ترتيب کارخانه‌ها نيز ملزم به تغيير خطوط توليدي خود نخواهند شد.

رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان پلاستيک، نايلون و ملامين تهران درخصوص تامين مواد اوليه اين صنف گفت: ترخيص سهيمه‌هاي کارخانجات پلاستيک‌سازي با نظرات کارشناسان همراه نيست. اين مساله موجب شده تا بازار سياه ايجاد شود. کساني که تخصص دارند مي‌توانند التهاب بازار را از بين ببرند و به اين ترتيب کارخانه‌ها نيز ملزم به تغيير خطوط توليدي خود نخواهند شد.اکبر مشهدي زاده، رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان پلاستيک، نايلون و ملامين تهران با اشاره به اينکه 99 درصد مواد اوليه اين صنف در داخل توليد مي‌شود و در موارد خاص صنعتي که تکنولوژي آن در کشور وجود ندارد مجبور به واردات هستيم، تصريح کرد: در همين تامين مواد اوليه که در کشور وجود دارد مشکلاتي با بورس کالا داريم. نحوه سهيمه‌بندي‌ها در بورس کالا تخصصي نيست.طبقه گفته‌هاي مشهدي‌زاده، حاشيه سود در صنعت پلاستيک زياد نيست. او گفت: با نوسان در قيمت دلار قيمت مواد اوليه از دو ماه پيش تاکنون 40 تا 50 درصد افزايش داشته است. از سوي ديگر، مجتمع‌ها عرضه را کم کرده‌اند و اين باعث مي‌شود متقاضي زياد و در خريد، التهاب ايجاد شود. در اين بين با ايجاد بازار رقابتي، قيمت‌ها بالا مي‌رود.او اضافه کرد: پتروشيمي‌ها براي اينکه مواد را گران کنند، عرضه را کم مي‌کنند. عرضه که کم شود، در بورس رقابت ايجاد مي‌شود.به گفته او عرضه پتروشيمي‌ها اگر خوب باشد بازار آزاد و بورس، تقريبا قميت يکساني خواهند داشت. براي حل اين مساله پتروشيمي‌ها، وزارت صنعت و معدن و وزارت نفت بايد با هم در تعامل باشند. نظارت روي کار پتروشيمي‌ها موقع عرضه کالا در بورس و انبارهاي آنها بايد وجود داشته باشد تا در بازار التهاب ايجاد نشود.مشهدي زاده ادامه داد: کارخانجات ما قراردادهايي را با شرکت‌هاي بزرگ قطعه‌ساز و لوازم خانگي بستند اما با کاهش عرضه و افزايش قيمت دلار، کارخانجات ما دچار مشکل شدند، چراکه قيمت‌ها به‌روز نيست و فروش‌ آنها با قيمت‌هاي قبلي است. حالا کارخانجات ما از اين وضعيت متضرر شدند و اين مساله غير از عرضه کم مواد اوليه است که بازار سياه را در بين توليدکنندگان ايجاد کرده است.رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان پلاستيک، نايلون و ملامين تهران درباره واردات ماشين‌آلات توليدي صنعت پلاستيک‌سازي گفت: تکنولوژي ما هنوز به سطحي که بتوانيم دستگاه مدرن پلاستيک را توليد کنيم، نرسيده‌ و اين به صنعت ماشين‌سازي ما ارتباط پيدا مي‌کند. کارخانه‌هاي ماشين‌ساز ما در مضيقه هستند و ابزارهاي آنها با توجه به قيمت دلار و نقدينگي امکان به‌روزرساني ندارد.او درباره رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در کارخانجات توليدي اين صنف گفت: در اکثر کارخانجات ما اين موارد را رعايت مي‌کنند. صنف ما مراجع زياد ندارد. همکاران با ستاد ملي مقابله با شيوع ويروس کرونا و اتاق اصناف تهران در اين زمينه همکاري مي‌کنند و به همين دليل تاکنون مساله خاصي گزارش نشده است.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.