کميسيون آموزش و پژوهش اتاق اصناف تهران تشکيل شد

اخبار ویژه

با تلاش هاي بسيار مشکل سوخت صنف برطرف شد/ صنف فخاران متاثر از رکود در صنعت ساختمان

محاسبه و برآوردهاي مالياتي بر اساس تراکنش ها از سال 93 نقض قانون است/ نبايد تمامي تراکنش ها به حساب کسب وکار و سود گذاشته شود

بخش خصوصي در انجام امور نظام توزيع تعللي ندارد/ اصناف، مسئول گران شدن اجناس نيستند

3

با حضور عضو هيئت رئيسه اتاق اصناف و اکثريت اعضاء

کميسيون آموزش و پژوهش اتاق اصناف تهران تشکيل شد

  • کد خبر : 90692
  • 1399/06/24

ميسيون آموزش و پژوهش اتاق اصناف تهران با حضور علي فاضلي عضو هيئت رئيسه اتاق اصناف تهران و اعضاي اين کميسيون به رياست محمدباقر معتمد امروز دوشنبه 25 شهريور در محل کميسيون هاي اتاق برگزار شد.


در اين جلسه با توجه به حضور عضو هيئت رئيسه اتاق، ابتدا اعضاي کميسيون نظرات، راهکارها و پيشنهادات خود را در ارتباط با موضوعات مختلف اقتصادي، وضعيت اتحاديه هاي صنفي و در کليت چالش هاي متعدد اصناف به دليل شيوع کرونا، نوسانات پي در پي نرخ ارز، ممنوعيت واردات کالاها، مبحث ماليات، نزول ارزش پول ملي و تاثير آن بر اقتصاد و فعاليت اصناف، فعاليت انجمن هاي صنفي و نيز فروشگاه هاي زنجيره اي بزرگ، فعاليت و حضور پررنگ هيئت رئيسه اتاق در آسيب شناسي و اتخاذ تصميمات درست براي برون رفت و عبور از وضعيت کنوني و . . . بيان کردند.

در ادامه محمدباقر معتمد رئيس کميسيون با اشاره به وضعيت موجود کشور به لحاظ اقتصادي و شرايط دشوار صنوف مختلف گفت: متاسفانه اوضاع کشور و تمام مردم بويژه اصناف بسيار سخت و چالشي شده است. در حال حاضر تمامي کسبه بسيار ضعيف شده اند و مثل برف روز به روز آب مي شوند بسياري از اصناف تعطيل و بسياري نيز ورشکست شده اند. متاسفانه به گونه ايي شده است که در مقابل فروش دو عدد کالا به هنگام خريد فقط قادر به خريد يک کالا هستيم آن هم به دليل افزايش ساعتي کالاها، و نوسانان شديد ارزي.

متعمد با بيان اينکه اصناف نگه دارنده امنيت و اقتصاد کشور مي باشد تصريح کرد: در اين اوضاع از دولت توقع ياري و حمايت داريم؛ اما متاسفانه اميد نداريم کاري براي ما انجام گيرد؛ لذا بايد خودمان دست به کار شويم و با همفکري، اتحاد و وفاق به ايجاد راهکارهايي براي برون رفت اصناف از چالش هاي پيش رو همت گماريم.

در ادامه علي فاضلي عضو هيئت رئيسه اتاق اصناف تهران با استماع نظرات اعضاي کميسيون گفت: متاسفانه بعد از کرونا کل دنيا دچار سردرگمي شد چرا که آمادگي مقابله با اين مشکل را نداشت و آسيب هاي شديدي نيز همه در تمام جهان ساري و جاري شد تا آنجا که حتي برخي فروشگاه هاي بزرگ جهاني و برندهاي معروف ناچار به جمع کردن کالاي توليدي خود هستند. اما در اين ميان بسياري از کشورهاي جهان غرب که به بخش خصوصي خود اعتماد و تکيه داشتند با يک برنامه ريزي صحيح توانستند از ذخائر آنها به عنوان پشتوانه قوي اقتصادي بهره بگيرند و بتوانند مشکلات و آسيب هاي خود را کنترل کنند. اما کشورهاي ضعيف متحمل ضرر و زيان هاي فراواني شدند.

فاضلي در بخشي از صحبت هاي خود بيان کرد: اصناف بايد در بسياري از موارد در شان و اندازه واقعي خود که بسيار بزرگ و گسترده است از خود عکس‎العمل نشان دهد تا بتواند حقوق و مطالبات محق خود را به دست آورد .

او تصريح کرد: مانايي و زنده بودن اصناف در گرو حرکت، پويايي و عملکردهاي متناسب با هرگونه وضعيت موجود مي باشد. به طور قطع و يقين ايستايي و انفعال هر گروه و جامعه اي را از بين خواهد برد و استثنايي نيز وجود ندارد. شان و قدر و منزلت اصناف را بايد خودمان پاس بداريم و به کسي حق دست درازي ندهيم که تحقق اين امر فقط در گرو وحدت و اتفاق نظر بين تمامي اصناف مي باشد.

فاضلي با ابراز تاسف از برخي تصميم گيري ها در نهادهاي دولتي براي اصناف به اصلاح آيين نامه فروشگاه هاي زنجيره اي بزرگ اشاره کرد و گفت: براي 3 ميليون جامعه صنفي در نهادي تصميم مي گيرند بدون اينکه حتي يک نماينده از اين جامعه موثر در آن حضور داشته باشد. متاسفانه مديريت درست و صحيحي در اقتصاد کلان کشور انجام نمي يابد. نظام اجرايي بايد با مردم مماشات داشته باشد که در غير اين صورت يک ضعف برزگ براي مسئولان دولتي به شمار مي آيد.

در اين جلسه همچنين اعضاي کميسيون با توجه به برگزاري جلسه مشترک هيئت رئيسه اتاق اصناف تهران با روساي کميسيون هاي اتاق، نظرات، پيشنهادات و راهکارهاي خود را اعلام داشته و مقرر شد با دسته بندي و جمع بندي مطالب عنوان شده در جلسه مذکور از سوي رئيس کميسيون مطرح گردد.

تبيين و بررسي موضوع بازنگري رسته هاي صنفي- بررسي علل معطل ماندن نامه هاي ارسالي از اتحاديه ها به اتاق- تهيه کتابچه سود بازرگاني براي اتحاديه هاي صنفي- بررسي معضلات و چالش هاي انجمن هاي صنفي و فروشگاه زنجيره اي بزرگ- بهره مندي و استفاده بهينه از افکار و ايده هاي همه روساي اتحاديه هاي صنفي در اتخاذ تصميمات از سوي اتاق- تداخل صنفي و پيگيري مصوبات اجلاس در کميسيون از جمله مطالب مطرح شده از سوي اعضاي کميسيون بود.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.