سودجويي نجومي برخي سازندگان، بازار مسکن را ملتهب مي‌کند/ دولت بايد در درجه اول قيمت ارز را ثابت نگه دارد

اخبار ویژه

قرارداد ترکمانچاي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي با توليدکنندگان!/ توليد کننده 40 درصد قيمت درج شده بر روي محصول را دريافت مي‌کند 

تعطيلي هاي کرونايي، صنف چلوکباب را نابود کرد/ صنف چلوکباب و چلوخورش بايد در زمره توليدکنندگان قرار گيرند

نبود مواد اوليه براي توليد ام دي اف از مشکلات اساسي مي باشد/ لزوم دسترسي آسان به مواد اوليه داخلي در راستاي تحقق شعار سال

3

مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران:

سودجويي نجومي برخي سازندگان، بازار مسکن را ملتهب مي‌کند/ دولت بايد در درجه اول قيمت ارز را ثابت نگه دارد

  • کد خبر : 92457
  • 1399/12/17

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران گفت: برخي از سازندگان به دنبال سودهاي نجومي از بازار مسکن هستند که اين امر تنش‌زا است و ايجاد التهاب مي‌کند.

مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران با انتقاد از جوسازي بعضي سازندگان براي القاي چشم انداز افزايش قيمت در بازار مسکن گفت: برخي فعالان حوزه ساخت و ساز تنها براي ايجاد جو رواني در بازار مسکن، اقدام به افزايش قيمت ملک خود مي کنند و نمي دانيم واقعا به چه بهانه و چه دليلي چنين جو سازي ها را انجام مي دهند.

او با بيان اينکه بسياري از کارشناسان اعلام مي کنند که قيمت سيمان در هفته هاي گذشته افزايش يافته است بنابراين بايد قيمت مسکن هم بايد افزايش يابد افزود: ما به هيچ عنوان اجازه چنين دخالت هايي براي گران کردن مسکن را نمي دهيم چراکه سيمان تاثير بسيار کمي در قيمت تمام شده ساخت مسکن دارد.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک کشور با تاکيد بر اينکه سيمان يکي از کم اثرترين مولفه ها در قيمت تمام شده مسکن است افزود: همه مي دانيم که آيتم اصلي در قيمت مسکن، زمين است و مولفه هاي ديگر مثل دستمزد، عوارض شهرداري، نظام مهندسي و مصالح ساختماني در اولويت هاي بعدي قرار دارند.

خسروي با بيان اينکه 85 درصد از مصالح ساختماني در داخل کشور توليد مي شود اظهار کرد: چرا بايد توليدکنندگان و فروشندگان مصالح ساختماني، اين بازار را با نرخ ارز تراز کنند؟ سازندگان هم به محض اينکه نرخ يکي از مصالح بالا مي رود، چندين درصد روي قيمت پيشنهادي مي گذارند.

اين مقام مسئول توضيح داد: به عنوان مثال قيمت فولاد 5 درصد افزايش پيدا مي کند. اگر اين نسبت را در قيمت تمام شده مسکن حساب کنيم شايد کمتر از يک صدم درصد باشد اما برخي سازندگان با استفاده از جو رواني تلاش مي کنند، قيمت خانه را هم 5 درصد گران کنند.

او بيان کرد: خوشبختانه شرايط فعلي بازار اجازه ايجاد التهاب را به اين افراد نمي دهد.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران همچنين درباره پيش بيني وضعيت بازار مسکن گفت: بازار مسکن در عين حال که کند حرکت مي کند، نسبت به نوسانات نرخ ارز، واکنش ميان مدت نشان مي دهد بنابراين دولت بايد تلاش کند در درجه اول قيمت ارز را ثابت نگه دارد.

او با بيان اينکه وضع پايههاي مالياتي نيز اقدام بعدي در راستاي ثبات بازار خواهد بود، افزود: خوشبختانه با اقدامات وزير راه و شهرسازي و نمايندگان مجلس، طرح ماليات بر خانه هاي خالي در مرحله اجرايي قرار گرفته است که اين خود زمينه ساز تلنگرهاي مثبت در حوزه مسکن خواهد شد.

خسروي تصريح کرد: اگر ماليات خانه هاي لوکس و ماليات بر عايدي سرمايه نيز اجرا شود به طور قطع بازار مسکن به آرامش بيشتري مي رسد.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران با بيان اينکه فعالان حوزه ساخت و ساز مولد بخش پيشران مسکن هستند، تصريح کرد: هيچکس با سازندگان خوشنام و منصف مشکلي ندارد بلکه مشکل اصلي مربوط به معدودي از سازندگان است که سودهاي 500 درصدي از بازار مسکن مطالبه مي کنند.

خسروي يادآور شد: اميدواريم عرصه ساخت و ساز به شرايط طبيعي خود برگردد تا با افزايش عرضه مسکن، قيمتها کاهش يابد و تمامي اقشار جامعه بتوانند خانه دار شوند.

منبع : ايران اکونوميست

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.