افزايش امنيت سرمايه گذاري در بازار مسکن با مصوبه مجلس بر الزام درج کد رهگيري در معاملات

اخبار ویژه

قرارداد ترکمانچاي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي با توليدکنندگان!/ توليد کننده 40 درصد قيمت درج شده بر روي محصول را دريافت مي‌کند 

تعطيلي هاي کرونايي، صنف چلوکباب را نابود کرد/ صنف چلوکباب و چلوخورش بايد در زمره توليدکنندگان قرار گيرند

نبود مواد اوليه براي توليد ام دي اف از مشکلات اساسي مي باشد/ لزوم دسترسي آسان به مواد اوليه داخلي در راستاي تحقق شعار سال

3

مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران:

افزايش امنيت سرمايه گذاري در بازار مسکن با مصوبه مجلس بر الزام درج کد رهگيري در معاملات

  • کد خبر : 92552
  • 1400/01/18

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران با بيان اينکه تنها 60 درصد معاملات مسکن به صدور کد رهگيري منجر مي شود، گفت: مصوبه اخير مجلس به امنيت سرمايه گذاري در مسکن کمک زيادي مي کند و مي توانيم با املاکي‌هاي متخلف برخورد کنيم.

مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران با استقبال از مصوبه روز سه شنبه 17 فروردين 1400 مجلس مبني بر الزام به درج کد رهگيري، اظهار داشت: اين مصوبه چند سال پس از فراگير شدن کدرهگيري در بازار مسکن کشور به تصويب رسيده و به امنيت سرمايه گذاري در مسکن کمک زيادي ميکند؛ چرا که ثبت تک تک معاملات اعم از رهن و اجازه و خريد و فروش در سامانه املاک و مستغلات، کمک شاياني به برنامه ريزي و سياست گذاري براي بازار مسکن خواهد کرد؛ آمار دقيق از وضعيت بازار مسکن را فقط مي توان با اخذ کد رهگيري محاسبه کرد.

فقط 60 درصد معاملات مسکن کد رهگيري مي گيرند / ‏کدرهگيري روي پلاک ثبتي بنشيند نه کدپستي

وي با تأکيد بر اينکه در حال حاضر تنها 60 درصد معاملات مسکن در سامانه املاک و مستغلات ثبت مي شود، افزود: ما بارها درخواست کرده بوديم که کد رهگيري بايد روي هر پلاک ثبتي قفل شود تا کسي نتواند يک ملک را به بيش از يک نفر بفروشد؛ اما در حال حاضر کد رهگيري روي کد پستي مي نشيند.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک گفت: شفافيت در بازار مسکن با الزامي شدن اخذ کد رهگيري از معاملات مسکن ارتقا مي يابد.

با مصوبه مجلس مي توانيم املاکيهاي متخلف را ببنديم

وي تصريح کرد: با افزايش قدرت کد رهگيري و تصويب الزامي شدن آن در مجلس، مي توانيم از آن به عنوان ابزاري براي اعمال نظارت بيشتر در ميان مشاوران املاک استفاده کنيم البته تعاوني هاي مسکن و ادارات اوقاف زير بار اخذ کد رهگيري نميرفتند؛ اينها مشکلاتي است که از سوي برخي ارگانهاي دولتي داريم اما با استفاده از اين مصوبه امروز مجلس و همچنين ماده 28 قانون دلالي مسکن، ميتوانيم با واحدهاي صنفي مشاوران املاک متخلف، بشدت برخورد کرده و حتي آن واحد صنفي را تعطيل کنيم.

اخذ کد رهگيري ارتباطي به ماليات ارزش افزوده ندارد

خسروي در خصوص اينکه برخي مشاوران املاک ميگويند در صورتي که کد رهگيري به طرفهاي معامله بدهيم، 9 درصد ماليات بر ارزش افزوده هم به تعرفه کميسيون معامله افزوده ميشود، گفت: ماليات بر ارزش افزوده هيچ ارتباطي به کد رهگيري ندارد؛ بلکه شفافيت مالياتي هم براي مشاوران در پي دارد.

وي تأکيد کرد: بارها به مشاوران املاک اعلام کرده ايم که ارائه کد رهگيري، به ابزاري براي دريافت ماليات از مشاوران تبديل نخواهد شد؛ با اين حال بي اعتمادي ميان اداره ماليات با واحدهاي صنفي مشاوران املاک به حدي است که وقتي مشاوران املاک، معامله هايي که به اخذ کد رهگيري منجر شده را ارائه مي دهند، مأموران مالياتي از آنها، برگه هاي معامله مسکن بدون کد رهگيري را هم مطالبه مي کنند.

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي روز سه شنبه 17 فروردين در راستاي بررسي طرح جهش توليد مسکن، الزام به اخذ کد رهگيري و ثبت همه معاملات مسکن اعم از خريد و فروش» و رهن و اجاره» را به تصويب رساند. در ماده 19 اين طرح آمده: در راستاي رصد و نظارت بر بازار مسکن درج کليه معاملات خريد، فروش، پيش خريد، پيش فروش، رهن و اجاره مسکن در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور و اخذ کد رهگيري الزامي است.

منبع : خبرگزاري مهر

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.