دولت بايد تعامل کامل با توليدکنندگان داشته باشد/ لزوم خروج واردات کمپرسور و گاز يخچال از سيطره دلالان

اخبار ویژه

قرارداد ترکمانچاي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي با توليدکنندگان!/ توليد کننده 40 درصد قيمت درج شده بر روي محصول را دريافت مي‌کند 

تعطيلي هاي کرونايي، صنف چلوکباب را نابود کرد/ صنف چلوکباب و چلوخورش بايد در زمره توليدکنندگان قرار گيرند

نبود مواد اوليه براي توليد ام دي اف از مشکلات اساسي مي باشد/ لزوم دسترسي آسان به مواد اوليه داخلي در راستاي تحقق شعار سال

3

علي جمالي، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و تعميرکاران صنايع برودتي، تهويه مطبوع، لباسشويي و قطعات يدکي تهران:

دولت بايد تعامل کامل با توليدکنندگان داشته باشد/ لزوم خروج واردات کمپرسور و گاز يخچال از سيطره دلالان

  • کد خبر : 92548
  • 1400/01/17

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و تعميرکاران صنايع برودتي، تهويه مطبوع، لباسشويي و قطعات يدکي، تعامل کامل دولت با توليدکنندگان را از عوامل مهم در تحقق نامگذاري سال 1400 برشمرد و گفت: مقام معظم رهبري هر سال به جهت اهميت توليد همه مسئولان را موظف به حمايت و پشتيباني از توليد مي کنند؛ اما متاسفانه بسياري از اين توصيه ها عملي نمي‌شود. دستگاه هاي ذيربط بايد خود را موظف به اجرايي شدن اين دستورات بدانند.

علي جمالي، رئيس اتحاديه توليدکنندگان و تعميرکاران صنايع برودتي، تهويه مطبوع، لباسشويي و قطعات يدکي تهران در ادامه تاکيد کرد: دولت بايد تعامل کامل با توليدکنندگان داشته باشد که يکي از اين موارد تعاملي، واردات مواد اوليه به صورت تخصصي و نظارت کافي و کامل بر واردکنندگان اين حوزه است. متاسفانه در شرايطي قرار داريم که برخي از مواد اوليه کاملا در دست تعداد اندکي از واردکنندگان غير متخصص و غيردلسوز قرار گرفته است به طور مثال واردات کمپرسور و گاز يخچال کاملاً در اختيار عدهاي خاص که تنها دلالي ميکنند قرار دارد.

وي در ادامه با تاکيد بر اينکه کار بايد دست کاردان سپرده شود گفت: بسياري از متخصصين حوزه يخچال سازي پس از سالها تلاش و کوشش به جهت شرايط سخت توليد از گردونه توليد خارج شدند، سرمايه خود را از دست دادند و گوشه عزلت گرفتند؛ اما کساني که تازه وارد ميدان شدند با در دست داشتن پول هاي بسيار زياد مواد اوليه را مونوپل خود نموده اند.

او در همين خصوص ادامه داد: در دهه 70 کل واردات قطعات اين حوزه توسط تعاوني سرما سازان سراسر کشور تهيه ميشد؛ اما واردات را از دست اين افراد گرفتند و به دست عدهاي خاص دادند. اين عده برندهاي غيرمعتبر، خيالي و غيرواقعي اجناس را با همان شرايطي که بخواهند وارد کشور ميکنند.

جمالي با ابراز تاسف از رويه دلالي موجود در بازار صنف متبوع بيان داشت: ورود اجناس بي کيفيت از طريق دلالان، موجب آسيب به بخشهاي اصلي توليدات داخلي مي شود و از سوي ديگر با اندک زماني کيفيت محصول از بين رفته و سرمايه خانواده هدر ميرود.

وي با تاکيد بر اينکه بايد واردات تمام کالاهاي مورد نياز براي توليد به دست متخصصين امر سپرده شود افزود: متخصصين مي دانند که کالا را از کدام کشور وارد سازند؛ چه آنکه توليدات اروپايي از کيفيت بسيار بالايي برخوردار است؛ اما دلالان به دليل نفع مالي خود قطعات را از کشورهاي چين و تايوان آن هم درجه 3 وارد مي کنند که نام و نشان قانوني در هيچ يک از سايت هاي معتبر ندارد.

او عملکرد گمرکات و رفع برخي موانع در اين حوزه را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: گمرکات به هيچ عنوان ليست کالاهاي وارداتي در حوزه مواد اوليه در توليد انواع يخچال را در اختيار اتحاديه قرار نمي دهد و تنها به ارايه يک سري آمارهاي مبهم بسنده مي کند. چرا بايد تنها به دليل داشتن سرمايه در دست عدهاي، نبض واردات را بر عهده آنها قرار دهيم. دسترسي به مواد اوليه با کيفيت مي تواند خستگي را از تن توليدکننده خارج سازد.

جمالي در زمينه پشتيباني ها از سوي دولت بيان داشت: انتظار مي رود بانکها براي حمايت از توليدکننده جهت ارائه وام بانکي با بهره و سود پايين اقدام کنند. بارها ديده شده کارخانجات بسيار قدرتمند تنها به دليل اخذ سودهاي کلان از سوي بانک ها در ورطه ورشکستگي افتاده و نهايتاً سر از زندان درآورده اند.

رئيس اتحاديه توليدکنندگان و تعميرکاران صنايع برودتي، تهويه مطبوع، لباسشويي و قطعات يدکي با بيان اينکه در تمام کشورهاي دنيا از توليدکنندگان به جد حمايت مي شود گفت: متاسفانه در ايران توليدکننده هيچگونه حمايتي از سوي دولت ندارد؛ لذا اميد داريم و خواهشمندم در سال 1400 مسئولان با لحاظ قرار دادن تاکيد مقام معظم رهبري بر پشتيباني ها و مانع زدايي ها، قدم همت را براي توليدکنندگان بردارند.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.